Sari la conținut

Carburator Stricat?


Postări Recomandate

Salutare tuturor,revin cu o noua problema si aceea a carburatorului...am un generic trigger sm80 si l-am dus la un 'mare' mecanic.Acesta m-a tinut o saptamana cu motoru pe dreapta tot spunandumi ca nu are timp de el...cand intr-un final s-a apucat la insistentele mele,am fost sunat dupa 2 zile sa-mi spuna ca are carburatorul stricat si ca trebuie schimbat si a doua zi asteapta sa-i aduca cineva un carburator.Astazi ma suni omul si imi spune ca functioneaza cu acel carburator SH al acelui cineva si ca acel carburator costa 170 de lei.

Ca oricare dintre noi cum am ajuns acasa am goagalit putin si am vazut ca un carburator pentru motoreta mea costa 80 de lei.

Acum intrebarile mele sunt urmatoarele :

1.Este bun carburatorul pe care l-am gasit eu? http://www.racing-planet.ro/GENERIC/Trigger-SM-50-AM6/CARBURATOR-SOC-MANUAL---MINARELLI-AM6--APRILIA--YAMAHA--PEUGEOT

2.Un carburator se poate strica? sau trebuie doar curatat? nu stiu ce sa mai cred si am impresia ca am dat de un mecanic neserios care ma tot duce cu zaharelul.....

Daca e cum zic eu si este neserios voi posta si numele si numarul de telefon al dansului macar sa stiti sa nu treceti pe acolo !!!

 

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine am sa-l intreb din nou ce e mai exact stricat in el,cert e ca astazi am sunat si s-a simtit ofensat ca i-am spus ca ii aduc eu acel carburator la 80 de lei...nu mi-a raspuns nimeni la intrebare...se potriveste acel carburator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine am sa-l intreb din nou ce e mai exact stricat in el,cert e ca astazi am sunat si s-a simtit ofensat ca i-am spus ca ii aduc eu acel carburator la 80 de lei...nu mi-a raspuns nimeni la intrebare...se potriveste acel carburator?

 

 

Omule, tu nu stii deloc sa iei lumea,nu? Nu ai deloc in sange trasul de limba....deh...astea nu le inveti decat in scoala vietii.

 

Ia sa vedem daca intelegi unde ai gresit...

 

Daca inainte sa dai cifre si sa treci la fapte gen..."am gasit la 80,ba,ca tu dai la 170!", intrebai frumos si sfios, ca omul nepriceput si cu punga stransa ceva gen :

"vaaai,dar ce ghinion cu carburatorul ala....dar ce a patit? posibil sa ii fi facut eu ceva? ai idee ce e defect ? aia s-o putea carpi/repara?" bla bla bla...si la final dupa ce aluia i se umflau bilutele ca tu pari asa prost, ii tranteai, repet, LA SFARSITUL conversatiei ca "mananci rahat cu polonicul,eu am gasit la 80. si cum draci uscati se strica TOT carburatorul,bai...mecanicul lui peshte? " , atunci omul nu se simtea ofensat decat la FINAL, si tu stiai exact cate parale valoreaza mecanicul ala.

 

Mult noroc sa mai iti zica ala ora exacta ,acum, dupa ce , fara sa-l tragi de limba, i-ai trantit-o ca ai gasit la 80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, tu nu stii deloc sa iei lumea,nu? Nu ai deloc in sange trasul de limba....deh...astea nu le inveti decat in scoala vietii.

 

Ia sa vedem daca intelegi unde ai gresit...

 

Daca inainte sa dai cifre si sa treci la fapte gen..."am gasit la 80,ba,ca tu dai la 170!", intrebai frumos si sfios, ca omul nepriceput si cu punga stransa ceva gen :

"vaaai,dar ce ghinion cu carburatorul ala....dar ce a patit? posibil sa ii fi facut eu ceva? ai idee ce e defect ? aia s-o putea carpi/repara?" bla bla bla...si la final dupa ce aluia i se umflau bilutele ca tu pari asa prost, ii tranteai, repet, LA SFARSITUL conversatiei ca "mananci rahat cu polonicul,eu am gasit la 80. si cum draci uscati se strica TOT carburatorul,bai...mecanicul lui peshte? " , atunci omul nu se simtea ofensat decat la FINAL, si tu stiai exact cate parale valoreaza mecanicul ala.

 

Mult noroc sa mai iti zica ala ora exacta ,acum, dupa ce , fara sa-l tragi de limba, i-ai trantit-o ca ai gasit la 80.

woooowwwww....pentru asta ti-a trebuit scoala vietii??....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti avocatul poporului?

Sau te simti afectat,cumva, de topic? Esti cumva mecanic si nu stim noi? Sau cunosti ,cumva, atitudinea (majoritatii) mecanicilor din Bucuresti ?

Nu de alta,dar nu prea vad "conexiunea" ta cu topicul.

woooowwwww....pentru asta ti-a trebuit scoala vietii??....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine am sa-l intreb din nou ce e mai exact stricat in el,cert e ca astazi am sunat si s-a simtit ofensat ca i-am spus ca ii aduc eu acel carburator la 80 de lei...nu mi-a raspuns nimeni la intrebare...se potriveste acel carburator?

carburatoarele au multe solutii constructive si sunt de mai multe tipuri privind principiul de functionare. Chiar daca un chinez munceste o zi pt un dolar , este greu de crezut ca un carburator de 80 lei (tva + vama+adaos comercial) va funtiona ok , deci nu esti in pozitia care sa iti permita sa te contrazici cu meseriasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...