Sari la conținut

semnale


Postări Recomandate

trebuie sa legi la fiecare bec o rezistenta...rezistenta a carei putere trebuie aleasa in functie de puterea becurilor....daca e rezistenta prea mare vor palpai prea rar...daca e prea mica vor palpai prea repede...intreaba un electrician..eu mi-am pus odata mai demult...dar nu mai stiu nici ce putere aveau becurile si nici ce putere avea rezistentele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fac reclama dar aici am gasit imaginea:http://www.kissmotors.ro/product.php?id_product=2300 ;http://www.motoretail.ro/cumpara/bec-12v-halogen-23w-ba9s-8679

 

 

soclul are 9mm

Editat de free runner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau schimbi releul cu unul care functioneaza chiar si cu leduri si e mai simplu. rezistentele se vor incalzi. dar daca nu ai nevoie de leduri pune bec de care era inainte.

exista rezistente ceramice....;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate Free runner, mai bine sa te vada cocalaru cu suv in timp ce vorbeste la telefon cu "salamu" dat la maxim. Am si eu aceiasi problema, insa i-am gasit rezolvare. Am dat vreo 30 lei pe niste semnalizari din bazar,care aveau suportul becului(dulia) din cauciuc, si functioneaza cu becuri fara fasung, de alea cu doua sarmulite pt contact, nu stiu cum le spune, Cand prind o vreme mai rea , ma bag sa le scimb. Vreau sa fac modificarea , nu pt ca m-ar deranja fregventa semnalului ci pt ca aveam becuri de 10w , si cand e ziua iar soarele isi face datoria, nu se mai vede nimic. Nu as vrea sa fac schimb de impresii si asigurari prin vreo intersectie. Numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma frate..daca vreti semnale vizibile luati-va semnale pe leduri RIZOMA nici un bec din lume nu e mai vizibil ca ledurile alea.....sau monteaza in interiorul carcasei niste smd-uri...o sa creada baietii ca ai bagat in marsalier...:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat la Dakar becurile de semnalizare pe spate cu varianta cu LED (lampa si soclul au ramas aceleasi). Am pus rezistente de 10W, ceramice.

Diferenta fata de becul clasic e data de intensitatea spotului de lumina pe care le produce semnalizarea acum. Becul facea o lumina cu un halo mai mare, dat de focalizarea oglinzii sincronizata cu pozitia filamentului din bec, insa LED-ul face asta din lentilele incorporate si genereaza o lumina foarte puternica, mai concentrata, insa. Diferenta e foarte vizibila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil omu' vrea sa rezolve problema , sa iti pastreze "tunningul" :rusinica: fara sa veniti voi cu solutii de 400 lei

as dubla valoarea mobrei cu semnale rizoma:)))))))))))))) ideea e ca nu vreau sa bag o tona de bani in ea pt ca am ajuns deja la vreo 1000 de lei bagati in frane filtre si garnituri, deci prefer sa mai bag banii si in benzina sa ma pot plimba

Editat de rares_04cpl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...