Sari la conținut

zornait lant honda cbr


Postări Recomandate

Salut! am luat o honda cbr f1 de 500 , tocmai ce am facut un topic cu pareri despre acest model inainte de achizitionare si vreau sa spun ca sunt fff multumit de cum arata si cum merge , a fost conservata incredibil de bine avand in vedere ca e '89 anul , fara scursuri , necazuta , 45 mii km pe bord si tind sa cred ca sunt pe aproape de adevar , discurile de frana fata sunt cele originale si nu au gram de uzura galeriile nu sunt ruginite , au vopseaua neagra originala si restul pieselor originale , unic proprietar afara... in fine toate bune si frumoase pana cand la relantii fiind o accelerez putin pana pe la 2-3 mii brusc asa , si cand revine spre relanti se aude un zornait , eu cred ca e lantul de distribuie , doar atunci face in rest nu doar cand revine spre relantii , in mers sau altadata nu , este vro problema ? adica afecteaza cu ceva motorul? sa fie de vina intinzatorul? astept ceva sfaturi va rog , chiar nu as vrea sa stric motorul asta pentru ca arata impecabil....Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba intinzatorul,si daca nu se rezolva schimbi si lantul.

am inteles , dar momentan daca mai merg asa cu ea poate afecta motorul ? nu prea dispun de fonduri acum sincer :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles , dar momentan daca mai merg asa cu ea poate afecta motorul ? nu prea dispun de fonduri acum sincer :(

Daca sare lantul de pe unul dintre pinioane s-a ales prafu de supape/motor...depinde ce turatie ai cand se intampla.

Daca zgomotul este pronuntat pe decelerare, ar fi mai bine sa nu mai folosesti moto pana la rezolvarea problemei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sare lantul de pe unul dintre pinioane s-a ales prafu de supape/motor...depinde ce turatie ai cand se intampla.

Daca zgomotul este pronuntat pe decelerare, ar fi mai bine sa nu mai folosesti moto pana la rezolvarea problemei.

la 2-3 mi de ture se intampla si da pe decelerare...:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 2-3 mi de ture se intampla si da pe decelerare... :(

Daca la turatia aia se aude,imagineaza-ti ce se poate intampla daca esti la 10000 si dai 2 trepte inferioare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la turatia aia se aude,imagineaza-ti ce se poate intampla daca esti la 10000 si dai 2 trepte inferioare...

ideea e ca se intampla doar cu motocicleta pe liber atat in viteza nu mai face...plus de asta am observat ca nu face mereu...cand se incalzeste motorul mai bine ...nu mai face...cred ca e de la intinzator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aceeasi problema la un F3 si din primavara de cand am luat motorul nici nu s-a agravat nici nu a disparut zgomotul. Ideal e sa schimbi distributia ca sa nu mai ai nicio grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca se intampla doar cu motocicleta pe liber atat in viteza nu mai face...plus de asta am observat ca nu face mereu...cand se incalzeste motorul mai bine ...nu mai face...cred ca e de la intinzator...

Cand e in sarcina nu se va auzi la fel.Plus ca mergand pe ea,nu prea mai ai cum sa auzi.Doar nu e ridicata pe stander:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

eu ti-am zis ca e un gunoi, tu batman... :) e o motocicleta de o varsta cu biblia, indiferent de cum arata vopseaua pe ea... discurile se uzeaza grav in 45.000, au fost schimbate garantat. daca ai un mare noroc in atatia ani n-a fost dat kilometrajul decat de 2 ori peste cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine ( F 2 ) incepuse sa zornaie distributia si i-am inlocuit intinzatorul ( hidraulic) cu unul mecanic de F3, acestuia facandu-i cateva modificari pentru a-l adapta.....merge perfect acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ti-am zis ca e un gunoi, tu batman... :) e o motocicleta de o varsta cu biblia, indiferent de cum arata vopseaua pe ea... discurile se uzeaza grav in 45.000, au fost schimbate garantat. daca ai un mare noroc in atatia ani n-a fost dat kilometrajul decat de 2 ori peste cap...

ce sa faci ...nu toti avem bani sa ne luam dastea "noi" ...prefer sa dau 8-900 euro pe una din asta si daca Doamne fereste o sa am un incident nu ma doare asa tare buzunarul decat as fi dat 4-5 mii te asigur , plus de asta cartea service vorbeste destul de clar despre numarul de km , stiu ce vorbesc , chiar nu inteleg rostul tau pe acest forum sincer :) ....in fine ...sti tu are o vorba romanul ..."cainii latra , ursul merge " ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ti-am zis ca e un gunoi, tu batman... :) e o motocicleta de o varsta cu biblia, indiferent de cum arata vopseaua pe ea... discurile se uzeaza grav in 45.000, au fost schimbate garantat. daca ai un mare noroc in atatia ani n-a fost dat kilometrajul decat de 2 ori peste cap...

Daca schimba distributia la el o sa bage in groapa multe mobre de fitze prin durabilitatea lui. Eu am avut un F1 de 600 care am dat-o la fiul meu. Are deja 170.000 aproape si nu da semne de oboseala. Intretinuta cu consumabile la timp, reglaje, etc. Daca ai citi cum a fost conceputa aceasta motocicleta la vremea ei si cate ravagii a facut printre surtatele lor atat pe circuit cat si in tehnologie vei tacea. Nu cred ca exista alt tip de moto intr-un timp anume sa fi avut istoria lui F1. Tinere fa motocicleta aia sa mearga si mandreste-te cu ea! Pune-ne si noua cateva poze cu iubita!

post-23049-0-14332300-1409435046_thumb.jpg

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca schimba distributia la el o sa bage in groapa multe mobre de fitze prin durabilitatea lui. Eu am avut un F1 de 600 care am dat-o la fiul meu. Are deja 170.000 aproape si nu da semne de oboseala. Intretinuta cu consumabile la timp, reglaje, etc. Daca ai citi cum a fost conceputa aceasta motocicleta la vremea ei si cate ravagii a facut printre surtatele lor atat pe circuit cat si in tehnologie vei tacea. Nu cred ca exista alt tip de moto intr-un timp anume sa fi avut istoria lui F1. Tinere fa motocicleta aia sa mearga si mandreste-te cu ea! Pune-ne si noua cateva poze cu iubita!

 

Da asa este , motocicleta merge incredibil de bine , are o ciclistica de ma face sa o ador! o sa rezolv problema si cu distributia , am facut si niste poze cu iubita :D la anul a fost ff bine conservata si tind sa cred ca si km sunt reali , carte service...acum este adusa din austria...imi cer scuze pentru calitatea pozelor...

post-81713-0-21143000-1409468521_thumb.jpg

post-81713-0-65152900-1409468529_thumb.jpg

post-81713-0-03531900-1409468535_thumb.jpg

post-81713-0-85317600-1409468541_thumb.jpg

post-81713-0-35661500-1409468547_thumb.jpg

post-81713-0-84863900-1409468552_thumb.jpg

post-81713-0-48876500-1409468558_thumb.jpg

post-81713-0-37134600-1409468563_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ti-am zis ca e un gunoi, tu batman... :) e o motocicleta de o varsta cu biblia, indiferent de cum arata vopseaua pe ea... discurile se uzeaza grav in 45.000, au fost schimbate garantat. daca ai un mare noroc in atatia ani n-a fost dat kilometrajul decat de 2 ori peste cap...

Ce clona mai esti si tu de agiti apele peste tot, gunoaie pot fi si astea din 2007+,si daca tu vezi discuri tocite 'grav' in 45.000 de km inseamna ca nu stii prea multe.

Kilometrajul, e posibil sa-l mai dea si el odata sau de doua ori peste cap fara probleme,nu prea se mai fac motociclete ca pe vremea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Ce clona mai esti si tu de agiti apele peste tot, gunoaie pot fi si astea din 2007+,si daca tu vezi discuri tocite 'grav' in 45.000 de km inseamna ca nu stii prea multe.

Kilometrajul, e posibil sa-l mai dea si el odata sau de doua ori peste cap fara probleme,nu prea se mai fac motociclete ca pe vremea aia.

daca tu in 45.000 nu uzezi discurile inseamna ca nu stii sa franezi... :) Cat despre kilometri multi ai ramane uimit sa afli cate motoare 2007+ au peste 100.000 reali. Bine, in romania toate au 30-40.000....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu in 45.000 nu uzezi discurile inseamna ca nu stii sa franezi... :) Cat despre kilometri multi ai ramane uimit sa afli cate motoare 2007+ au peste 100.000 reali. Bine, in romania toate au 30-40.000....

de ce la tine se uzeaza mai repede ? ai un secret? pui jmilgher pe placutele de frana :> uuuu sau poate tu franezi fata cu piciorul ;) poate asa se franeaza corect si noi nu stim :))

» Post actualizat in 04 Sep 2014 11:33

Schimba intinzatorul,si daca nu se rezolva schimbi si lantul.

Salut ! revin cu actualizari , am desfacut intinzatorul de la lantul de distributie , este hidraulic , in interior are un arc , am dat o sigurant afara am scos "pistonasul" si am gasit arcul care l-am tensionat putin si acum nu mai face de loc , se pare ca intinzatorul este de vina , daca o sa revina problema il schimb , o zi buna tuturor si multumesc pentru raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

de ce la tine se uzeaza mai repede ? ai un secret? pui jmilgher pe placutele de frana :> uuuu sau poate tu franezi fata cu piciorul ;) poate asa se franeaza corect si noi nu stim :))

 

smirghel*. se uzeaza asa la orice motocicleta folosita normal... :)

» Post actualizat in 04 Sep 2014 12:46

o sa se intoarca zornaitul, o problema de care honda n-a scapat pentru ~15 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu in 45.000 nu uzezi discurile inseamna ca nu stii sa franezi... :) Cat despre kilometri multi ai ramane uimit sa afli cate motoare 2007+ au peste 100.000 reali. Bine, in romania toate au 30-40.000....

nu stiu cat ai pilotat tu la viata da dar o singura remarca am de spus: ala e motociclist care nu uzeaza discurile de frana la un numar egal de km cu altul care le are schimbate deja demult. Nu mai zic de placute in fiecare an. Invata sa folosesti cat mai mult frana de motor si redu viteza folosind treptele inferioare de viteza inainte de a opri sau incetini. Vei avea o surpriza placuta in ceea ce priveste durabilitatea acestor consumabile. Mai stai de vorba cu prieteni care au cativa ani buni pe moto. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

lool! astea-s teorii de cand se scotea sufa de la frana fata la scolile moto si te invatau mizeria asta cu frana de motor si frana spate... am 33, conduc de la 16, de km nu zic nimic dar ca idee in fiecare an macar un tur al romaniei daca nu ies din tara. si nu ma refer la iesit pana la graci sau la unguri...


» Post actualizat in 04 Sep 2014 22:58

p.s. cand vorbesti de pilotat da' sa nu uzezi franele vorbesti de fapt de mers care se preteaza unei mobre, poate si unui minsk, nicidecum unei motociclete mai maricere, nu mari! :)

p.p.s. prefer sa ma bucur de troaca mea decat sa fac economie la consumabile. asta unu la mana, doi la mana nefolosirea franei des nu antreneaza reflexele. fara reflexe antrenate esti un accident in devenire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramonica esti o adolescenta prin comportament (asta a fost un compliment) esti impulisiva si recalcitranta, asta din ce am observat eu din posturile tale, nu toata lumea conduce ca tine, sa simta adrelanina, motocicleta te face sa te simti liber, multi o folosesc de placere nu pentru senzatii, sa conduci cursiv fara franari bruste si predictibil este o siguranta in plus, asta nu inseamna ca nu poti conduce cu viteza dar lin, eu la masina am 150k si am schimbat 3 seturi de placute, la moto de 125 am schimbat la 25k si acum cu aia am 30k si discul e ok, depine si ce placute folosesti. Concluzia e ca daca o foloseai tu probail la 45k trebuia schimbat discul, daca o foloseam eu si multi altii ca mine (putin probabil nu e stilul meu de mobra) discul era bine merci.

 

PS Dumineca trecuta a venit la mine cineva de pe forum cu o viroaga 535 din '94 parca (are si asta pregatita de drum cam 200kg) cu doua discuri fata care erau impecabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lool! astea-s teorii de cand se scotea sufa de la frana fata la scolile moto si te invatau mizeria asta cu frana de motor si frana spate... am 33, conduc de la 16, de km nu zic nimic dar ca idee in fiecare an macar un tur al romaniei daca nu ies din tara. si nu ma refer la iesit pana la graci sau la unguri...

» Post actualizat in 04 Sep 2014 22:58

p.s. cand vorbesti de pilotat da' sa nu uzezi franele vorbesti de fapt de mers care se preteaza unei mobre, poate si unui minsk, nicidecum unei motociclete mai maricere, nu mari! :)

p.p.s. prefer sa ma bucur de troaca mea decat sa fac economie la consumabile. asta unu la mana, doi la mana nefolosirea franei des nu antreneaza reflexele. fara reflexe antrenate esti un accident in devenire...

Am dori prin prisma existentei tale sa ne pui si noua macar o dovada ca e esti cine esti si faci ce zici. Un link sau cateva poze acolo din drumetiile tale cu moto si prieteni, asta daca ati mers mai multi. Daca tot socializam eu zic ca sa adeverim prima data ca suntem cine pretindem ca suntem . In rest ai obicei prost in a ,,conduce" motocicleta. Se vede ca esti un autodidact(a). Pe unde postezi cam le dai in bara. Mai rau ca nu ai invatat nimic pana acum. Ramona, asteptam. Spun asta pentru ca sunt multi care sunt personaje fictive si fac umplutura pe forumul asta. Completeaza-ti profilul daca tot nu ai nimic de ascuns si apoi stam la povesti de la egal la egal. Cred ca asa-i fair-play.

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...