Sari la conținut

Carburator Yamaha 51J din 85 cum se monteaza?


djwilly
 Share

Postări Recomandate

Stimati tovarasi si preteni,

 

am cumparat o xj600 din 85 de la cineva ......

Dupa lungi probleme de sync carburatoare m-am decis sa le dau jos si sa le curat.

 

Surpriza surpriza , intre carburatorul 1->2 si 3->4 exista niste duze (cred de alimentare sau aer....) care fostul proprietar simplu le-a lasat decoperite ,fara furtun nimic.

Furtunul verde,din mijloc, la la acest Mikoni e cel de bezina (vezi poza atasata).

 

Poate cineva , va rog frumos care are una la fel, sa imi spuna ce trebuie legat la acele duze dintre carburatoare?

 

Vine vreun furtun, se leaga laolalta?....

 

Daca aveti o poza cu montajul correct , as fi recunoscator.

 

VA multumesc anticipat.

 

V.

post-18006-0-76897600-1409762078_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

aerisiri/preaplin. aveau niste furtunase care se duceau in jos... :)


» Post actualizat in 03 Sep 2014 17:00

merge si fara furtunasele alea, stai linistit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ti-a zis ramona, erau niste T-uri din plastic intre corpurile 1-2 si 3-4 cu 2 furtune infipte in T-uri,

furtunele alea le rutezi pe undeva sa nu pishe benzina pe electromotor sau evacuare, atata tot

 

poti pune 4 furtune daca nu mai ai T-urile.

 

vezi ca ai montat capacele CNC invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

cum ti-a zis ramona, erau niste T-uri din plastic intre corpurile 1-2 si 3-4 cu 2 furtune infipte in T-uri,

furtunele alea le rutezi pe undeva sa nu pishe benzina pe electromotor sau evacuare, atata tot

 

poti pune 4 furtune daca nu mai ai T-urile.

 

vezi ca ai montat capacele CNC invers.

 

+1, la cnc-uri nu m-am uitat! :)) a vazut ca se potrivesc si le-a pus asa... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1, la cnc-uri nu m-am uitat! :)) a vazut ca se potrivesc si le-a pus asa... :)

ati tras cam repede concluzi aici..... eu nu le-am dezasamblat, doar ieri le-am dat jos de pe motor.

Din pacate nu intaleg de la ce vine abrevierea de cnc, capac de..????? sau?

daca sunt de supraplin cu atat mai bine, dar totusi sa le lasi asa descoperite as zice munca de mantuiala:)

» Post actualizat in 03 Sep 2014 17:49

oricum mersi de sfaturi, o seara faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

camera de nivel constant, capacelele de jos, din aluminiu. au niste suruburi de scurgere/purjare. la alea trebuie sa ai acces cand ai carburatoarele pe pozitie. perechile sunt inversate. cat despre furtunase sunt o masura de siguranta tocmai pt. astia care le curata cand nu mai merg. carburatoarele se curata la an, niste carburi intretinute cum trebuie nu o sa dea pe la preaplin. cand se curata carburile se curata si verifica si sistemul de alimentare tocmai ca sa nu ajunga ceva jeg la cuie si sa le blocheze ca sa pishe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

camera de nivel constant, capacelele de jos, din aluminiu. au niste suruburi de scurgere/purjare. la alea trebuie sa ai acces cand ai carburatoarele pe pozitie. perechile sunt inversate. cat despre furtunase sunt o masura de siguranta tocmai pt. astia care le curata cand nu mai merg. carburatoarele se curata la an, niste carburi intretinute cum trebuie nu o sa dea pe la preaplin. cand se curata carburile se curata si verifica si sistemul de alimentare tocmai ca sa nu ajunga ceva jeg la cuie si sa le blocheze ca sa pishe.

Nota 10!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam de explicatie , nu am experienta cu modelul asta de moto, dar e clar ca fostul proprietar nu prea stia mare lucru de intretinere sau reparatie.

Eu deja de 3 luni ma chinui sa o reconditionez, cred ca vineri le voi deface asa discret sa curat jigloarele cu putin aer.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam de explicatie , nu am experienta cu modelul asta de moto, dar e clar ca fostul proprietar nu prea stia mare lucru de intretinere sau reparatie.

Eu deja de 3 luni ma chinui sa o reconditionez, cred ca vineri le voi deface asa discret sa curat jigloarele cu putin aer.

 

 

vezi sa dai jos diafragmele inainte sa "cureti" cu aer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...