Sari la conținut

Probleme robinet benzina sv650s 1gen


Postări Recomandate

Le-am schimbat la cineva, fiind incepator, n-am indraznit.. Daca le-am "uns" vrei sa zici (cu vaselina banuiesc)? Ai scapat un "s".

Da cu vaselina.Asa se mulau mai bine pe lacasul lor.Eu am patit aceeasi treaba acum vreo 7 ani la un gsxf.Dupa ce l-am desfacut si am intins arcul nu a mai avut nimic.Te poti apuca si tu ca nu e mare inginerie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Are cineva idee de ce mi-ar curge benzina pe langa robinetul de la rezervor? Abia am schimbat setul de garnituri + valva de vacuum, din acelasi motiv, dar aparent nu a rezolvat problema.

 

Ms.

Poti indentifica pe unde mai precis curge?

In functie de zona se poate indentifica problema.Poti pune si o poza cu indicatia locului..

PS.Eu sper ca nu ai folosit alte suruburi de cat cele care le-a avut robinetul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca arcu e slabit nu inchide n-are nici o legatura daca transpira sau nu pe exterior la garnitura sau membrana .

 

eu mi-am montat fara sa-l ung cu nimic am slefuti unpic cu smirghel de 2000 unde atinge robinetu pe rezervor am sters bine sa fie totul uscat l-am montat si de 6000km incoace n-a curs nimic acolo.

 

conductele in ce stare sunt? sigur nu ti-e crapata conducta la iesire din robinet ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a fost ceva gresit la montaj.

 

Demonteaza robinetul de pe rezervor, desfa-l, verifica, spala tot cu benzina curata si asambleaza-l cu grija, asa cum putini mecanici o fac.

 

Desi in mod normal nu e necesar, uleiul (in cantitati mici) ajuta membrana si garniturile sa se aseze corect in locasuri si sa etanseze.

 

In manual se recomanda schimbarea furtunurilor de benzina la fiecare 4 ani, dar cred ca asta stii si ai aplicat si tu :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la tine poate curge benzina daca:

1 etansarea intre rezervor si robinet

2 in robinet etansarea membranei intre partea de benzina si cea de vacum

3 ai folosit suruburi mai lungi si ai penetrat rezervorul.

 

De aceea ti-am spus sa cureti acolo cu un spray de frane,stergi bine si vezi de unde provine benzina.

Daca nu vrei sau nu poti sa faci asta atunci nici nu o sa primesti un raspuns exact cu ce ai de facut sa rezolvi problema.


 


 


 

Daca arcu e slabit nu inchide n-are nici o legatura daca transpira sau nu pe exterior la garnitura sau membrana .

 

eu mi-am montat fara sa-l ung cu nimic am slefuti unpic cu smirghel de 2000 unde atinge robinetu pe rezervor am sters bine sa fie totul uscat l-am montat si de 6000km incoace n-a curs nimic acolo.

Corect!

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti careva idee ce diametru are furtunul de alimentare? Am cautat pe net si am gasit si 6mm.. si 5.3mm diametru interior.

Nu e mai simplu sa tai o bucata de cativa milimetri pe care sa o iei cu tine la un magazin de piese auto si sa compari cu ceea ce gasesti acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mai simplu sa tai o bucata de cativa milimetri pe care sa o iei cu tine la un magazin de piese auto si sa compari cu ceea ce gasesti acolo?

 

Corect.. Sa treaca cele doua minunate zile de ploaie si ma apuc de bibilit. Stau la bloc, deci sunt conditionat de vreme. Multzam de reply-uri.

» Post actualizat in 07 Oct 2014 07:38

ai folosit suruburi mai lungi si ai penetrat rezervorul.

 

Sunt aceleasi suruburi, deci nu cred ca e dracu' atat de negru.

» Post actualizat in 09 Oct 2014 18:52

Garniturile robinetului sunt ok, valva e ok. Singurul loc pe unde dadea este pe langa "stiutzul" robinetului, peste care vine furtunul. Deci urmeaza furtun + cleme noi.

 

d7Hhtc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...