Sari la conținut

Si-a polisat cineva farul la motoreta?


ashtray.
 Share

Postări Recomandate

Eu mi-am polishat farurile la motoreta,un 1000 rr din 2004.Iti recomand sa te duci unde am fost si eu,iti poti pune si folie transparenta de protectie pe far,sau fumurie,eu am ales fumurie pe faruri.Daca iti pui folie nu mai ai stres (urmeaza folie de protectie si pe carena fata tot la ei . www.kaf.ro se ocupa cu folie geamuri/faruri/stopuri etc

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interesat sa-mi polishez farul de la motoreta si m-ar interesa daca cineva a facut aceasta operatie?unde? cat de multumit a fost si cum s-a comportat in timp?

 

Stima

Sa-ti spun ce am facut eu si cred ca e valabil si la moto.

Aveam un renault laguna de obicei in timp au problema asta se fac mate faruruile

se slefuiesc fin si se dau cu un lac si sant ca si noi am umblat 2 ani si to asa au ramas

cea mai simpla varianta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La moto nu m-am bagat inca pentru ca este in stare buna dar le-am polishat la masina. Inccepusera sa se ingalbeneasca si sa dea semne de uzura. Fiind din plexiglass am folosit prima data un polish special pentru plastic. Au iesit decent dar pe urma s-au ingalbenit la loc destul de repede. La a doua incercare am utilizat un kit de restaurare faruri de la Philips care pe langa lotiunea de polishare mai continea si un tratament de protectie (un fel de lac special). Au iesit foarte bine si par sa se mentina in stare buna. Pe cutie scria ca sunt protejate 2 ani dar parca n-am incredere.

 

Avand in vedere ca ai un singur far cred ca iesi mai ieftin daca te duci la o firma specializata. Daca ai doua faruri atunci iesi mai ieftin cu un kit de restaurare dar si muncesti de-ti cade mana la frecat :P ...

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Eu am facut operatiunea singur acum cca 2 ani la fostul motor iar farul a iesit ca si unul nou.

Cost lucrare : ~50 lei (smirghel fin si pasta polish pentru faruri, se numeste xerapol ). Pasta mi-a mai ramas pentru inca 5 faruri pe putin.

Am aplicat 2 maini de smirghel si 2 de polish. Bafta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut operatiunea singur acum cca 2 ani la fostul motor iar farul a iesit ca si unul nou.

Cost lucrare : ~50 lei (smirghel fin si pasta polish pentru faruri, se numeste xerapol ). Pasta mi-a mai ramas pentru inca 5 faruri pe putin.

Am aplicat 2 maini de smirghel si 2 de polish. Bafta,

ASTAI TAICA smirghel de 400 eu am dat cu lac si parca erau noi , lacul face sa patrunda plexicul ala si sa dizolve porii aia dupa slefuire . se poate testa pe ceva plexic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

stie cineva daca si parbrizul de plastic de la motoreta merge facut? am auzit ceva ca ar distorsiona dupa operatiune...

merge fara grija. smirghel fin si xerapol ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O găleată cu apa,doua foi smirghel 2000,doua foi 3000 si doua-trei de 4000cel mai fin.de la cel mai mic la cel mare(2000>4000)cu apa freci pana scoti zgarieturile.apoi,din târg iei 50-100ml de polish pasta si cu o cârpă fina de bumbac freci pana la luciu.apoi cumperi 2-3beri si admiri lucrarea.numai bine!

Ps. Nu da cu lac ca s-ar putea de la caldura si de la pietricele sa se exfolieze

Editat de SSJ Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate aceste metode sugerate tind sa cred ca sunt mai costisitoare si ca as putea sa o dau in bara mai repede decat daca m-as duce la service unde e 50ron operatiunea...

 

apreciez toate sugestiile oferite dar in continuare prima optiune e viabila si acolo am sa merg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La moto nu m-am bagat inca pentru ca este in stare buna dar le-am polishat la masina. Inccepusera sa se ingalbeneasca si sa dea semne de uzura. Fiind din plexiglass am folosit prima data un polish special pentru plastic. Au iesit decent dar pe urma s-au ingalbenit la loc destul de repede. La a doua incercare am utilizat un kit de restaurare faruri de la Philips care pe langa lotiunea de polishare mai continea si un tratament de protectie (un fel de lac special). Au iesit foarte bine si par sa se mentina in stare buna. Pe cutie scria ca sunt protejate 2 ani dar parca n-am incredere.

 

Avand in vedere ca ai un singur far cred ca iesi mai ieftin daca te duci la o firma specializata. Daca ai doua faruri atunci iesi mai ieftin cu un kit de restaurare dar si muncesti de-ti cade mana la frecat :P ...

 

Numai bine!

 

 

Spune-mi si mie te rog cat te-a costat Kitul respectiv de la philips si de unde l-ai luat??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi si mie te rog cat te-a costat Kitul respectiv de la philips si de unde l-ai luat??

Kitul a fost acesta:

 

http://www.philips-shop.ro/kit-restaurare-faruri-uzate-117893.p.html

 

Eu am prins o mica reducere, m-a dus pe la un 80 ron ceea ce a insemnat o oarecare economie in comparatie cu cei 120 lei ceruti in service. Conteaza mult si faptul ca mie imi place foarte mult sa ''mosmondesc'' singur la masina deci a fost o placere sa-mi petrec o dupa-amiaza cu o bere langa mine restaurand farurile :) .. ai o senzatie foarte placuta dupa, cand admiri lucrarea.

 

Kitul contine tot ce ai avea nevoie, incluzand chiar si manusi si smirghel. Pe cutie zice ca ajunge pentru doua faruri dar, daca esti chibzuit faci cel putin 4 ... sau chiar 6, depinde si de suprafata.

 

Mai exista si variante de la Turtle Wax, Sonax, Abro, 3M ... unele mai scumpe, altele mai ieftine dar kitul de la Philips mi s-a parut cel mai complet/complex si cu cele mai bune rezultate.

 

Ar mai fi o treaba de adaugat, daca doar smirgheluiesti un far si-l polishezi cu Xerapol se matuieste/ingalbeneste ulterior foarte repede. Asa am patit eu prima data. Farurile au un strat protector pe suprafata, ca un lac pe care il elimini in totalitate prin polishare. Plexiglasul ramane expus si se deterioreaza foarte repede. Setul Philips contine si acest ''lac'' care formeaza o pelicula intarziind ''imbatranirea'' farului.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Multumesc frumos! Eu as avea farul si parbrizul de la mobra de facut, deci un kit ar trebui sa fie arhisuficient. De kitul respectiv de la philips am auzit de la niste colegi si la fel de incantati au fost si ei, insa l-au primit cadou si nu au stiut unde sa ma indrume sa-l cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate aceste metode sugerate tind sa cred ca sunt mai costisitoare si ca as putea sa o dau in bara mai repede decat daca m-as duce la service unde e 50ron operatiunea...

apreciez toate sugestiile oferite dar in continuare prima optiune e viabila si acolo am sa merg...

Smirghelul te duce undeva la 10-15lei,polishul la fel ca poti găsi la "vrac" si berea poate sa te duca cel mai mult.rezultatul este garantat cel mai bun doar ca undeva la 2ani trebuie sa repeti operatiunea.la masina asta e intervalul ca circuli cu ea tot timpul,la moto cred ca duce si mai mult.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

cu siguranta. in plus, folia care e si ieftina, maxim 20 de lei pt. o motoreta cu 2 faruri e bine sa se puna si preventiv, daca ai farurile bune. una de calitate va proteja si impotriva pietricelelor si nu ma refer la zgarieturi, ci la micile "floricele" de la impactul cu pietricelele mai mari/ aruncate cu viteza. eu folosesc si la viziera castii asa ceva, de la 2-3 viziere schimbate pe an am ajuns la una la aproape 2 ani. e ceva. si inca un pont: ceara! da, ceara auto data peste viziera/folie. ganganiile se curata muuuuuult mai usor si pe ploaie e mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...