Sari la conținut

Motocicleta mea (fosta) avariata


Gog
 Share

Postări Recomandate

Salut nu stiu daca chiar ii locul potrivit sa postez aici insa as avea nevoie de niste pareri din partea comunitatii poate a mai trecut cineva prin asa ceva .

 

Am o Honda Transalp care nu mai este "fata mare" dupa cum a spus un bun prieten de-al meu asa ca iata pe scurt ce gandesc.

 

Am cumparat anul trecut o Honda Transalp care arata superb , toate bune pana cand amandoi am fost sifonati de un sofer de duba. Bun!

Acum stau si ma gandesc ca as vrea sa ma despart de ea .

Dupa accident desigur ca am schimbat tot ce a fost lovit la ea din pct de vedere mecanic si anume : roata fata , disc fata , furca , jug , practic e ca si cum nu s-ar fi intamplat . Partea nasoala este ca plasticele nu se mai imbina cum se imbinau ele si daca ar fi sa mai fac ceva la ea este sa ii cumpar de la dezmembrari un set de carene . Acum este asamblata insa carenele mai sunt scrapate , nu sarite din ele dar crapate si nu se mai pupa intre ele , de asta si zic ca nu mai este fata mare.

 

Daca as incerca sa ascund accidentul ar fi de prost gust si eu nu sunt genul asta de om (tepar)

 

Acum intrebarea mea este cine ar accepta sa cumpere o astfel de motocicleta ? Ce ar trebui facut cu ea , merita sa o dezmembrez doar pentru ca plasticele nu sunt asa cum ar trebui .

 

Cine a vandut o astfel de motocicleta ? Ce ma sfatuiti sa fac ?

 

Multumesc anticipat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa poze inainte, repar-o bine (cu un pistol profi sau chiar cu un letcon de putere mai mare te poti apuca chiar tu) si la vanzare, arati pozele cumparatorului sa vada ce si cum. Daca din motivul asta refuza, iar tehnic e in regula, inseamna ca nu stie ce vrea/nu se pricepe/e tembel. Uite-te si tu cate cotoarbe se vand pe bikeshop si tu iti faci probleme cu o carena crapata si vrei o dezmembrezi din motivul asta. Alta varianta e sa o dai asa si mai scazi din pret reparatia...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă doreşti să o repari, întâi trebuie verificat cadrul de bord, pentru a fi poziţionat ca din fabrică. După aceea cu un feon industrial poţi modela cu mare atenţie carenele pentru a le aduce urechile de prindere la poziţia originală, iar lipirea crăpăturilor o realizezi cu un letcon de putere mare (100W+), baghete de ABS ( neapărat ABS; se găsesc în Hornbach şi nu numai ) şi plasă de sârmă ( gen plasă contra insecte, dar din oţel, cea din aluminiu este cam moale ). Am uitat să menţionez: lipirea se va realiza pe interiorul carenei. La exterior se va observa numai linia crăpăturii, dar nu va fi nevoie de vopsire la final.

Sau o vinzi aşa cum este.

Succes!

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu sunt hotarat sa o vand , va spun sincer , ieri cand am postat (doar asta am postat , nu am pus-o la vanzare) eram cred putin in depresie la gandul ca va trebui sa imi vand motorul , ceva ma leaga profund de aceasta motocicleta probabil ca din cauza accidentului , am trecut amandoi prin el si amandoi nu suntem ca noi , eu cu tije in mana ea cu carenele deplasate , nu stiu ce mi-o fi venit ...eram trist probabil . Cred ca fiecare are o legatura mai speciala pentru motocicleta lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca ai reparat-o si nu are altceva nimic gen cadru deformat, motor crapat, de ce s-o vinzi? Crezi ca-ti va aduce ghinion?

Vrei sa treci la alta categorie? Motocicleta necazuta nu am vazut cei care spun asta mint de ingheata apele, acum depinde ce se intelege prin cazuta.

Personal eu recunosc ca pana acum nu am avut mobra care sa nu pice pe jos, in afara de ultima care Doamne ajuta in afara ca era s-o scap cand o lasam pe o parte si cricul era ridicat,nu m-a trantit, iar antepenultima mi-a cazut de pe cric ca nu am fost atent, in rest am fost si eu pe jos odata cu ele.

Daca tot ai deschis topicul, fa prezentarile si pune poze.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca ai reparat-o si nu are altceva nimic gen cadru deformat, motor crapat, de ce s-o vinzi? Crezi ca-ti va aduce ghinion?

Vrei sa treci la alta categorie? Motocicleta necazuta nu am vazut cei care spun asta mint de ingheata apele, acum depinde ce se intelege prin cazuta.

Personal eu recunosc ca pana acum nu am avut mobra care sa nu pice pe jos, in afara de ultima care Doamne ajuta in afara ca era s-o scap cand o lasam pe o parte si cricul era ridicat,nu m-a trantit, iar antepenultima mi-a cazut de pe cric ca nu am fost atent, in rest am fost si eu pe jos odata cu ele.

Daca tot ai deschis topicul, fa prezentarile si pune poze.

Odata cu accidentul mi-a fost sifonat si curajul de a mai merge pe motor , cine a trecut printr-o asemenea exp stie despre ce vb . Motocicleta nu mai are nimic mecanic , eu circul acum cu ea este ca inainte doar cum a mai spus carenele nu mai stau cum stateau. O sa ii fac niste poze sa vedeti si voi.

Toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odata cu accidentul mi-a fost sifonat si curajul de a mai merge pe motor , cine a trecut printr-o asemenea exp stie despre ce vb . Motocicleta nu mai are nimic mecanic , eu circul acum cu ea este ca inainte doar cum a mai spus carenele nu mai stau cum stateau. O sa ii fac niste poze sa vedeti si voi.

Toate bune

Am trecut prin asa ceva si nu o data, picior rupt , coaste fisurate, vanatai, rani etc.Nu mi s-a luat de mers nici 5 sec. De fapt de aia te intrebasem daca consideri ca-ti aduce ghinion.

Iti trece ca mancarimea e mare, dar mai mult ca sigur o sa inveti sa te feresti mai bine si vei deveni mai "fricos"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...