Sari la conținut

Problema frana fata KTM 250EXC


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

Salutare oameni buni.

Am si eu o intrebare la cei care se pricep si care pot da un sfat la problema pe care o am cu frana fata a unui KTM 250 Exc din 2010.

Problema sta cam asa: in mom in care stau pe loc si fac manete la frana, tine fara nici cea mai mica problema, in momentul in care invart de roata se pierde presiunea in maneta si ajunge la capat. Am zis ca problema se datoreaza discului de frana stramb si ca in mom in care roate invarte, discul impinge placutele si din cauza asta lipsa presiunii in pompa dar am incercat asa:

- Roata mea cu ansamblul meu de frana (Maneta, Butoias lichid, Cablu si Etrier) pe motocicleta mea , rezultat NU MERGE

- Roata unui amic cu ansamblul meu de frana ( Maneta+butoias lichid+furtun+etrier) pe motoreta mea , rezultat NU MERGE

De aici am dedus ca nu este problema de disc si pe urma am incercat asa:

- Intregul ansamblu frana al meu ( Maneta+butoias lichid+furtun+etrier) pe motoreta unui amic, rezultat MERGE

- Intregul ansamblu frana al amicului ( Maneta+butoias lichid+furtun+etrier) pe motoreta mea , rezultat MERGE

Cum schimb si pun intregul ansamblu de frana al meu inapoi pe motoreta mea iar NU MAI MERGE...

 

Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi si unde as putea sa ma uit ca sa repar problema???

 

P.S. - Voi duce motoreta la service daca nu ii dau de cap dar as vrea sa o repar singur si de asta intreb.

Editat de Alex_250EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea are logica ceea ce spui dpdv mecanic . dar, ai putea sa pui etrieri lui pe mobra ta, in principiu eu cred k aia sunt problema si k akolo ceva e in neregula si se pierde presiunea. dar, oricat de mult ai lasa mobra pe loc ,knd ii faci pedale la frana ea merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate bătaia nu e în disc ci e un joc al axului roţii în furcă sau al furcii cu totul şi asta depărtează plăcuţele.

E posibil ca la mobra prietenului să meargă mai greu pistonaşele şi în schimb să se mişte mai lejer etrierul pe suportul culisant, aşa plăcuţele rămân apropiate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea are logica ceea ce spui dpdv mecanic . dar, ai putea sa pui etrieri lui pe mobra ta, in principiu eu cred k aia sunt problema si k akolo ceva e in neregula si se pierde presiunea. dar, oricat de mult ai lasa mobra pe loc ,knd ii faci pedale la frana ea merge?

pare ca daca mobra sta pe loc fara sa invart roata fata, se mentine presiunea in pompa si maneta e tare si isi face treaba.

 

Poate bătaia nu e în disc ci e un joc al axului roţii în furcă sau al furcii cu totul şi asta depărtează plăcuţele.

E posibil ca la mobra prietenului să meargă mai greu pistonaşele şi în schimb să se mişte mai lejer etrierul pe suportul culisant, aşa plăcuţele rămân apropiate.

am incercat ansamblele de la 2 motorete diferite de capacitati diferite si ani diferiti ... merg amandoua fara nici o problema. mi-e greu sa cred ca celelalte ansamblele de frana au aceiasi problema...

Editat de Alex_250EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine isi lasa mobra pe dreapta? Cricul e pe stanga.

 

Alex, fa aceleasi experimente doar schimband placutele cu cele ale amicului.

Merita sa mai sugerez completarea / aerisirea / schimbarea lichidului?... Chiar curatarea instalatiei, pistonase, etc.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) ideea era k o lasi in parcare ;) inafara de aerisire ,poti chiar sa schimbi tot lichidul, nu dauneaza . :)


» Post actualizat in 18 Nov 2014 21:01

apropo..de ce te intrebam asta, eu am avut chiar la mobra mea prob asta, in timp pierdea presiunea de pe instalatie si vinovata era pompa de frana pt treaba asta. si dak e asa poti sa o aerisesti si sa schimbi 3l de lichid d frana k e in zadar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

repet intrebarea. dak lasi mobra 1 zi pe dreapta si a doua zi apesi frana.. e ok sau e moale( se duce pana la capat) ???

am lasat-o peste noapte si pare ca presiunea in maneta tine...

 

Cine isi lasa mobra pe dreapta? Cricul e pe stanga.

 

Alex, fa aceleasi experimente doar schimband placutele cu cele ale amicului.

Merita sa mai sugerez completarea / aerisirea / schimbarea lichidului?... Chiar curatarea instalatiei, pistonase, etc.....

la placute ma gandeam si eu sa ma uit... iti dai seama ca am schimbat tot lichidul si i-am facut aerisire, a fost primul lucru la care m-am gandit

» Post actualizat in 19 Nov 2014 07:31

pe cric , foarte multa lume o lasa pe drept

eu nu prea o tin pe cric decat cand sunt in tura... acasa sta doar pe stander :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai trebuie aerisita. Pune un recipient gol si un furtun pe aerisitor ca sa recuerezi lichidul si circula mai mult lichid prin instalatie. Umplerea initiala cu lichid putea fi facuta si invers, pe la aerisitor.

Discul il poti verifica si ochiometric daca e stramb. Sau invarti roata si apropii ceva de disc, creion, unghie, orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai trebuie aerisita. Pune un recipient gol si un furtun pe aerisitor ca sa recuerezi lichidul si circula mai mult lichid prin instalatie. Umplerea initiala cu lichid putea fi facuta si invers, pe la aerisitor.

Discul il poti verifica si ochiometric daca e stramb. Sau invarti roata si apropii ceva de disc, creion, unghie, orice.

eu tot timpul lichidul il pun de jos in sus nu invers + aerisirea normala. nu vad de ce as mai face inca o data aerisirea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bratul furcii ce sustine etrierul a fost lovit??? verifica acolo :)

Jumba. sincer la asta chiar nu m-am gandit...DAR cum se face ca alt etrier isi face treaba cum trebuie si al meu nu daca ar fi bratul care sustine etrierul?

Editat de Alex_250EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...