Sari la conținut

Ce Enduro Sa-mi Iau


Voi ce v-ati lua ?  

159 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Vreau un enduro de max 400 cc (apreciez eu), exclusiv pt munte, padurici, poienitze, etc.

Pentru sosea am cbr-u, asta o sa stea frumos la munte undeva, si o sa ma plimb cu el dupa ciuperci. Prin urmare, gindesc eu 400 ajunge (gresesc?) De asemeni, presupun ca vreau in 4 timpi, nu ?

Acum, intrebarea e, ce sa vreau ? Nu am experienta in domeniu, nu stiu nici macar criteriile pe baza carora ar trebui sa ma orientez...As aprecia argumente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai... ma gandesc la ceva care sa permita viraje cu genunchiul jos in a cincea la 20km/h, cu busoane si capace automate la ulei, sa se inchida singure, si cu filtre care se autoinfileteaza. Cu asfaltul proaspat nu sunt probleme, crampoanele gumelor de enduro tin si in asta... :D

 

No offence :D ... Altfel... Welcome to the club!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa fie nou:

 

KTM 400 EXC rulez! ("MotoVerte" ultimul numar zice ca e motorul anului - pt. enduro) :lol:

Yamaha WRF450 e foarte bine si ea. :lol:

Honda demareaza (inca) numai la picior :D

Husqvarna nu are (inca) suport (service) serios :D

Suzuki idem :P

Kawasaki idem :)

Gas Gas, VOR, Sherco, etc., idem si chiar nu e cazul :lol:

 

Daca e sa fie second hand:

 

cred ca DR350 are cel mai bun raport calitate/pret. Dar merge cam orice, in functie de buzunar.

 

Greutate:

de vreme ce ai deja motor de strada, ia-ti si tu ceva usor, la 100-120kg, ceea ce exclude LC4 din sondajul tau.

 

Cilindree (4T):

pana in 250: peste un an-doi o sa vrei ceva mai mare

peste 450: e prea mult, motorul e prea puternic si te oboseste inutil

350-400 cred eu ca e cel mai bine, sunt puternice dar docile.

 

2 timpi sunt prea nervoase pentru inceput, te obosesc, te chinuie, iti mananca benzina, etc. Dupa o vreme si ceva experienta sunt OK, te avantajeaza greutatea lor mai scazuta.

 

Citeste forumul, au mai intrebat si altii aceeasi chestie si li s-a raspuns pe larg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM 400 EXC ...

 

- asta mi-as lua si eu daca as vrea de padurice

- nu as lua mai mic, ca nu ma duce [am 110 kg], dar daca maestrul Baclava e mai usurel, cred ca ar ajunge vreun KTM 250 EXC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine ma bate gandu' de-un enduro. eu l-as vrea si pentru oras si pentru caterinca in muntzi... ca bani as avea maxim 3500. chiar ma gandeam la un lc4. cat ar costa un kit de super-moto? ce include acest kit? se poate face super-moto un enduro de 350? merita mai mult cele de 600?

ce viteza prinde un super-moto de 600 la drum? ce consum....bla bla bla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ii pui roti de sm , un final sport , o fruca si ce mai vrei sa arate misto... :D

Nu am vazut pana acum sm de 350 , de 600 am vazut o gramada modificate ( TT , DR , XR , LC4 ... etc )

La 600 viteza e cam 150 -170 :D

 

Uite o poza cu una modificata sa vezi cam cum arata. E un DR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptiu, o intrat cornuta in voi ma de vreti toti enduro?!.... e de inteles....nu aveti talent de speeduri si va dati pe ceva ce ridicati singuri de la pamant.... :D

si tu te ascunzi dupa explicatia asta... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vota dr-ul(btw, unde e Yamahaha) si ma bucur ca te-ai hotarat sa intrii in clubu enduristilor ca in creieru' muntilor nu mai esti periculos pentru ceilalti participanti la trafic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptiu, o intrat cornuta in voi ma de vreti toti enduro?!.... e de inteles....nu aveti talent de speeduri si va dati pe ceva ce ridicati singuri de la pamant.... 

 

Io in primu rand nu vreau viteza ca nu are rost sa risc viata cu toti nebunii din trafic ( ai vazut atatea accidente doar... :D ) , si nici nu ma simt bine pe viteaza ( e drept ca nu am mers decat de 2 ori , pe un FZR 600 si pe o Cagiva Mito ) da nu mi`a placut.

Poate pe astea noi e mai comod ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mah, pe astea noi e shea cu vibromasaj suedez :D

baclava se pare ca a uitat ca vrea sa si ia enduro, ca n a mai trecut pe aici.bah, nu rata ocazia sa sari parleazu, ca astea n au carene :D si n ai ce sa pierzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Si eu imi doresc un enduro second hand.

Daca arunc o privire pe mobile.de constat ca Honda XR este scumpa.

Dr350 cateva ...

Problema la japoneze este taxa vamala si astfel trebuie sa iau in considerare

KTM.

Ma intreb cat de fiabile sunt KTM-urile de prin 96-97? Acum se dau rotunzi ca sunt cei mai tari dar in urma cu ceva ani cum stateau?

Si inca o intrebare: de ce sa nu merite enduro racit cu aer?

 

Cele bune,

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum in functzie de bugetul tau, dar daca ai bani destui, nu te uita la ktm mai vechi de 99

@pit...ce mah, n am dreptate?numa "enduristi" in piele de "stradali" pe aici :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe unde sa trec fratzie ? am zis eu ca trec pe undeva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...