Sari la conținut

50 km/h viteza miracol.


Vizitator goe 75
 Share

Postări Recomandate

Daca este sa ne plictisim, macar sa ne amuzam, ... autocritic.

Prima data am scapat motoreta pe jos pe Podul Grand. Novice fiind, crosetam printre masini, franeaza unu' mai abitir, franez si eu, fata pleaca in stanga, eu raman in picioare, moto culcata. Am incercat sa o tin si, uite asa am avut primul deranj, mi-am fortat incheietura mainii drepte. Eveniment petrecut pe la vreo 10-15 km/h. Deci se poate si la viteze d'astea.

Dar la 0 km/h ? Suit pe moto, parca nu imi sta bine o genunchera, care se aranjeaza mai bine jos de pe moto, numai ca uitat ca am pliat cricul lateral si moto nu se mai oprea din inclinat ... pana a ajuns la orizontala. Am inceput sa rad, de nervi, de fraier, cine stie ?

Cea mai tare este cand moto cade singura, fara tine !!! Scos moto din garaj, cric lateral, teren la vale cateva grade, un pic racoare (ulei vascos, tendinta de miscare a rotii spre inainte), vibratii, facut trei pasi inapoi sa-nchid garajul si aud in spatele meu o mare "prabusire" de vreo 250 de kg. De nervi am ridicat-o singur. Nu cred ca as mai fi in stare "la rece"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ati mai auzit-o, poate nu. Mergeti la circuit, mergeti de fiecare data cand aveti ocazia. Dati banii acolo, o intrare la AmcKart costa mai putin decat un pranz in oras.

Numai in locuri din astea poti invata ce trebuie. Nu conteaza ca ai chopper, super moto, naked, etc.

Gasesti oameni, imparti pareri, sfaturi, toate astea din exercitiu. Nu din auzite, cum se intampla aici.
Daca veti merge la circuit, acolo va veti da seama ca nimeni nu mai da vina pe nu stiu ce nisip, pe nu stiu care canal, pe nu stiu ce sant din nu stiu ce curba. Acolo n-ai cum sa zici ca n-a fost vina ta.

Este singurul loc in care poti cumpara experienta la un pret de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

littlekriminal ,numai aprecieri pentru postul de mai sus ! In egala masura pentru ca mi se pare 100 la 100 adevarat precum si pentru ca nu exclude pe nimeni. Atitudinile exclusiviste mi se par deplasate chiar si exprimate numai pe forum. Cel mai mult m-a deranjat cind am citit pe unul din topicuri o fraza cam asa: " am vazut si naked-uri pe circuit ...,din pacate."---Normal ca nu m-a putut abtine si am comentat.Dar asta e ,mi-a trecut si mergem mai departe.Nu am naked si nu am avut niciodata dar m-a deranjat atitudinea.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate n-am fost consecvent in a citi tot ce s-a scris dar n-am vazut nici un comentariu propriu: "am cazut pe circuit din cauza ca...". Naked-uri pe circuit ? Care circuit, pana sa apara Adancata ? Alea de karting unde linia dreapta are cel mult 2-300 de metri ? Foarte bune aceste circuite, in lipsa de altceva dar, la vitezele care se ating diferenta dintre naked si carenata nu poate fi mare. Acolo unde se cocheteaza cu viteze de 200 +- se schimba socoteala. DAR de aici in a spune "ce cauta naked-uri pe circuit" mi se pare total deplasat. In definitiv se organizeaza sesiuni pe categorii, dupa cate am inteles, Atunci !?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Referitor la scuze bagate la inaintare pentru erori proprii, chiar si cele gasite de cei cu experienta mai mare pe circuite sunt putin deplasate . Si asta pentru oricine are putina ratiune isi da seama ca atita timp cit nu vorbim de talente de nivel wsbk sau motogp talentul se va termina inaintea aderentei aproape intotdeauna. Si pentru acest motiv unele din scuze se apropie de culmea arogantei.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ati mai auzit-o, poate nu. Mergeti la circuit, mergeti de fiecare data cand aveti ocazia. Dati banii acolo, o intrare la AmcKart costa mai putin decat un pranz in oras.

[...]

Daca veti merge la circuit, acolo va veti da seama ca nimeni nu mai da vina pe nu stiu ce nisip, pe nu stiu care canal, pe nu stiu ce sant din nu stiu ce curba. Acolo n-ai cum sa zici ca n-a fost vina ta.

Foarte buna recomandarea, inveti multe pe circuit.

DAR aici era vorba de strada unde inatalnesti toate acele probleme absente pe circuit. Problemele de genul nisip, balega cu sau fara vaca atasata, ulei, masina care ia curba fara vizibilitate jumate pe contrasens, crater, asfalt care se termina brusc, masina care da semnal dreapta si apoi face brusc stanga etc ;)

Chestii pe care nu ai cum sa le prevezi. Poti fi mai mult sau mai putin pregatit pt ele, unii au reflexe mai bune, altii mai putin bune, unii pot redresa o mobra al carei spate a fugit pe nisip, altii nu samd. Si sa mergi peste tot cu o viteza care sa-ti permita sa eviti drobul de sare in orice situatie mi se pare cel putin absurd. E un risc pe care trebuie sa ti-l asumi cand te sui in sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Circuitul slefuieste abilitatile tehnice, cele care tin de subconstient odata insusite, pe strada e nevoie de creier. Ca sa poti face ce iti comanda creierul, ai nevoie de deprinderile corecte, eventual capatate pe circuit. Asa se inchide cercul (ma rog, e de fapt o spirala ascendenta, sau asa ar trebui sa fie).

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord, AL, :D . De acolo vine numele, nu?

Ai punctat foarte bine, si acum vine, oarecum, raspunsul.

Pe circuit poti sa inveti sa lasi gazul, sa ocolesti ceva in curba, sa franezi in curba(cu fata, cu spatele sau cu amandoua).
Stii, inainte sa ma duc pe circuit, faceam circuit pe strada. Am avut noroc si n-am murit, uneori a tinut de skill, alteori de pur noroc.

Culmea e ca pe strada am invatat sa franez fata in curba, tot timpul mi se parea ca atunci cand pui frana fata, nu mai ai cum sa iei curba, te duci drept.

Eu am avut noroc sa invat asta pe strada, dar altii poate n-au.

Faza e ca pentru toate obstacolele pe care le-ai pomenit, baza sta in exercitiu, la fel pentru reflexe.

Inveti sa-ti corectezi trasa in mijlocul curbei, pentru ca poate ai intrat prea tare in viraj sau prea incet, asta e echivalentul unui obstacol in curba, daca stai sa te gandesti. Si exemplele pot continua.

Pana si la faza cu asfaltul care se termina, daca o iei de cateva ori pe aratura la circuit, o sa vezi ca se poate sa intri tare si pe nisip, iarba sau ce mai e pe acolo, fara sa cazi.

Cum zice si Flex mai sus, bucla este inchisa.
Bine, asta e doar parerea mea, parere pe care mi-am format-o dupa ce-am trecut printr-o gramada de situatii. Aceste situatii nu se vor termina niciodata, evident, dar sansa sa treci zambind pe langa ele este mult mai mare cand te antrenezi intr-un mediu sigur, in care ai incredere, cu oameni de incredere pe langa tine(care pot sa-ti dea si sfaturi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul am bagat bani in echipament serios, mai urmeaza ceva cheltuiala la mobra si cum vine caldura ma internez la circuit. abia astept primavara. pana atunci teorie cat cuprinde. incep cu Amkart-ul si mai dupa vreo 10-15 vizite urmeaza Adancata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...