Sari la conținut

Se poate monta un bec bixenon in lupa?


CzCustoms
 Share

Postări Recomandate

Am o honda cbr f3 de pe care am dat jos farul original din anumite motive. Motocicleta are instalatie bixenon pe ea. Un singur bec cu faza lunga/scurta.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Daca vreau sa pastrez instalatia si sa montez becul intr-o lupa va functiona corect?

Lupa va veni montata sub o carena.

De unde as putea achizitiona o lupa pentru bec h4 separat?


» Post actualizat in 05 Feb 2015 13:17

Ma gandeam la asta ca ar fi o varianta:

http://www.alfaromtrans.ro/164-accesorii-xenon/2652-lupe-xenon-bi-xenon-cu-angel-eyes-g5.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becurile acelea nu au si faza scurta si faza lunga. Pentru a avea faza lunga se trage un 'oblon' actionat de o bobina.


» Post actualizat in 05 Feb 2015 13:34

Un bec cu 2 faze trebuie sa aiba 3 fire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta gasita de tine este OK insa:

1. trebuie sa masori intai dimensiunea farului si apoi dimensiunea lupei.

2. trebuie sa desfaci sticla farului pentru a introduce lupa si apoi sa resigilezi farul cu silicon.


» Post actualizat in 05 Feb 2015 13:43


Xenoanele cu lupa fac faza lunga/scurta prin miscarea unei lamele intre bec si lupa.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca eu am instalatia bixenon cu bec h4 montata in farul normal. Vreau sa renunt la farul normal si sa pun lupa din link.

Problema nu ar fi de izolare, de asta ma ocup eu.

Ma intrebam daca ar functiona corect cele 2 faze de pe instalatia mea si lupa aceea.

Editat de Unguru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becul xenon "normal" are o actionare prin care se defocalizeaza becul in far. Adica un solenoid misca becul fata -spate.

Becul xenon "cu lupa" are un bec fix iar intre lupa si bec are o laela metalica care obtureaza partial lupa pentru a face faza scurta. Plus ca are si lupa care se introduce in far cum am zis mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este becul pe care il am eu.attachicon.gifWP_20150205_001.jpg

Nu merge bagat intr-o lupa. Trebuie schimbat ansamblul cu tot cu bec. Ce ai tu e un fel , xenonul cu lupa e altceva.

Daca il bagi in far: MASOARA si farul si lupa astfel incat sa fii SIGUR ca iti incape.

Daca il montezi pe/sub carenaj ai grija sa fie IZOLAT. Nu toate lupele xenon sunt izolate impotriva apei astfel incat sa se preteze ca proiectoare.

Cauta pe google :retrofit HID G3.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o honda cbr f3 de pe care am dat jos farul original din anumite motive. Motocicleta are instalatie bixenon pe ea. Un singur bec cu faza lunga/scurta.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Daca vreau sa pastrez instalatia si sa montez becul intr-o lupa va functiona corect?

Lupa va veni montata sub o carena.

De unde as putea achizitiona o lupa pentru bec h4 separat?

» Post actualizat in 05 Feb 2015 13:17

Ma gandeam la asta ca ar fi o varianta:

http://www.alfaromtrans.ro/164-accesorii-xenon/2652-lupe-xenon-bi-xenon-cu-angel-eyes-g5.html

 

Nu merge becul tau de xenon h4 nu face decat atunci cand actionezi faza lunga acel bec ''lampa'' sa fie tras mai in interior de o bobina in farul normal miscandu-se acel bec iti disperseaza lumina in far luminand ca faza lunga sau faza scurta Tu ai nevoie de o lupa speciala care merge cu bec h7 iar cand dai faza lunga in lupa este o tija mica care se ridica si disperseaza lumina in toata lupa luminand in lungime sa zic asa becul h7 ramanand aprins intodeuna iar cand e pe faza scurta acea tija din interiorul lupei se pune un sfert deasupra becului si disperseaza lumina mai in jos ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...