Sari la conținut

nu clipesc LED s spate la zx 11!


dumyche
 Share

Postări Recomandate

nu, e japo

insa daca vrei poti sa-i pui semnale cu bec de 10w...

ar fi bine sa schimbi si releu ca e posibil sa clipeasca mai repede...

 

e plina piata de copii de semnale ...

mi-am luat si eu odata...

nici soclul becului nu era ce trebuie...

 

din fabrica mobrele de rasa vin cu 21W...

 

bai... in pana mea! du-te si verifica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve

am comandat de pe ebay 2 lampi led.s pentru spate semnalizari, sunt noi si au costat 45 euro. Am montat bine si stau aprinse fara sa clipeasa. Ce sa fac ca sunt noi si scrie pe cutie 16w la fiecare. multumesc!

Uite ce scrie aici..nu am scris eu....se pare ca iar incepi aiurea, cu tine nu se poate discuta sub niciun fel...nu mai vorbesc d.p.v.d electric/electrotehnic. Eu am terminat...o sa ne spuna el ce a facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, e japo

insa daca vrei poti sa-i pui semnale cu bec de 10w...

ar fi bine sa schimbi si releu ca e posibil sa clipeasca mai repede...

 

e plina piata de copii de semnale ...

mi-am luat si eu odata...

nici soclul becului nu era ce trebuie...

 

din fabrica mobrele de rasa vin cu 21W...

Pentru oameni de "rasa"

» Post actualizat in 16 Feb 2015 16:10

Uite ce scrie aici..nu am scris eu....se pare ca iar incepi aiurea, cu tine nu se poate discuta sub niciun fel...nu mai vorbesc d.p.v.d electric/electrotehnic. Eu am terminat...o sa ne spuna el ce a facut.

Scrie 16W pentru ca aia sunt smecheri si pun echivalentul cum fac multi altii, cu "aiurea" nu ma provoca ca ti-am vorbit omeneste sa nu-ti lezez hormonii.

PS ti-ai luat pastillele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai... in pana mea! du-te si verifica.

mea culpa... am aruncat un ochi in microfisa...

faza cu tdm 900 nu o stiam...

90% din motoare OEM vin cu 21 de wati

 

 

ultimul semnalizator de 20 roni perechea l-am achizitonat cu bec de 10 cu soclu ca la cele de lumina de bord. in loc de ceva oglinda care sa reflecte lumina avea niste table taiate cu foarfeca.. ca de cutie de bere...

mi-au trecut prin mana cateva zeci de copii china cu bec de 10w vopsit galben, bec ca de lanterna cu filet care se insuruba in soclu plastic, fara filet ... cu un fir deizolat indoit inauntru...

etc.

de acolo iubirea extrema pentru 10w...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultimul semnalizator de 20 roni perechea l-am achizitonat cu bec de 10 cu soclu ca la cele de lumina de bord.

mi-au trecut prin mana cateva zeci de copii china cu bec de 10w vopsit galben, bec ca de lanterna cu filet care se insuruba in soclu plastic, fara filet ... cu un fir deizolat indoit inauntru...

etc.

de acolo iubirea extrema pentru 10w...

Ma indoiesc ca ai bec in bord de 10W

Depinde ce china cumperi, au preturi pentru toate buzunarele si toate aparent sunt la fel, dar calitatea difera drastic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mea culpa... am aruncat un ochi in microfisa...

faza cu tdm 900 nu o stiam...

90% din motoare OEM vin cu 21 de wati

 

Yamaha vine din ce stiu cu 10W sau led. Bembe, ce mai vine / vendea cu bec parca tot 10W ( XChallenge si F650 bi / F800 de ex). Honda, cred ca si aia mai nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc ca ai bec in bord de 10W

eu vorbeam de soclu.

nu era soclu "normal" ci exact ca ala de care zici nu nu am in bord...

 

semnalizarile alea nu au cum sa aibe 16w ...

sa zicem ca ar avea 16 leduri de 1 wat, altfel nu cred ca aveau loc sa puna aatea leduri inauntru.

si daca ar avea 16 wati ar fi un pic deranjant de ex noaptea pt ala din spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca au 16W daca nu au vreo rezistenta suplimentara dar perioada ledurilor de 20mA e un pic depasita in sensul ca e plina piata de chinezisme, copii ale ledurilor de putere de la Cree, Osram Nichia etc , leduri care se gasesc si la puteri de zeci de wati.(mai corect spus sunt matrici de leduri de putere incapsulate impreuna) Sunt pline targurile de proiectoare cu led de 20-30-40-50W. Ca se incing rau si au durata de viata mica e alta poveste....

 

In cazul de fata daca ar fi fost doar o problema de consum releul ar fi trebuit sa functioneze cu becul din fata. Orice releu de semnalizare "normal la cap" stie sa functioneze cand se arde un bec. Clipeste mai repede dar merge. Probabil il incurca cumva faptul ca ledurile alea sunt defapt niste diode.

Montarea unei rezistente suplimentare s-ar putea sa rezolve problema dar tehnic este o tiganie maxima.

Cea mai OK solutie este schimbarea releului cu unul special de leduri, e plin netul de asa ceva.

Mai exista si varianta modificarii releului original pentru cei ce se pricep un pic, in cazul in care releul se poate decapsula usor, altfel nu merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca au 16W daca nu au vreo rezistenta suplimentara dar perioada ledurilor de 20mA e un pic depasita in sensul ca e plina piata de chinezisme, copii ale ledurilor de putere de la Cree, Osram Nichia etc ,

 

In cazul de fata daca ar fi fost doar o problema de consum releul ar fi trebuit sa functioneze cu becul din fata. Orice releu de semnalizare "normal la cap" stie sa functioneze cand se arde un bec. Clipeste mai repede dar merge. Probabil il incurca cumva faptul ca ledurile alea sunt defapt niste diode.

 

Montarea unei rezistente suplimentare s-ar putea sa rezolve problema dar tehnic este o tiganie maxima.

Cea mai OK solutie este schimbarea releului cu unul special de leduri, e plin netul de asa ceva.

Eu vorbeam de un led normal si specificasem de celelalte dar alea sunt comandate de controlere ceea ce nu e cazul la un amarat de semnalizator

 

Nu cred ca-l incurca diodele, nu ar avea cum.

 

Si eu sunt de aceeasi parere, mai bine alt releu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fac pe plac ,,croitorilor si bucatarilor,, care se dau electricieni moto, o sa vand zx 11lea sa iau un motor cu becuri de 10W pe spate si releu un special si sa iau si LEDs dar nu de 16W, sa sa fie cum vor gutomanii mai mici, pai eu am spus ce am si ce am cumparat si voi veniti cu idiotenii. Aleg varianta lui dedant, este profesionist baiatul, dar o sa vorbesc cu el pe pm ca sa nu mai comenteze gutii. Multumesc dedant :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dedant a calculat corect rezistenta suplimentara dupa datele date de tine, dar pana la urma cred ca si-a dat si el seama ca a cazut intr-o capcana de marcketing, daca aveau 16W releul trebuia sa mearga, 36W in loc de 40W trebuiau sa-l miste.

Asta nu-ti da tie dreptul, care esti tufa de venetia in domeniul asta, sa emiti catalogari despre altii mai ales ca nu te-ai obosit sa citesti tonele de comentarii despre acest subiect, discutate pe forum.

Sunt sigur ca dedant iti va rezolva problema ca nu pot sa-l acuz de prostie, de incapatanare da.


» Post actualizat in 17 Feb 2015 10:59

Erata "37W in loc de 42W" ca sa fiu mai exact si sa nu risc comentarii in plus, ideea ramane aceeasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este rezolvata, am vorbit cu dedant si mi a spus sa aleg rezistentele din catalog, mi a trimis si un site, dar am gasit la magazin rezistente ceramice ca in foto, exact cu a calculat in schema.Baiatul asa cu pixul a calulat si a si pus aici pe forum, ce a calculat asa este.Acum LED s merg foarte bine si clipesc ca pe fata. Asa ca astia care sunteti cu gura mare pe forum croitori= electricieni moto, ciocul mic pana mai invatati...Dedant ajuta si este maestru, nu face gura si gargara..tot croitori si bucatari ramaneti, aviz vlad58 si binoxul. Multumesc DEDANT, inca o bere de la deva.. :10:

post-88251-0-92462100-1424327556_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iei de 39ohm o sa ai o surpriza, eu zic mai intai sa lipesti in paralel cu ledul un bec de 12V /5W si vezi cum clipeste( asta e aprope echivalent cu rezistenta de 39 ohm chiar mai bine ca are 28,8ohm), pe urma vedem cum e cu croitorii si bucatarii.


» Post actualizat in 19 Feb 2015 08:21

Ps Nu o sa ma convingi in veci pe mine si pe ceilalti bucatari si croitori, ca daca adagi o sarcina de 3,6W la una de "37W" releul ala, de unde pana acum a tacut, o sa inceapa sa clipeasca normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sai pe treaba ta ca esti un penibil, imi spui mie ce functioneza pe motorul meu, nu vrei sa vii la Deva sa ti arat? Vai doamne ce gradina ai ! Mai citeste si invata si pe urma sa te dai in spectacol. Unde este bunul simt al unora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa incetati aceasta disputa fara rost, dumyche ti-am rezolvat problemele?! OK! te rog sa incetezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, tu tot nu vrei sa stopezi? Problema a fost rezolvata teoretic si practic, cred ca este momentul sa incetezi sa inchidem acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, tu tot nu vrei sa stopezi? Problema a fost rezolvata teoretic si practic, cred ca este momentul sa incetezi sa inchidem acest topic.

Vezi cum sari, ce te-a deranjat, te-am mai contrat cumva?

Dupa mine acest topic nici nu trebuia sa se dechida ca s-a mai dicutat acest subiect de jdemii de ori dar cititul oboseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...