Sari la conținut

Sfat alegerea unei motociclete


bogdanwyp
 Share

Postări Recomandate

Salutare baieti! Am 32 de ani ,permis categoria A de un an si 5000+km facuti pe un Kawa z750 2008. Va rog sa ma ajutati in alegerea urmatoarei motociclete. Am 1,88 si 85 kg si caut ceva sport touring sa o folosesc 30% in oras 70% afara., sa aiba protectie la vant si sa fie confortabila.

Buget 7000-7500€

Pana acum m-am uitat la :

Bmw k1200s 2007-2008.

Kawasaki z1000sx 2011-2013

Honda VFR 1200 2010+

Sund deschis si la alte propuneri...

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare baieti! Am 32 de ani ,permis categoria A de un an si 5000+km facuti pe un Kawa z750 2008. Va rog sa ma ajutati in alegerea urmatoarei motociclete. Am 1,88 si 85 kg si caut ceva sport touring sa o folosesc 30% in oras 70% afara., sa aiba protectie la vant si sa fie confortabila.

Buget 7000-7500€

Pana acum m-am uitat la :

Bmw k1200s 2007-2008.

Kawasaki z1000sx 2011-2013

Honda VFR 1200 2010+

Sund deschis si la alte propuneri...

Multumesc!

K1200s nu este comfortabila dpdv

Z1000 nu are protectie la vant

Vfr 1200 este ok dar cam puternica si destul de grea pt experienta ta,si cam scumpa

recomand Tdm 900

Vfr 800 cross

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

White%20alimetmatt%20K1200R%20Sport.jpg

fz1 fazer 2008+ (motor de r1 relativ usoara , supensie ok, frana ok suporti genti si tot felu de accesorii de touring gasesti usor )

yamaha_fz1_fazer_2008_2_lgw.jpg

 

Kawsaki Z1000SX(stie cam de toate)

Kawasaki%20Z1000SX%20Tourer.jpg

 

 

 

Cel putin unul dintre ele o sa fie urmatoru motor ,la bugetut tau un fz1 fazer 2010-2011 parca e mai frumos decat 2008 la ce am pus eu imagine.

Editat de TwinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K1200s nu este comfortabila dpdv

Z1000 nu are protectie la vant

Vfr 1200 este ok dar cam puternica si destul de grea pt experienta ta,si cam scumpa

recomand Tdm 900

Vfr 800 cross

Multumesc de raspuns

Ma refeream la z1000sx cel carenat. Imi place designul lui agresiv. Cele enumerate de tine par un pic cam "serioase" spre enduro touring asa... Nu ma vad intrand pe drumuri ne asfaltate ( de mila motocicletei) ci vreau sa fac 300-400 km intr-o zi fara sa-mi trebuiasca o zi dupa sa ma refac

» Post actualizat in 22 Feb 2015 09:31

White%20alimetmatt%20K1200R%20Sport.jpg

fz1 fazer 2008+ (motor de r1 relativ usoara , supensie ok, frana ok suporti genti si tot felu de accesorii de touring gasesti usor )

yamaha_fz1_fazer_2008_2_lgw.jpg

 

Kawsaki Z1000SX(stie cam de toate)

Kawasaki%20Z1000SX%20Tourer.jpg

 

 

 

Cel putin unul dintre ele o sa fie urmatoru motor ,la bugetut tau un fz1 fazer 2010-2011 parca e mai frumos decat 2008 la ce am pus eu imagine.

Pe asa ceva am pus si eu ochii...dar nu prea am gasit nimic concret aici pe forum deapre acest model...cum este la drum lung si ce + si - are...la Z ma refer acum.. Editat de bogdanwyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti! Am 32 de ani ,permis categoria A de un an si 5000+km facuti pe un Kawa z750 2008. Va rog sa ma ajutati in alegerea urmatoarei motociclete. Am 1,88 si 85 kg si caut ceva sport touring sa o folosesc 30% in oras 70% afara., sa aiba protectie la vant si sa fie confortabila.

Buget 7000-7500€

Pana acum m-am uitat la :

Bmw k1200s 2007-2008.

Kawasaki z1000sx 2011-2013

Honda VFR 1200 2010+

Sund deschis si la alte propuneri...

Multumesc!

http://olx.ro/oferta/schimb-vand-motocicleta-kawasaki-cu-auto-sau-teren-zzr1400-196cp-ID1OLBx.html#e7d2597346

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea puternica pt mn.

Scz dar nu vreau sa transform acet topic intr-un topic de oferte...vreau doar parerea voastra despre ce ati mai condus sau ce detineti si se incadreaza in cerintele mele. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea puternica pt mn.

Scz dar nu vreau sa transform acet topic intr-un topic de oferte...vreau doar parerea voastra despre ce ati mai condus sau ce detineti si se incadreaza in cerintele mele. Multumesc

 

Nu-i motocicleta mea (din pacate) si nici a vreunui cunoscut. Gandeste-te bine, pana la urma tot asa ceva sau pe aproape, iti vei dori...

Editat de Quetzalcoatl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu-i motocicleta mea (din pacate) si nici a vreunui cunoscut. Gandeste-te bine, pana la urma tot asa ceva sau pe aproape, iti vei dori...

De la 106cp la 196 e cam mare saltul...desi poate ai dreptate...pana la urma tot acolo o sa ajung...dar as vrea sa o fac ceva mai treptat...sa mai acumulez ceva experienta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar de la pieton la 106 CP, cum a fost saltul?

Nu asa brusca, Z-ul a fost motocicleta perfecta pt inceput

» Post actualizat in 22 Feb 2015 10:37

 

in 7500 poti spera la un K1200GT dupa 2006. sau, RT-ul de 1200. Decizia e a ta, degeaba ceri pareri de la noi, suntem subiectivi :D

Sa stii ca tin cont de parerea colegilor mai cu experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30% din timp pe oras e un chin cu zzr-ul, defapt cam cu toate motoarele de peste 1000 cc. VFR800 eu zic ca le cam are pe toate. Nu va uitati numai la cai, la touring cel mai important este cuplul. Daca nu vroiam si "soft enduro" luam un vfr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

R1200RT si vei uita ca mai exista altele, nu iti vei dori decat sa ai mult timp liber si bani de benzina. In oras mergi fara gentile laterale si este perfect. 1200GT nu este de oras, este prea violenta si ambreiajul desi este hidraulic este greoi, te rupe la mana.

Mergi la Bavaria si incearca un drive test, o sa-ti dai seama singur de calitatile fenomenale ale touringurilor bavareze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cate din cele pe care le ai in vedere au ABS? ZZR-ul ala de 1400 are...

Toate o sa aiba ABS

» Post actualizat in 22 Feb 2015 11:02

 

1200 e singurul de touring dar este greu.vezi alte modele

greu in mers sau pe loc? Nici z-ul nu era usor... Merg la sala de multi ani..nu e pb greutatea :)

» Post actualizat in 22 Feb 2015 11:04

R1200RT si vei uita ca mai exista altele, nu iti vei dori decat sa ai mult timp liber si bani de benzina. In oras mergi fara gentile laterale si este perfect. 1200GT nu este de oras, este prea violenta si ambreiajul desi este hidraulic este greoi, te rupe la mana.

Mergi la Bavaria si incearca un drive test, o sa-ti dai seama singur de calitatile fenomenale ale touringurilor bavareze.

Multumesc , de k1200s ce zici?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Z1000sx pare cel mai potrivit.Am auzit ca are o singura buba,niste vibratii cam puternice la anumite ture,apar in majoritatea review-urilor citite/vazute.Daca nu te deranjeaza niste vibratii in mansoane cred ca e ideal.Sunt vreo 2 posesori,unul era si pe aici pe forum,e un topic cu Z1000sx de cand a aparut,da un search pe forum.

VFR800 e foarte reusit dar nu simti puterea,n-o sa fie un salt de la Z750.

K1200S prea mare si prea greu,bun la plimbare in schimb,frane BMW,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

caut ceva sport touring sa o folosesc 30% in oras 70% afara., sa aiba protectie la vant si sa fie confortabila.

Faptul ca suntem indivizi diferiti face ca si criteriile si cerintele sa fie diferite, asa incat pentru mine asocierea de cuvinte protectie si confort au un singur nume :BMW.

Pentru altii Hayabusa ofera un confort total si nu ar da-o pe nimic altceva.

De aceea eu spun de 1200RT, vei avea un motor polivalent pe care te vei putea baza si nu-ti vei dori altceva. 1200S nu am condus, dar eu vreau altceva de la un motor, de aceea nu se incadreaza in criteriile mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca suntem indivizi diferiti face ca si criteriile si cerintele sa fie diferite, asa incat pentru mine asocierea de cuvinte protectie si confort au un singur nume :BMW.

Pentru altii Hayabusa ofera un confort total si nu ar da-o pe nimic altceva.

De aceea eu spun de 1200RT, vei avea un motor polivalent pe care te vei putea baza si nu-ti vei dori altceva. 1200S nu am condus, dar eu vreau altceva de la un motor, de aceea nu se incadreaza in criteriile mele.

Din cAte vad pe mobile nu e deloc ieftin modelul dupa 2008 pana in 20000km...nu as vrea ceva mai vechi

» Post actualizat in 22 Feb 2015 12:02

 

Da, dar nu la 6000 de euro si aici nu vorbim de moto noi, sau cel putin asa am inteles ca vrei. Oricum, se pare ca ABS-ul intra la categoria "si altele" pentru tine...

Z-ul nu a avut abs si nu i-am simtit lipsa...dar as vrea ca viitoarea motocicleta sa aibe abs...sa nu fiu nevoit sa-i simt lipsa

» Post actualizat in 22 Feb 2015 12:04

Z1000sx pare cel mai potrivit.Am auzit ca are o singura buba,niste vibratii cam puternice la anumite ture,apar in majoritatea review-urilor citite/vazute.Daca nu te deranjeaza niste vibratii in mansoane cred ca e ideal.Sunt vreo 2 posesori,unul era si pe aici pe forum,e un topic cu Z1000sx de cand a aparut,da un search pe forum.

VFR800 e foarte reusit dar nu simti puterea,n-o sa fie un salt de la Z750.

K1200S prea mare si prea greu,bun la plimbare in schimb,frane BMW,etc.

Ca design ma atrage cel mai mult Z-ul...dar la inaltimea mea nu cred ca are cine stie ce protectie la vant. Arata bestial... Poate se indura cineva sa ma lase sa merg putin cu vre-unul...

Am inceput sa inclin si spre un RT...ce au franele BMW?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Din cAte vad pe mobile nu e deloc ieftin modelul dupa 2008 pana in 20000km...nu as vrea ceva mai vechi

Da, dar calitatea/confortul/brandul costa :-) De exemplu optiunile pe care le gasesti pe un RT din 2008 nu le gasesti la altii pe motoare fabricate in 2015 :wave:

 

Am inceput sa inclin si spre un RT...ce au franele BMW?

Ai interpretat gresit, Niko a subliniat ca sistemul de franare la BMW este unul premium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...