Sari la conținut

Cost reparatii Hornet


Postări Recomandate

chiar si 3-4 zile de la legist te-ar fi ajutat cu 3-400 euro, adica daca ai depune la dosar certificat pt vatamare, sub 10 zile nu primesti bani dar poti forta mana soferului, are nevoie de semnatura ta... nu stiu exact cum dar pentru mine a insemnat ca numai asa am putut suplimenta dauna totala a rca si tot nu mi-au ajuns banii , am mai pus cateva sute de lei. Fu-te soferul, fara remuscari! Fa-ti deviz maxim oem la cel mai scump service posibil!

http://mymoto.ro/honda.php pui codul oem in casuta , iti trebuie catalog de coduri oem

Pentru echipament primesti bani daca justifici pretul cu factura ... adica mu.ie de la CSA! avantaj hotii cu asigurari


» Post actualizat in 03 Mar 2015 19:58

In cazul in care te intreaba daca vrei sa iti de banii sa o repari "in regie proprie" cand semnezi trebuie sa sti ca nu vei primi TVA . La dauna totala poti primi 15,25,35% din pretul nou dar ei se vor asigura ca nu merita decat 15% suma din care iti vor mai lua 1/4 epava ... deci vei ramane cu 7-800 euro , in cazul in care devizul tau este peste 1000 euro

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de sfaturi...bune , utile, exagerate, cu privire la topic sau chiar pe langa de la unii. Filmarea nu a ajuns la asigurator si nici nu va fi nevoie.

 

Situatia sta cam asa. Fost la asigurator si intocmit dosar. A venit omu si a facut poze la moto (frumos din partea lui) care nu se poate misca momentan. Astept oferta de pret de la service-ul cu care am decis sa colaborez si sa vedem daca se "accepta" de catre cei de la asigurare. Cu putin noroc saptamana asta Viespea ajunge in service. Am inteles ca vine primavara pe bune din aprilie asa ca vreau sa fiu pregatit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de sfaturi...bune , utile, exagerate, cu privire la topic sau chiar pe langa de la unii. Filmarea nu a ajuns la asigurator si nici nu va fi nevoie.

 

Situatia sta cam asa. Fost la asigurator si intocmit dosar. A venit omu si a facut poze la moto (frumos din partea lui) care nu se poate misca momentan. Astept oferta de pret de la service-ul cu care am decis sa colaborez si sa vedem daca se "accepta" de catre cei de la asigurare. Cu putin noroc saptamana asta Viespea ajunge in service. Am inteles ca vine primavara pe bune din aprilie asa ca vreau sa fiu pregatit :)

invata sa franezi, sa controlezi motocicleta si schimba-ti semnatura, defapt uita citatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,un amic de-al meu care a patit tot un accident asemanator cu ce e aici,si-a julit doar carenele si costumul,a luat 6400 ron de la asigurari in 20 de zile pt ca a uns rotitele cu 100e.I-a baga agentul si casca si costum si manusi (i-a spus sa-i aduca altele julite in schimb sa le aiba la dauna),deci treaba buna de tot.Si el si-a reparat carenele iar costumul era doar putin julit,nici pana in zi de azi nu l-a schimbat.

 

d-aia merge tara asta ca PLUA

 

si d-aia ne umplem noi de spume si primim praful de toba de la jegosii astia de asiguratori, ca banii merg la aia care ie ei jmekeri, sa-si ia shoieie si araie si suomye pe carca prostilor care vor normalitate, ca el si-a zgariat doar varful de la oglinda e altceva , in timp ce eu ma umplu de spume si primesc maxim 20 de milioane dauna totala pe o mobra ce valoreaza 2000 euro.

 

pacat ca DNA-ul nu se baga sub 10.000 de euro, mai curatau din jegurile astea de "oameni"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ANAF si alte institutii pot verifica averea personal a a insilor cu functii de conducere in colectarea si dirijarea banilor colectati din politze... daca vrea plua lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ adyfikus ai dreptate intersectia 14 iulie e blestemata. Oricat de liber ar fi drumul totdeauna incetinesc cand ajung acolo fie ca sunt cu masina sau cu moto. Nu stiu de ce de data asta am fost ferm convins ca dreptul mau la pioritate va fi respectat.

 

Foarte util topicul scris de GeekRider

 

@ kevin filmarea nu va ajunge la asigurator si nici la politie pentru ca nu este nevoie,

 

S-au facut constatarile necesare, femeia si-a recunoscut vina motiv pt care am decis sa rezolv totul pe "amiabila" si am proces verbal de la politistul care a facut constatarea initiala. Am toate actele necesare pentru a se deschide dosarul la asigurator mai putin ca domnu agent nu a binevoit sa se deplaseze azi sa faca si pozele si trebuie sa mai fug de la munca vre-o ora si maine :angryfire:

 

Nu cred ca am culcat mobra din bun simt ci mai degraba din cauza instinctului de autoconservare combinat cu putin noroc. NU am nici o idee ce am facut de s-a dus asa de "usor" dar se pare ca a functionat.

 

@ George M a venit politia si ambulanta si nu va fi cazul sa implic un avocat decat poate daca intarzie astia de la asigurari sa plateasca. Am fost la spital, facut radiografii si totul e in regula. Avand in vedere ca in ziua acidentului abia reuseam sa urc pe scari azi chiar am incercat da alerg cativa metri si parca nu ma mai doare nimic :)

 

Accidente moto in Cluj stiu eu de inca unul in aceeasi zi cu al meu si unul la o zi sau doua distanta.

 

@ G B V Moto va fi reparata pe banii mei pana plateste asiguratorul dar nu ma multumesc cu "retusuri" stiind starea in care era inainte de accident.

 

Foarte buna ideia cu deviz pentru piese si manopera de la service autorizat si de ce nu reprezentanta Honda.

 

 

» Post actualizat in 02 Mar 2015 22:30

 

For some reason nu mai pot edita postul anterior...

 

Cu privire la echipament:

 

Casca nu a atins deloc asfaltul dar am incredere ca Shark s500 se descurca foarte bine. Geaca moto are doar urmele de la accdentul prin care a trecut fostul proprietar dar m-a ajutat foarte mult. S-a murdarit putin ghiozdanul care il aveam in spate. Jeansii s-au rupt in zona genunchiului stang dar aici consider ca e vina mea ca mi-a fost lene sa ii iau pe cei moto cu protectii pe mine. Nu cred ca voi cere despagubire pe nimic pentru ca nu am decat minime urme de damage.

» Post actualizat in 12 Mar 2015 13:47

Eu nu ti-as da nici un ban tu esti de vinaa ai blocat roata de frica asfalu rece si te-ai dus la vale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 12 Mar 2015 13:47

Eu nu ti-as da nici un ban tu esti de vinaa ai blocat roata de frica asfalu rece si te-ai dus la vale

ai dreptate ,trebuia sa nu franeze si sa se arunce direct in masina. si cu ocazia asta sigur luai si dauna totala. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 12 Mar 2015 13:47

Eu nu ti-as da nici un ban tu esti de vinaa ai blocat roata de frica asfalu rece si te-ai dus la vale

faptul ca el a pierdut total controlul motocicletei are mare legatura cu ne-cedarea prioritatii.

 

poate sa arate filmuletul si la asigurari si la militie, vinovatul de accident e tot babeta cu lada sau ce e cazanu ala.

ar fi avut probleme daca nu existau urme de impact pe vehicolele implicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 12 Mar 2015 13:47

Eu nu ti-as da nici un ban tu esti de vinaa ai blocat roata de frica asfalu rece si te-ai dus la vale

 

Tu ai ceva intre urechi sau esti din ala care face ABS-ul din mana?

Omul a cazut nu neaparat ca s-a panicat si asfaltul era rece. Putea sa dozeze frana mai putin, dar asta insemna sa intre direct in masina, riscand daune mai mari, atat fizice, cat si materiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca el a pierdut total controlul motocicletei are mare legatura cu ne-cedarea prioritatii.

poate sa arate filmuletul si la asigurari si la militie, vinovatul de accident e tot babeta cu lada sau ce e cazanu ala.

Vinovat legal fara indoiala e cocoana cu Skoda Favorit :peace: ; dar ea a avut destul de putine sanse sa acorde acea prioritate, motociclistul fiind mascat pe linia ei de privire de Loganul visinu care face dreapta (secunda 10); in secunda 11 dama a trintit frina (se vede masina lasta de bot) fiindca atunci l-a vazut pe colegul, din pacate exact in acel moment motociclistul a bruscat fata si aia a fost.

Cocoana ar fi trebuit sa bage nasul mai prudent in intersectie, daca tot nu vedea la dreapta; si colegul putea sa fie un pic mai putin optimist la apropierea de acea intersectie, el a putu sa vada poponeata verde al Skodei disparind in spatele Loganului (ma rog, asta vede camera, poate ochii lui au vazut altceva in momentul ala).

Pe scurt, la volan sau la ghidon mergi atit de tare cit poti vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scopul acestui topic nu e de a stabli a cui a fost vina. De acest aspect s-a ocupat politia care au fost informati ca exista filmare dar nu i-a interesat sa o vada.

Vad ca parerile sunt impartite. Unii spun ca e vina mea. Altii ca nu ar trebui sa conduc o motocicleta pt ca nu stiu cum. De asta e forum sa isi exprime fiecare parerea.

 

Sper ca cea mai mare parte dintre voi, cei care inteleg ce inseamna sa mergi cu motocicleta zilnic si sa fii expus, isi dau seama ca impactul nu putea fi evitat, ci doar daunele minimizate. Ma refer intai la cele fizice si dupa la motor.

 

Adevarul este ca daca se iau in considerarea toate imprejurarile in care a avut loc accidentul: carosabil umed, posibil inghetat, anvelope reci, baba nu cred ca m-a vazut din cauza loganului din dreapta ei, masini parcate pe colt de intersectie, ginionul de a fi acolo in acel moment, deznodamantul a fost cel mai putin grav cu putinta. Chiar ma bucur ca am aplicat "panic brake" si a fugit fata decat sa fi intrat frontal in masina si sa invat sa zbor.

 

@ superbec Citatul din semnatura e acolo din respect pentru cine a fost omul acela. Nu vad ce legatura are cu ce motocicleta am sau cu parerea ta ca nu stiu sa franez.

 

@ pantera2006 Tu ce facei intr-o situatie asemanatoare ? Am o parere ca franai moderat si te trezeai la un moment dat dincolo de capota babei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analizand dupa filmare putem trage o sumedenie de explicatii, concluzii, rezolvari si metode de evitare a accidentului. Insa cand esti pus in fata faptului, sub presiunea stresului, tot ceea ce am judecat noi nu se mai aplica, sau poate doar o frantura. Intr-o astfel de situatie reactia are loc la nivel de instinct, caci, efectiv, nu ai timp sa gandesti.

 

Nu trece saptamana fara sa ma uit pe net la colaje cu accidente moto. Din fiecare avem ce invata: ala a mers prea tare, ala a depasit aiurea, ala n-a franat, ala nu s-a uitat, ala n-a anticipat s.a.m.d.

 

FLEX a conchis foarte bine: "mergi atit de tare cit poti vedea".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Update:

 

Moto reparat pe banii mei dupa ce am optat pentru "regie proprie". Astept sa se faca plata de catre asigurator, estimat la maxim o luna jumatate.

 

Parca citisem undeva ca trebuie sa plateasca in 10 zile. Buna gluma :)

 

 

post-84294-0-18636400-1429132801_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...