Sari la conținut

Aerisitor rupt.


Postări Recomandate

Am aerisitorul rupt in etrier,am incercat sa bag un imbus,sa il invart cumva dar s-a rupt si dracia. Exista o alta metoda de aerisire a franei? Nu am chef acuma sa mai dau jos etrierul,macar ceva provizoriu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o eu cu un aerisitor de furca la KTM.

Am rezolvat-o cu o surubelnita dreapta lata fix cat diametrul surubului rupt.

Incearca sa bati cu ea in surub pana ce ii dai imprimeul varfului surubelnitei suficient de adanc.Dupa,desfaci ca si cum ar fi un surub normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pila triunghiulara cu varf, se bate cu grija si se roteste, se formeaza 3 muchii interioare care te ajuta la desurubat. Foloseste w40 din exterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaura e plina cu imbusul rupt. Se sudeaza cu un punct pe imbus si se trage de electrod, sunt sanse sa iasa usor imbusul, iar dupa un extractor. Gaura e deja centrata, nu ar trebui sa fie prea complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am dat o gaura de 7 am scos afara aerisitorul(ce a mai ramas) am facut filet de 8 si am infiletat un surub cu garnitura de cupru, iar ca sa pot aerisi am folosit un holender cu aerisitorul montat pe el de la un peugeot elystar parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aerisitorul rupt in etrier,am incercat sa bag un imbus,sa il invart cumva dar s-a rupt si dracia. Exista o alta metoda de aerisire a franei? Nu am chef acuma sa mai dau jos etrierul,macar ceva provizoriu!

Daca poti aerisi frana? Da, poti. In loc sa slabesti surubul de aerisire slabeste-l pe cel de la conducta de frana, "banjo" cum i se mai spune.

 

Procedura e aceeasi: pompezi, tii apasata maneta/pedala, desfaci surubul (bonjo), lasi sa curga ceva lichid pana se inmoaie pedala/maneta, strangi surubul, repeti.

 

Trebuie sa repeti de cateva ori pasii de mai sus, la final nu o sa simti diferenta fata de aerisirea facuta pe la surub.

 

Ar fi bine totusi sa ai chef sa dai jos etrierul incat banjoul sa fie in cel mai inalt punct, daca tii sa ai o frana decenta :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspunsuri! pana la urma il dau jos sa scot aerisitorul da vreau acuma cateva zile sa umblu cu motoreta si pe urma am sa vad cum il scot.Multumesc inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...