Sari la conținut

Intrebare...


Ladislav Roland
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare ..A zis un tip ca se poate face o modificare la moto (cross) o schimbare la pinion? la roata din spate sa ii iau un disc cu mai putini dinti? sau mai multi? in fine am inteles ca il pot face sa traga mai tare de pe loc,stie cineva sa imi explice ce tre sa cumpar si daca chiar merge?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-ai jucat niciodata cu biciclete cu viteze ? E aceiasi chestie.

Ca sa traga mai tare de pe loc, iti trebuie un pinion de atac cu mai putini dinti si o foaie cu mai multi dinti sau pastrezi pinionul si pui foaie cu mai multi dinti ... depinde de multe chestii. Nu continui pentru ca nu cunosc. Ideea principala e ce-a pe care ti-am spus-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu.H: mam gandit la ceva de gen dar nu credeam....

alecscosmi:yup multam ...

acum urmatoarea intrebare ....radu.H cum ziceai si tu ca depinde de multe chesti vreau sa stiu de ce ar depinde ca ma gandesc ca nu ii chiar asa usor sa iau un pinion de spate cu mai multi dinti si sa il pun acolo si bingo mere.... creka is si cv smecheri right?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

creka ai putea sa aprofundezi cateva notiuni de mecanica elementara, da bine la motociclisti.

Oricum, daca ai fost pe la scoala la orele de fizica (miscarea circulara) iti cam dai seama de smecherie ;)

 

Treaba sta in felul urmator: pui un pinion mai mic in fata cu 1 dinte si ai rezolvat problema. Daca nu gasesti pinion de fata, pui unul cu trei dinti mai mult in spate. Si iar ai rezolvat problema. Daca la prima varianta trebuie sa ai grija sa nu iti ramana lantul prea larg, la a doua trebuie sa vezi daca iti e suficient de lung. Nu stiu care sunt posibilitatile de reglaj la "Honda" ta de 150.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis ca nu e honda omu... am luato pe coaja otara find nou cu motoarele si mecanica si nam avut nici bani multi de bagat odata si nici rabdare de a mai strange .......... ori cum mie mi se pare ca merge chiar f bine aceasta chinezarie, am dat in niste denivelari de am picat eu peste motor si la fel si motoru so dat groaznic de pamant si no avut nici pe drec, nimic indoit sau puscat ....ori cum incerc sa ii fac aceasta modificare ... ms ori cum Mr stelia :) am sa incerc deseara sa il dezmembrez fac poze la pinioni si sa fac rost poate aveti careva pe undeva ce-mi trebe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...