Sari la conținut

Etriere Yamaha XJ550 Seca


Postări Recomandate

Salut!

 

De ceva vreme am observat un "ticait", ce-l simt in ghidon in momentul in care franez.

In prima faza am banuit a fii de vina rulmentii de la jug, dar i-am exclus din calcul cand am ridicat mobra pe roata din spate si am tras de furca..in fata si in spate... si nu am simtit nici un joc.

In schimb am observat o miscare de 1-2mm la un corp din cadrul etrierilor...si vreau sa va intreb daca-i normal sau nu.

Asta sa fie motivul pentru care sint "ticaitul" respectiv?

Filmare la piesa cu pricina:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu-i de 2 zile..nici nu am sustinut asta, dar a fost o perioada buna in care nu m-am lovit de "ticait"-ul asta.

De acolo sa vina problema pana la urma? se poate remedia? cum anume?

Salut . Si la mine se intampla cred acelasi lucru , cand apas frana , se aude un mic "tac" . Se aude doar cand motocicleta merge inainte . Daca dau inapoi si apas frana nu se aude . Am mers la mecanic deoarece nu sunt eu un as al motoarelor , sa ma asigut ca e in regula si nu prezinta un pericol , ca n-aveam idee initial ce suna . Mi-a strans un pic partea pe care se prind placutele ( nu stiu cum se numeste :D ) , aia care iti joaca tie , si mi-a zis ca e ok .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai tare cu spatele si apasa frana, se va auzi :) Da-i cu putina vaselian cuprata pe spatele placutelor si se mai reduce zgomotul. Am observat chestia asta cand am schimbat placutele, cum le-am dat cu putina vaselina pe spate, cum s-a dus zgomotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestiunea aia, in orasele mici, e subiect tabu. Nu gasesti asa ceva, mai sa te ia si la bataie comerciantul cand il intrebi! Si normal ca atunci cand dadeam comanda de ceva piese, uitam sa intreb de asa ceva. O solutie e confectionarea din tub de acvariu (ca tot foloseam la aerisit franele), incalzit un pic la flacara, dupa care strans cu patentul. Un fel de caciulita. Eu am rezolvat la TDM cand am cumparat un kit de reparatie etrier, pe la vreo 250+ ron, daca tin minte bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...