Sari la conținut

vacanta aleatoare de 8 zile în mai


ccuculas
 Share

Postări Recomandate

E prima oară când știu doar ca voi avea 8 zile libere. Vreau sa plec pe motor și îmi e cam totuna unde. Știu doar ca am 8 zile. Poate 9 maxim, final de mai. Poate fi spre oriunde, poate fi cort sau pensiune. am un vstrom 650 și merg doar la plimbare fără sa încurc însă traficul. Nu alerg și nu am fițe. caut o idee de traseu originala, safe și sa îmi facă vacanta de neuitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce intelegi prin idee "originala", eventual cunoscutii tai pot sa-ti propuna ceva original pentru tine. :) Ca idee, uite traseul facut de mine anul trecut in 6 zile: /index.php?/topic/717754-tura-mea-prin-romania-6-zile-de-mers-2450km/?p=3829913 mers lejer, 1 zi si ceva "pierduta" in Timisoara, in rest mers destul de intins.

 

Altfel, da un ochi pe google maps si poti sa-ti faci un traseu pe placul tau. Vezi si aici pentru cateva idei de locatii: https://www.facebook.com/273.ro

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tai-o spre grecotei. In komotini nu prea ai ce vedea, dar se mananca tare, e buna o oprire :) -> Alexandroupoli -> samothraki, te intorci -> Thassos -> Salonik sau o tai spre Myrina. Ai pe unde te plimba la ei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima oară când știu doar ca voi avea 8 zile libere. Vreau sa plec pe motor și îmi e cam totuna unde. Știu doar ca am 8 zile. Poate 9 maxim, final de mai. Poate fi spre oriunde, poate fi cort sau pensiune. am un vstrom 650 și merg doar la plimbare fără sa încurc însă traficul. Nu alerg și nu am fițe. caut o idee de traseu originala, safe și sa îmi facă vacanta de neuitat.

 

Eu am facut anul trecut un traseu de 10 zile prin tara. /index.php?/topic/715980-primul-drum-prin-tara-noastra-sper/

Initial imi stabilisem tot felul de puncte turistice si facusem tot felul de planuri, insa, in cele din urma m-am lasat condus de instinct si am mers pe unde am vazut cu ochii. Doar orasele principale au ramas cele planuite, in rest, dupa pofta inimii...si asa iti recomand si tie.

In legatura cu cazarea am stat prin cele mai ciudate locuri, de la pensiuni din inima oraselor pana la tabere biserciesti si adventiste sau la corturi in varful dealurilor.

detalii aici: /index.php?/topic/715980-primul-drum-prin-tara-noastra-sper/?p=3811963

post-43386-0-79330900-1412168783_thumb.jpg
post-43386-0-17635200-1412282632_thumb.jpg

A fost careva prin republica moldova sau Ucraina?

Prin Ucraina am fost, dar cu masina. Benzina si mancare ieftina, drumuri proaste, multi politisti, oameni ciudati. Ai mai multe de vazut la noi in tara :))

Ucraina las-o si tu pentru akta data, cand se mai linistesc lucrurile.

http://www.vice.com/ro/read/am-facut-un-tur-al-celor-mai-ciudate-baruri-din-ucraina-393

 

Sau Grecia - Macedonia - Serbia - Imprejurimi - Bulgaria

Sau asa cum zice si chopperman: o tura prin Balcani.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima oară când știu doar ca voi avea 8 zile libere. Vreau sa plec pe motor și îmi e cam totuna unde. Știu doar ca am 8 zile. Poate 9 maxim, final de mai. Poate fi spre oriunde, poate fi cort sau pensiune. am un vstrom 650 și merg doar la plimbare fără sa încurc însă traficul. Nu alerg și nu am fițe. caut o idee de traseu originala, safe și sa îmi facă vacanta de neuitat.

 

 

A fost careva prin republica moldova sau Ucraina?

Daca nu te duci in Donetk si Luhansk n-ai ambitie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia zi de Komotini - unde zici ca se mananca bine acolo ?

Eu sunt amator de pizza si am mancat cea mai marfa pizza cu branza topita, deabia in dobrich am mai gasit ceva sa se apropie ca si gust si ii tot vizitez pe oameni...Cum altii fac turism piscicol, agricol, etc, eu fac turism sa bag in mine, nici macar nu sunt vreun grasan :alcy: A...si am mai mancat niste produse de patiserie, cornuri, placinte tot bune, tot prin zona pe acolo, dar nu mai stiu exact ca astea chiar sunt multe.

 

Poza:

 

In partea dreapta, ai alpha bank. Exact langa ei. Daca cumva ma insel, te uiti si tu dupa ce comerciant pune pe masa sticle maron cu apa si are scutere pt. livrari :)

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca Croația, Muntenegru, Slovenia, cu trecere in Austria, 8-9 zile ai ce vedea...

Poti cauta pe net imagini, super zone, dar nici Romania nu e lipsita de zone frumoase.

Poti incerca sa treci pe harta si Petrosani-Herculane pe la Campusel- Domogled-Izbucul Cernei, in general daca mergi pe la poale de carpati, vei fi inconjurat numai de frumuseti.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, dar o vacanta de 8-9 zile poate fi fructificata in zone mai indepartate. Romania poate fi vazuta, pe zone mai mici, in weekenduri, ture de 2-3 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...