Sari la conținut

[Cluj] Viza de flotant pentru examenul de conducere


LilTony
 Share

Postări Recomandate

Salutare lume,

 

Numele meu este Antonio, am 24 de ani si sunt din Satu Mare dar de mai bine de 2 ani stau in Cluj Napoca. Din pacate, nu am contract de inchiriere al apartamentului si nu am viza de flotant.

 

De saptamana trecuta m-am apucat de scoala de soferi, categoria A si din cate am inteles, nu pot da examenul cu politistu' in Cluj, daca nu am viza de flotant.

 

Am nevoie de o persoana, care are proprietate in Cluj si e dispus sa ma ajute sa-mi fac viza de flotant pe proprietatea lui. Din ce am inteles, impozitul si taxele ar fi undeva la 15 lei pe an. Evident, sunt dispus sa platesc si efortul si timpul pierdut al proprietarului.

 

De mentionat:

 

- Am nevoie de viza de flotant doar sa pot da examenul; Nu vreau sa locuiesc la voi, nu vin cu alte pretentii, nu vreau sa incomodez pe nimeni; :)

 

- Lucrez de 2 ani si 4 luni la aceeasi firma, nu e nicio smecherie, nu caut sa fur pe nimeni, nu vreau sa incurc pe nimeni; Vreau doar sa-mi iau permisul si sa ma bucur de prima motocicleta si vreme buna;

 

- Sa dau examenul in Satu Mare, am nevoie de concediu, ma costa drumul, instructorul, benzina si alte cheltuieli, deci as prefera sa platesc banii aia pentru viza de flotant in Cluj;

 

- Am incercat cu colegii de la munca, nu tare am colegi cu proprietate si care sa fie dispus sa-si 'piarda' timpul cu mine; (cei car sunt din Cluj, evident ca stau inca la parinti iar parintii sunt sceptici)

 

- Actualul meu proprietar este in varsta (pensionar) si nu vreau sa il plimb pe la primarie si sa ma incurc mai rau;

 

Daca este cineva cu suflet bun si dispus sa ajute un viitor proprietar de 'fiare', va rog sa ma contactati.

 

Pentru orice intrebari sau nelamuriri, va stau la dispozitie.

 

ps: Da, stiu ca sunt nou in comunitatea MOTOCICLISM si probabil ca nu 'inspir' inca incredere dar daca este cineva care vrea sa ma ajute dar este sceptic, ne putem intalni fata in fata, sa ne cunoastem personal, poate ajuta;

 

Multumesc anticipat,

Tony

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te opreste sa dai in Satu Mare? nu sunt scoli pentru A?

Asta ca sa nu intelegem treaba dubioasa de ce vrei cu politistul din CLuj.

Cu vreo cateva zile de concediu rezolvi in Satu Mare , mai greu sa te gazduiasca cineva avand in vedere ce magarii se fac in ziua de astazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LilTony nu ai nevoie de contract de inchiriere ca sa-ti faci viza de flotant.

Trebuie doar sa-l rogi pe proprietar sa vina cu tine la primarie cu buletinul si actul de proprietate si sa-si dea acceptul sa-ti faci flotantul pe adresa respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te opreste sa dai in Satu Mare? nu sunt scoli pentru A?

Asta ca sa nu intelegem treaba dubioasa de ce vrei cu politistul din CLuj.

Cu vreo cateva zile de concediu rezolvi in Satu Mare , mai greu sa te gazduiasca cineva avand in vedere ce magarii se fac in ziua de astazi.

 

Am specificat exact in anunt de ce. Trebuie sa-mi iau zile de concediu (sa fac cateva ore de condus pe motocicleta in Satu Mare, sa ma obisnuiesc cu ea) pe urma sa-mi iau alt concediu pentru cand ma programeaza. Asta inseamna sa fac de doua ori drumu Cluj - Satu Mare si retur, ceea ce ma costa 2 x 60 lei per drum (dus intors), pe urma trebuie sa platesc la instructor, ca are 'bunavointa' sa imi imprumute motocicleta si ca pierde vremea cu mine. Pe urma platit benzina. Dupa toate astea, ma costa concediu (pierd zile de concediu aiurea, zile pe care s-ar putea sa am nevoie intr-o zi pentru o urgenta). In plus de asta, unde lucrez acum, sunt lead la o echipa si din cauza unor probleme interne, lipsa de oameni experimentati, etc nu-mi permit sa-mi iau liber 2 saptamani sa-i las aici de nebuni. Iar in plus de asta, din ce am inteles si citit de pe forum de aici si alte surse, examenul mai nou se da cu instructorul pe motocicleta in trafic si in Satu Mare, nu stiu daca gasesc instructor care e dispus sa ma ajute, tinand cont ca nu am facut scoala la ei, si nu le platesc suma intreaga.

 

 

Binenteles, ca o ultima solutie (daca chiar nu gasesc pe nimeni) si n-am de ales, voi merge sa dau examenul in Satu Mare dar as prefera sa rezolv in Cluj.

 

Ca sa se inteleaga mai bine, eu nu am condus o motocicleta niciodata (doar scuter) si evident, ca daca fac scoala in Cluj pe o motocicleta si examenul il dau in Satu Mare, voi avea nevoie de cateva ore bune de condus, sa ma acomodez cu motocicleta respectiva.

 

Nu am nici cea mai mica intentie sa fac magarii si stiu ca nu am cum sa 'garantez' asta dar de asta am specificat ca, daca e nevoie, ma intalnesc fata in fata cu omu inainte, la o bere / cafea / suc, discutam toate detaliile si daca omul nu isi schimba parerea, e liber sa ma refuze, nu oblig pe nimeni.

 

Tony

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Senor, asa cum zice colegul de mai sus nu e nevoie sa te ia in gazda sau ceva. Mereti amandoi la politie, tu cu buletinu, el cu buletinul+actele casei(daca nu ma insel la dosar trebuie sa fie atasate si niste copii, plus ca el trebuia sa fie proprietar/coproprietar), completati formularul(perioada minima este de 3 luni), semnati, lasi bulentinu acolo, si dupa aprox 1 sapt te duci si il iei cu viza pe el.Pentru mai multe informatii, si mai exacte vezi aici. Dar tre sa tii minte ca in cazul in care ramai fara permis, desi ai adresa de domiciliu la Satu Mare, el o sa se duca la Cluj(pe permisele noi nu scrie adresa detinatorului ci sectia unde a fost emis, si in caz de retinere se duce acolo unde a fost facut). Spor si te ateptam pe asfalt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LilTony nu ai nevoie de contract de inchiriere ca sa-ti faci viza de flotant.

Trebuie doar sa-l rogi pe proprietar sa vina cu tine la primarie cu buletinul si actul de proprietate si sa-si dea acceptul sa-ti faci flotantul pe adresa respectiva.

 

Sunt constient si de asta... Dar cum am zis, proprietarul e in varsta, pensionar si e bolnav, nu l-am vazut sa iasa din casa. Nu vreau sa trag de el, sa risc sa pateasca ceva pe drum si sa-l am pe constiinta pentru restul vietii.

 

Dar multumesc de opinie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt constient si de asta... Dar cum am zis, proprietarul e in varsta, pensionar si e bolnav, nu l-am vazut sa iasa din casa. Nu vreau sa trag de el, sa risc sa pateasca ceva pe drum si sa-l am pe constiinta pentru restul vietii.

 

Dar multumesc de opinie.

sari cu ceva bani si vei vedea cum vor dori sa te ia in spatiu multi binevoitori...:)

in bucuresti este 100 euro/an

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sari cu ceva bani si vei vedea cum vor dori sa te ia in spatiu multi binevoitori... :)

in bucuresti este 100 euro/an

 

Am cautat pe google dar sunt preturi exagerate. Lumea cere preturi de astea 'bomba' pentru bietii oameni care vor sa-si inscrie copii la scoala / liceu si nu au viza de flotant / buletin pe Cluj.

 

Nu-mi permit sa dau 100 EURO pentru viza, de asta am apelat la comunitatea asta, la voi. :)

 

Sa nu se inteleaga gresit, am specificat clar ca sunt dispus sa platesc efortul si timpul pierdut de persoana binevoitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Cam prea multe nu-ti permiti..:|

Apuca-te de scoala cand esti pregatit. Permisul cat. A nu este o necesitate, daca vrei neaparat sa-l ai, ai merge la tine in judet. Bafta ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam prea multe nu-ti permiti..:|

Apuca-te de scoala cand esti pregatit. Permisul cat. A nu este o necesitate, daca vrei neaparat sa-l ai, ai merge la tine in judet. Bafta ,

 

Mersi de raspuns, foarte util. ' :| '

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in august mi-am depus dosarul la politie aici in cluj sa dau examen pentru A1 , si am fost programat la condus peste doua luni :) . Pentru B am depus dosarul in la jumatatea lunii mai si am fost programat pe 22 iulie . Deci ai de asteptat ceva aici in cluj . Daca vrei sa dai examenul la cluj , pana te apuci de scoala , pana ce termini cu ea , probabil cum spunea colegul mai sus o sa dureze ceva . Si daca ai nenorocul sa pici sala / condusul , o sa se tot amane cu 17 zile , si iar te reprogrameaza peste 2 luni si o sa ajungi sa iti dai examenul la anu , fiindca dupa ce da frigu nu mai poti sa-l dai din cate stiu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai apuca-te de scoala...dureaza minim 5 saptamani din momentul in care mergi la primul curs de legislatie (nu din momentul inscrierii) pana ce ai voie sa te inscri la examen. Asta inseamna ca daca te-ai duce la o scoala de soferi si ai achita taxa de 1000 lei pentru cat. A mai dureaza min 6 sapt. pana ce poti da "scrisul" la politie. Daca nu promovezi mai stai 17 zile si tot asa. In cel mai fericit caz promovezi teoria la inceput de august dupa care te programeaza la traseu. Nu stiu cat ii durata de asteptare in Cluj pentru traseu, dar s-ar putea sa fi mai castigat la Satu Mare dpdv al perioadei. Cat despre motocicleta, daca inveti sa mergi pe motoarele din Cluj care is pe scoala, mergi lejer pe orice motor din tara asta...dar ai putea sa mergi intr-o sambata pana la Satu Mare (instructorii lucreaza si sambata) daca te intelegi in prealabil cu cineva de acolo. Nu ii neaparat, dar mno...ca sa fi tu mai linistit. 1 ora pe motor probabil te va costa cam 50-100 lei. Examentul probabil tot atata. Benzina nu mai platesti la nime, totul este inclus in ora aia...sigur vei plati taxa la o scoala de soferi si vei primi bon etc. Nimeni nu se mai risca sa faca "la negru"....iar cat despre bani de drum, banuiesc ca esti de loc din Satu Mare, ai familie acolo...poate meri la vreo nunta vara asta...asa ca poti sa impusti doi iepuri odata.

Examenul deobicei ii dimineata, asa ca daca te misti repede poti ajunge pe la amiazi inapoi in Cluj la job fara sa fi nevoit sa iti iei concediu.

 

Eu iti recomand sa procedezi asa...zilele trec repede si una doua ii gata vara. Fa scoala, invata sa meri pe moto...promoveaza examenu si dupa mai vezi tu ce si cum faci. Ai timp 12 luni de la teorie ca sa dai traseul...asa ca solutii gasesti tu pana atunci

 

 

Eu in august mi-am depus dosarul la politie aici in cluj sa dau examen pentru A1 , si am fost programat la condus peste doua luni :) . Pentru B am depus dosarul in la jumatatea lunii mai si am fost programat pe 22 iulie . Deci ai de asteptat ceva aici in cluj . Daca vrei sa dai examenul la cluj , pana te apuci de scoala , pana ce termini cu ea , probabil cum spunea colegul mai sus o sa dureze ceva . Si daca ai nenorocul sa pici sala / condusul , o sa se tot amane cu 17 zile , si iar te reprogrameaza peste 2 luni si o sa ajungi sa iti dai examenul la anu , fiindca dupa ce da frigu nu mai poti sa-l dai din cate stiu .

 

 

Pff, nu m-am gandit ca poate dura atat sa te programeze la examen... Ma asteptam sa dureze 1-2 saptamani dupa ce am terminat scoala dar daca trebuie sa astept inca 2 luni, e clar, nu mai conduc eu anu' asta.

 

Multam de raspunsuri.

 

Astea fiind spuse, atunci banuiesc ca ramane doar varianta cu dat examen in Satu Mare. Oricum, inca nimic nu e sigur, pana nu termin scoala si ma inscriu la examen.

 

Pana una alta: Am gasit pe cineva care e dispus sa ma ajute cu viza de flotant. Pentru moment, e okay, am rezolvat.

 

Multumesc de sprijin celor care au postat ceva util.

 

Numa' bine la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...