Sari la conținut

Cum este examenul pentru categoria A1?


Postări Recomandate

Salut!

Am vrut sa ma inscriu la Scoala de Soferi luna trecuta,dar am zis sa termin anul scolar...

Vreau sa ma duc maine sa ma inscriu,si vreau sa stiu de acum cum este la Examen (Sala) (greu/usor) cam ce se da..,si la poligon si traseu cum este?

Ar fi greu de luat permisul pentru categoria A1?

 

Astept raspuns!

Multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma duc maine sa ma inscriu,si vreau sa stiu de acum cum este la Examen (Sala) (greu/usor) cam ce se da..,si la poligon si traseu cum este?

Ar fi greu de luat permisul pentru categoria A1?

 

In privinta subiectelor care se dau, iti pot spune ca se da tot :P. Nu te gandi ca ela fel ca la scoala: inveti 3 subiecte, te asculta sau iti pica(test scris) din ele si iei nota de trecere. Se dau 21 de intrebari si trebuie sa ai minimum 17 corecte, pentru a promova sala. Intrebarile sunt alocate aleator fiecarui candidat dintr-un set pe care il are Politia in baza lor de date pentru examenul de categorie A(pentru ca sala este la fel indiferent ca dai de A1, A2, AM sau A).

 

Sala se ia foarte usor, daca iti faci cont pe DRPCIV.ro sau cum s-o numi site-ul celor de la Rutiera si daca exersezi zilnic. Ai sectiune de teorie si sectiune de testarea cunostintelor teoretice.

 

Dupa ce ti-ai facut cont, in fiecare zi ai un numar gratis de intrebari cu care iti poti testa cunostintele. In principiu cam 95%-100% din intrebarile care le vei gasi in testele de pe DRPCIV le vei intalni si la proba teoretica a examenului.

 

Greu de luat permisul este daca nu inveti deloc sau daca nu te descurci in probele practice(poligon + oras).

 

BAFTA!

 

P.S. Completeaza-ti profilul si nu uita sa iti cumperi echipament de protectie complet, daca tot te apuci de motociclism.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am vrut sa ma inscriu la Scoala de Soferi luna trecuta,dar am zis sa termin anul scolar...

Vreau sa ma duc maine sa ma inscriu,si vreau sa stiu de acum cum este la Examen (Sala) (greu/usor) cam ce se da..,si la poligon si traseu cum este?

Ar fi greu de luat permisul pentru categoria A1?

 

Astept raspuns!

Multumesc!

La fel de greu/usor ca si pentru restul categoriilor.

A1 nu inseamna si nu ar trebui sa fie mai usor.

Responsabilitatea este aceeasi pentru toate categoriile cand mergi pe drumurile publice.

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de aici am facut chestionare si am luat sala cu punctaj maxim http://www.i-drpciv.ro/chestionare-auto-drpciv/

Iar la Poligon+Traseu nu o sa fie greu daca te descurci bine in timpul orelor de pregatire...

Editat de marianklm4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Nu sunt 20 de întrebări la proba "scrisa" din care 17 corecte pt a fi admis?

Eu am dat acum destui ani, era si cat. A si cat. B pe acelasi chestionar. Mai simplu :D

 

In privinta subiectelor care se dau, iti pot spune ca se da tot :P. Nu te gandi ca ela fel ca la scoala: inveti 3 subiecte, te asculta sau iti pica(test scris) din ele si iei nota de trecere. Se dau 21 de intrebari si trebuie sa ai minimum 17 corecte, pentru a promova sala. Intrebarile sunt alocate aleator fiecarui candidat dintr-un set pe care il are Politia in baza lor de date pentru examenul de categorie A(pentru ca sala este la fel indiferent ca dai de A1, A2, AM sau A).

 

Sala se ia foarte usor, daca iti faci cont pe DRPCIV.ro sau cum s-o numi site-ul celor de la Rutiera si daca exersezi zilnic. Ai sectiune de teorie si sectiune de testarea cunostintelor teoretice.

 

Dupa ce ti-ai facut cont, in fiecare zi ai un numar gratis de intrebari cu care iti poti testa cunostintele. In principiu cam 95%-100% din intrebarile care le vei gasi in testele de pe DRPCIV le vei intalni si la proba teoretica a examenului.

 

Greu de luat permisul este daca nu inveti deloc sau daca nu te descurci in probele practice(poligon + oras).

 

BAFTA!

 

P.S. Completeaza-ti profilul si nu uita sa iti cumperi echipament de protectie complet, daca tot te apuci de motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu deschid si eu alt topic! Cam la ce pret as gasi un Hyosung GT 125r prin afara? M-am uitat pe un site din Italia si am vazut la 500 respectiv 900 euro cea ce mi se pare prea cam suspect! PS: Nu imi sariti in cap ca e china sau cine stie ce, dar eu sunt inalt (am 190 si 90 kg ) si nu prea vad alta motocicleta care sa se incadreze la A1 (am doar 16 ani) si sa fie asa mari! Multumesc frumos!

 

Vlad nu iti face probleme, fa chestionare pe DRPCIV (mai intai citeste legislatia) sau ia o aplicatie pe telefon de pe magazin play daca ai android, se numeste chestionare drpciv (una cu verde) si ai la modul de invatare aproape 400 de intrebari, unde iti sunt si explicate raspunsurile.

Eu inca nu am dat poligon, oras dar a dat un prieten si mi-a spus ca nu e cine stie ce, daca te-ai mai dat pe 2 roti (bicicleta, scuter) o sa fie usor!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...