Sari la conținut

Rebucsare Cilindru Yamaha Xt 600


Postări Recomandate

Nu stiti careva unde se poate face o schimbare de camasa de cilindru pt. un cilindru de 600cc?

A,si sa va povestesc ce am patit cu cei de la Autoland...Am comandat(telefonic) piston si segmenti noi,si m-am trezit cu un piston mai mic cu doua cote...Ei zic ca e greseala mea,dar cum am pastrat foaia de pe care am citit comanda,am vazut ca,nu stiu din ce cauza,borcanele le-au incurcat ei,nu eu.Asa ca in loc sa arunc pistonul si segmentii noi(130 euro),mai bine schimb camasa cilindrului,daca se poate.Am auzit ca o bucsare de cilindru nu ar costa asa mult pt. ca e material normal(fonta).

Ajutati-ma,fratilor,daca puteti, ca is la fundul sacului cu banii,si se duce vara dracului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

la mine in judet (Covasna) ar fi un atelier,in localitatea Ozun unde se fac camasi cilindru la motoare de orice tip. Daca nu gasesti mai aproape pot sa te ajut!

 

Trimite-mi un mail la

 

battila@garant.ro

 

sau suna-ma la

 

0724255077

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ue mi-am bucsat cilindrul unui XT de 350 din aceleasi motive. Merge belea si m-a costat 3 mil in Constanta 0745 619 619

post-7-1084315636_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pt.informatii.Daca nu va suparati,o sa va caut eu la momentul potrivit,cel mai probabil pe tine,frate Attila.

Dupa cite am inteles si de la Univet,se poate face la orice atelier specializat.Problema e daca e vreo diferenta majora intre cilindru de motor racit cu aer cum is ale noastre si alea racite cu apa,ca daca nu sint,atunci poate as putea sa rezolv problema si in Bistrita ca si la noi parca este un atelier la care se poate face asa ceva.

Baiu mare e ca treburile astea dureaza destul de mult si risc sa mai pierd o luna din sezon.Pina atunci cred ca imi rezolv de niste segmenti noi si o sa las rebucsarea pe sfirsit de sezon.

Daca va ajuta cu ceva,am un manual de reparatii pt. XT-uri de 600,modelele din `87 pina in `92.Apelati cu incredere(popciprian75@yahoo.com)

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ti-am spus la alt anunt suna la 0722.821.250 Bogdan si te rezolva cu cilindrul. El e din Bucuresti !

 

 

 

Ein mann,ein wort,ein Zylinder !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai sunt doi moshi batrani - todoreshtii - in Bucale, mi-au cerut 1 mil ptr bucshare shi alezare pe cota cilindrului pe care il aveam (un segment rupt a sapat in camasha...); ptr motor de M de 750cmc au folosit o camasha de camion or smth... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Nu stiti careva unde se poate face o schimbare de camasa de cilindru pt. un cilindru de 600cc?

A,si sa va povestesc ce am patit cu cei de la Autoland...Am comandat(telefonic) piston si segmenti noi,si m-am trezit cu un piston mai mic cu doua cote...Ei zic ca e greseala mea,dar cum am pastrat foaia de pe care am citit comanda,am vazut ca,nu stiu din ce cauza,borcanele le-au incurcat ei,nu eu.Asa ca in loc sa arunc pistonul si segmentii noi(130 euro),mai bine schimb camasa cilindrului,daca se poate.Am auzit ca o bucsare de cilindru nu ar costa asa mult pt. ca e material normal(fonta).

Ajutati-ma,fratilor,daca puteti, ca is la fundul sacului cu banii,si se duce vara dracului...

 

Nu e fonta normala,e fonta centrifugata;dar aste nu este o problema.

La Targu-Mures era un service auto la iesirea spre Cluj unde confectionau cilindri(aveau tevi din acea fonta).In caz ca nu gasesti asa ceva cauti un cilindru cu alezaj apropiat,mergi la un atelier unde reconditioneaza(alezeaza) cilindri si precis te rezolva.

Bafta

Editat de bachus_21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...