Sari la conținut

Accident Livada-Iclod jud Cluj motociclist decedat


Miru
 Share

Postări Recomandate

mah nu inteleg... ce daca e lovita duba in spate?

de e neaparat ca femeia sa se deplaseze inainte cand a fost lovita in spate?

de ce nu putea inca sa dea cu spatele in momentul impactului?

 

riderul trebuie neaparat sa fie vinovat.

aia si-a cumparat drum si victima este vinovata...

 

pai daca da unu peste mine si-mi vedeti guma de spate o sa ziceti toti ca am meritat sa mor / raman olog...

la draqu, parca ar fi forum de dusmani ai motociclistilor...

si parca nimeni de pe topicul asta nu ar fi depasit niciodata viteza legala.

wtf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l Ierte ! Pacat de tineretea lui.Din cate mi-am dat seama ,la cum arata motorul,viteza mare nu a avut ,insa in mod clar nici viteza legala - doar vorbim de teribilisti de 21 de ani,R1,etc- Duba blondei ,era deja pe drum ,ceea ce ma face sa cred ca ,cauza e lipsa de experienta si reactia de moment.....sau lipsa acesteia,mai exact ! Pacat ,ca " astia micii" de acum,vad in motocicleta,numai viteza ,in orice situatie,si fandoseala la maxim ,cum spunea un coleg mai sus, R1+21 ani = love.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Văd că încă se aprind spirite pe tema "cine era vinovat". Trebuie să înțelegeți un lucru foarte simplu: Nu contează! Indiferent cine ar fi vinovat, trebuie să mergi astfel încât să nu ajungi să te uiți la tavanul de spital (sau mai rău).

 

Cazul ăsta mi se pare unul destul de simplu. Îmi pare rău de om, era tânăr și avea viața întreagă în față, dar, dacă tu nu te păzești când mergi pe motocicletă, nu poți avea pretenția s-o facă alții. Și păzitul ăsta vine și din alegerea motoretei, din menținerea ei în stare decentă (gume, frâne etc.) și din mers astfel încât să-ți dai șansa să observi chestii - dube care dau cu spatele, mașini care întorc etc - și să le eviți. Chiar dacă, legal și moral vorbind, ei ar fi de vină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclist decedat, circulatia blocata vreo 2 ore. Din cate am inteles un sofer cu o duba a iesit dint-run depozit aflat chiar pe marginea drumului fara sa se asigure. Motociclistul care venea dinspre Cluj spre Gherla a fost acrosat de duba si proiectat intr-un tir cave venea de pe contrasens. Motociclistul din pacate nu a supravietuit

 

L.E. http://someseanul.ro/accident-mortal-la-livada-un-motociclist-din-fizesu-gherlii-si-a-gasit-sfarsitul-sub-rotile-unui-tir-fotovideo/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=accident-mortal-la-livada-un-motociclist-din-fizesu-gherlii-si-a-gasit-#

RIP.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...

ce sa faca el cu numai 60 - 80 de cai?

.

 

 

FZ6-le are suta de cai, cam mult...

 

Accidentul.. eu zic ca nu se poate invata mare lucru.

Astea-s riscurile motociclismului. O greseala poate fi prea mult pe 2 roti.

Si pe 2 roti greseala inseamna si lipsa de anticipare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe 2 roti greseala inseamna si lipsa de anticipare.

ne-am mai "certat" pe tema asta...

cat de perfect sa fi? odata si odata vei fi surpins... atunci depinde de skill, experienta, sange-n instalatie, stare tehnica a utilajului... daca eviti / scapi...

nu poti merge 100% perfect non stop.

nici aia la motogp nu sunt chiar asa de robotei...

anticipezi, dar deh, mai intoarce unu pe continua, mai iese combina din camp, mai iese unu cu spatele in DN-u...

accident este ceva neprevazut.

da poti maximaliza riscurile sau poti sa le minimalizezi. dar riscuri vor exista.

 

e ca draqu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-am mai "certat" pe tema asta...

cat de perfect sa fi? odata si odata vei fi surpins... atunci depinde de skill, experienta, sange-n instalatie, stare tehnica a utilajului... daca eviti / scapi...

nu poti merge 100% perfect non stop.

nici aia la motogp nu sunt chiar asa de robotei...

anticipezi, dar deh, mai intoarce unu pe continua, mai iese combina din camp, mai iese unu cu spatele in DN-u...

accident este ceva neprevazut.

da poti maximaliza riscurile sau poti sa le minimalizezi. dar riscuri vor exista.

 

e ca draqu.

 

exact, ne-prevazut.

cum se face ca din numarul celor care mor de neprevazut, 100% sunt copii?

Spune statistica asta ceva? Merg numai copiii cu motociclete puternice?

Deci inseamna ca e altceva, nu?

 

Una e sa mergi la noroc, alta la ghinion.

Unuia care ii apare in fata un autovehicul de pe contrasens in viteza, ala e ghinion. Da, nu e luat in considerare, intrucat probabilitatea ca asa ceva sa se intample e foarte mica.

Si culmea e ca din ghinion mor cred ca peste 90% cu experienta mare.

Altul care nu prevede in localitate ca sunt si copii si batrani si mai apar masini cu spatele care merg la o viteza mica, e mers "la noroc", si din "accidentele" astea beneficiaza numai copiii pe 2 roti, exclusiv.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pai daca da unu peste mine si-mi vedeti guma de spate o sa ziceti toti ca am meritat sa mor / raman olog...

la draqu, parca ar fi forum de dusmani ai motociclistilor...

 

 

dar, dacă tu nu te păzești când mergi pe motocicletă, nu poți avea pretenția s-o facă alții. Și păzitul ăsta vine și din alegerea motoretei,

din menținerea ei în stare decentă (gume, frâne etc.)

și din mers astfel încât să-ți dai șansa să observi chestii - dube care dau cu spatele, mașini care întorc etc - și să le eviți. Chiar dacă, legal și moral vorbind, ei ar fi de vină.

 

Cata vreme zicem "lasa ca merge si asa" si nu ne pasa de chestiile elementare de siguranta... suntem sau nu intr-o anumita masura proprii nostri dusmani? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...