Sari la conținut

Cel mai frumos cadou, timpul! SRB-BIH-MNO


Postări Recomandate

Am sarit in sus de bucurie cand sotia mea m-a intrebat dintr-o data daca vreau sa primesc de ziua mea acelasi cadou ca anul trecut. Poate unii ar fi fost suparati din cauza lipsei de imaginatie a consoartei, dar stati asa, anul trecut am primit cadou un "bilet de voie" de trei zile pentru a face o excursie cu moto. Cel mai frumos cadou! Thanx my love! Doar ca am plusat un pic, am zis vreau 5 zile. Ce naiba, odata face omul 40 de ani.

Asa ca, pe nepregatite, am fost posesorul unui voucher de 5 zile. Ce sa fac cu ele? Si trebuia sa ma hotarasc rapid si sa le folosesc. Unde sa ma duc? La mare? La munte? Turul judetului pe forestiere? Pana la Bucuresti pe drumuri comunale?

Tocmai am terminat de recitit "Cutitul" de Vuk Draskovic asa ca destinatia Sarajevo mi-a venit deodata. Daaaa, asta era. Sarajevo!. Bine, bine, dar apoi? Apoi nu stiu, mai vad eu. Imi place luxul de a pleca fara prea multe planuri atunci cand pleci singur. Aveam 600 de km pana la Sarajevo si m-am gandit sa-i fac intr-o zi, daca am chef.

In trei zile am pus un pic motoreta la punct, adica i-am luat niste gume de strada si un kit de lant cu pinion fata mai mare. Un minim de bagaje, plus cort si sac de dormit legate in spate si arde-o tata, intr-o dimineata pe la 8:30.

In concluzie a fost cam asa: Bosnia, Muntenegru, Serbia. Nu am sa va plictisesc cu traseul si descrierea lui amanuntita. Am observat ulterior ca multi de pe forum au povestit de turele in Balcani si ar fi aiurea sa va povestesc partial aceleasi trasee. Am sa punctez doar anumite lucruri pe care le consider utile altor calatori care vor mai umbla pe acolo.

 

Drumul prin Serbia, via Novi Sad a fost destul de plictisitor si anost. Lucrurile s-au schimbat chiar inainte de a intra in Bosnia cand am intrat pe valea raului Drina, Au inceput muntii, Lovely. Vreau sa va spun ca intrand in Sarajevo dinspre nord est e naucitor. Genial. Orasul ala iti da doua palme si un pumn in stomac, asa de bun venit. De ce spun asta? Pentru ca dupa ce am intrat in Bosnia, am mers pret de vreo 150 de km pe drumuri pustii de munte. Eu cu motorul, cu gandurile mele si peisajul ala fantastic. Am trecut doar pe langa vreo doua localitati destul de mici si am intalnit doar cateva masini pe drum. Pana te apropii de Sarajevo peisajul e cam ca in Harghita, cu coame line si paduri de brad. Cand incepi sa te apropii de oras, muntii se aspresc, se ascut si apar tunelurile. Treci printr-o groaza de tuneluri si cand iesi din ultimul, futu-i, esti in centrul Sarajevo-ului!!!!. Cu toata agitatia si forfota lui. Adica nu tu un avertisment, un cartier de fabrici, o zona mai asa de marginea orasului. Mergi doua ore singur pe drum prin pustietatile alea si cand iesi din tunel esti in centru!!!! Senzatia e fantastico-formidabila.

Va recomand " Hostel for me ", 8 eur pe noapte, chiar pe stradutele pietonale din centru. La 3 minute de mers pe jos e o parcare pazita unde ptr 2 eur poti lasa motorul 24 de ore. Sarajevo e un oras fantastic, viu si ieftin, O pizza mancata la intamplare in buricul targului pe terasa a fost 5 eur. Atat turcii cat si austro-ungarii care au stapanit orasul si-au lasat amprenta acolo, dar culturile se imbina in mod armonios. Atentie, cei care considera ca targul de Craciun din Viena e maximul de fain ce merita vizitat in lumea asta, nu mergeti la Sarajevo, ca nu o sa va placa.

Si o chestie faina..tot orasul era impanzit cu afise " refugee welcome". Probabil ca nenorocirile prin care au trecut oamenii de acolo, i-au facut sa vada viata cu alti ochi.

Va urma...

post-21769-0-65951400-1443734110_thumb.jpg

post-21769-0-92766900-1443734188_thumb.jpg

post-21769-0-67619900-1443734271_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Incredibil dar adevarat...in urma cu vreo doua ore vorbeam cu "Cosmin-prafao" despre calatoria ta. Imi spunea ca ai fost, ai vazut locuri frumoase si te-ai descurcat super decent cu banii. Astept continuarea.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, ca sa ma ajute la drum lung. E ca la bicicleta, cu foaie mica pe fata si pinion mare, urci mai bine, demarezi mai repede. Cu foaie mare si pinion mic mergi mai repede. De exemplu, facand miscarea asta, cu foaie de 16 in loc de 15, am "castigat" cam 400 de turatii. La 100km/h am acum cu 400 de ture mai putin decat aveam inainte. Reversul medaliei, pierzi la demaraj si la mersul prin oras.

Continuarea...

Salut cuplul de motociclisti din Brasov, calare pe un Hornet, cu care m-am intalnit la Sarajevo.

M-am petrecut a doua zi pana pe la 3 bantuind prin oras. Am taiat-o spre sud est spre Muntenegru. Aflasem de o gramada de campinguri pe raul Drina si Tara, pare-se o destinatie perfecta pentru rafting. Drumul e de vis, dupa ce ajungi pe defileul raului Drina. Rectific, drumul e nasol, in constructie, cu portiuni neasfaltate, peiaajele sunt de vis. Dar cum pe mine un drum rau nu ma supara, a fost fain. Si necirculat. In Bosnia, pe malurile raului Drina sunt multe campinguri, dar am hotarat sa trec in Muntenegru, gandindu-ma ca si acolo voi gasi un loc bun de camping. Motivul era ca nu mai aveam marci bosniace iar in Muntenegru au moneda oficiala euro. Frontiera dintre Bosnia si Muntenegru e "rustica" intr-un peisaj fantastic. Ca si informatie folositoare, drumul secundar pe langa Tara, incepe din "no man's land". Asa ca daca vrei sa mergi pe acolo, dupa ce iesi din Bosnia, treci un pod de lemn si ajungi la vama muntenegreana. Dupa ce prezinti documentele trebuie sa-i spui tovarasului de acolo ca vrei sa o iei pe raul Tara si nu treci bariera, te intorci 180 spre Bosnia si inainte sa treci podul de lemn faci dreapta pe drum. Este o info pe care am aflat-o ulterior.

Daca ajungeti vreodata in Pluzine, mergeti in tabara de copii, cladirea de vis a vis de posta. La bucatarie o cautati pe Buba, o doamna respectabila care mai face cate un ciubuc daca nu sunt toate camerele ocupate de copii si va alegeti cu o camera confortabila si curata cu mobilier din mezozoic la pretul de 5 eur pe noapte. Privelistea de pe balcon face toti banii...

post-21769-0-05908500-1443767978_thumb.jpg

post-21769-0-62718800-1443768152_thumb.jpg

post-21769-0-34948500-1443768306_thumb.jpg

post-21769-0-56923200-1443768420_thumb.jpg

Editat de motanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sarit in sus de bucurie cand sotia mea m-a intrebat dintr-o data daca vreau sa primesc de ziua mea acelasi cadou ca anul trecut. Poate unii ar fi fost suparati din cauza lipsei de imaginatie a consoartei, dar stati asa, anul trecut am primit cadou un "bilet de voie" de trei zile pentru a face o excursie cu moto. Cel mai frumos cadou! Thanx my love! Doar ca am plusat un pic, am zis vreau 5 zile. Ce naiba, odata face omul 40 de ani.

Asa ca, pe nepregatite, am fost posesorul unui voucher de 5 zile. Ce sa fac cu ele? Si trebuia sa ma hotarasc rapid si sa le folosesc. Unde sa ma duc? La mare? La munte? Turul judetului pe forestiere? Pana la Bucuresti pe drumuri comunale?

Tocmai am terminat de recitit "Cutitul" de Vuk Draskovic asa ca destinatia Sarajevo mi-a venit deodata. Daaaa, asta era. Sarajevo!. Bine, bine, dar apoi? Apoi nu stiu, mai vad eu. Imi place luxul de a pleca fara prea multe planuri atunci cand pleci singur. Aveam 600 de km pana la Sarajevo si m-am gandit sa-i fac intr-o zi, daca am chef.

In trei zile am pus un pic motoreta la punct, adica i-am luat niste gume de strada si un kit de lant cu pinion fata mai mare. Un minim de bagaje, plus cort si sac de dormit legate in spate si arde-o tata, intr-o dimineata pe la 8:30.

In concluzie a fost cam asa: Bosnia, Muntenegru, Serbia. Nu am sa va plictisesc cu traseul si descrierea lui amanuntita. Am observat ulterior ca multi de pe forum au povestit de turele in Balcani si ar fi aiurea sa va povestesc partial aceleasi trasee. Am sa punctez doar anumite lucruri pe care le consider utile altor calatori care vor mai umbla pe acolo.

 

Drumul prin Serbia, via Novi Sad a fost destul de plictisitor si anost. Lucrurile s-au schimbat chiar inainte de a intra in Bosnia cand am intrat pe valea raului Drina, Au inceput muntii, Lovely. Vreau sa va spun ca intrand in Sarajevo dinspre nord est e naucitor. Genial. Orasul ala iti da doua palme si un pumn in stomac, asa de bun venit. De ce spun asta? Pentru ca dupa ce am intrat in Bosnia, am mers pret de vreo 150 de km pe drumuri pustii de munte. Eu cu motorul, cu gandurile mele si peisajul ala fantastic. Am trecut doar pe langa vreo doua localitati destul de mici si am intalnit doar cateva masini pe drum. Pana te apropii de Sarajevo peisajul e cam ca in Harghita, cu coame line si paduri de brad. Cand incepi sa te apropii de oras, muntii se aspresc, se ascut si apar tunelurile. Treci printr-o groaza de tuneluri si cand iesi din ultimul, futu-i, esti in centrul Sarajevo-ului!!!!. Cu toata agitatia si forfota lui. Adica nu tu un avertisment, un cartier de fabrici, o zona mai asa de marginea orasului. Mergi doua ore singur pe drum prin pustietatile alea si cand iesi din tunel esti in centru!!!! Senzatia e fantastico-formidabila.

Va recomand " Hostel for me ", 8 eur pe noapte, chiar pe stradutele pietonale din centru. La 3 minute de mers pe jos e o parcare pazita unde ptr 2 eur poti lasa motorul 24 de ore. Sarajevo e un oras fantastic, viu si ieftin, O pizza mancata la intamplare in buricul targului pe terasa a fost 5 eur. Atat turcii cat si austro-ungarii care au stapanit orasul si-au lasat amprenta acolo, dar culturile se imbina in mod armonios. Atentie, cei care considera ca targul de Craciun din Viena e maximul de fain ce merita vizitat in lumea asta, nu mergeti la Sarajevo, ca nu o sa va placa.

Si o chestie faina..tot orasul era impanzit cu afise " refugee welcome". Probabil ca nenorocirile prin care au trecut oamenii de acolo, i-au facut sa vada viata cu alti ochi.

Va urma...

 

 

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre parcul national Durmitor din Muntenegru s-au spus si s-au scris multe. Si tot ce s-a spus este adevarat. Nu stiu motivul ( poate pentru ca a fost aproape jumatatea lunii septembrie), dar drumul ala ce strabate parcul national a fost GOL ! Am intalnit 2 masini si vreo 4 moto. Eu l-am facut de la vest la est . Peisajele sunt fantastice si iti taie respiratia. Ma bucur foarte mult ca am reusit sa fac acel drum anul acesta. Daca aveti ocazia, nu mai stati pe ganduri si plecati acolo, cat mai repede. Sunt cnvins ca in cativa ani, Muntenegru va construi ceva autostrazi facilitand accesul spre sudul tarii si va accesa ceva fonduri europene sau sovietice si vor transforma drumul care strabate parcul national intr-o sosea cu doua benzi plina de toate natiile de turisti. Eu m-as bucura sa ramana asa cum l-am vazut eu, drum ingust, cu un asfalt rezonabil si pustiu.

Destinatia zilei a fost Campingul Jaz intre Kotor si Budva, aproximativ pe malul marii. Ziua asta a fost cea mai faina din punct de vedere a drumului si a peisajelor si las pozele sa vorbeasca.

De mentionat este scurtatura asta pe care am ales-o inpirat, deoarece zona e extraordinara si zero masini pe drum!!!!

https://www.google.ro/maps/dir/42.9007563,19.0933161/42.8184624,19.0445643/42.7620265,18.9396792/@42.7789753,19.0225916,13z/data=!4m2!4m1!3e0

post-21769-0-17834000-1443782971_thumb.jpg

post-21769-0-50348100-1443782996_thumb.jpg

post-21769-0-80961500-1443783015_thumb.jpg

post-21769-0-57400800-1443783035_thumb.jpg

post-21769-0-88486500-1443783054_thumb.jpg

post-21769-0-56142000-1443783072_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...