Sari la conținut

Clisura Dunarii 3-4 Octombrie


northern_freyja
 Share

Postări Recomandate

Cum urmeaza un weekend superb dpdv meteorologica si probabil cam ultimul cand vor fi temperaturi decente de dimineata pana seara, ma batea un gand... voiam sa fac drumul asta toamna, am un pitic pe creier.

 

Plecare dis de dimineata din Bucuresti ca sa prindem lumina, spre Pitesti - Craiova - Drobeta - Eselnita si apoi Clisura Dunarii. Nu sunt hotarata inca daca o fac pe la noi sau pe la sarbi. Cazare pe unde se nimereste, in functie de cum se intuneca. Nu am un plan exact. Intoarcere... as incerca sa o dau pe Oravita - Resita - Anina - Iablanita, ma obsedeaza sa mai merg toamna pe acolo, e superb.

 

Nu am planuri fixe, cum mi se intampla des. Daca mai vrea cineva sa vina... mers touring nu blana supersonica. Daca mai sunt propuneri de traseu... prin Bihor nu prea am fost, am auzit ca e frumos. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand clisura pe la sarbi, iesi pe la portile de fier. Si drumul e mai ok si cazarea. Returul merge trecut cu bacul pe la ram, intrat in ro naidas si apoi oravita... Dar e cam de tras pentru 2 zile, nu prea ai timp decat pentru kilometrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Choixalacreme: Motoreta e ok, am mai facut 2000 km cu ea de atunci... zilele astea imi vin si carenele noi pentru codita, urmand sa imi recuperez si banii...

 

@sebic: Clisura e mai faina pe la sarbi, cetatea Golubac minunata... dar nu m-as aventura chiar singura incolo. La unguri si incolo in Vest ma duc, la sarbi si bulgari is reticenta sa merg singura... Stiu oarecum zona, anul trecut am locuit in Timisoara si m-am tot plimbat ;)

 

@Gnraloo: Pe la baia de Arama - Herculane nu e rupt drumul? Anul trecut il tot ocoleam pt ca asa auzisem...

 

@RuInCV: Mergi/mergeti vreunii pe traseul asta? Sau e doar propunere? La traseul de sambata m-am gandit si eu. Dar mi se pare cam fortat duminica cu atatea curbe, Transalpina si Valea Oltului spre Bucuresti. Va fi aglomerat si se va merge greu.

 

P.S: Scria un coleg pe topicul cu excursia la TA ca ar fi zapada acolo deja si vreme cam rece... ;)

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E doar o propunere. Daca e zapada pe la Ranca e naspa, cauciucurile de iarna imi vin abia saptamana viitoare ;)

 

Baia de Arama - Herculane e varza, am fost pe acolo prin mai. Totusi nu e foarte lung, iar dupa Baia de Arama drumul e super.

 

Daca sarim peste TA, traseul ajunge pe la 1150 km, mai mult decat abordabil pentru 2 zile. Orarul de trecere cu bacul e 06:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00 si sunt 500 km pana acolo. Daca nu-l prindem pe cel de la 15:00 nu e o problema, intr-o ora cat mai avem lumina intram in tara si gasim pe undeva o pensiune.

 

O alta posibilitate pentru intoarcere, de la Ramnicu Valcea sa mergem Curtea de Arges - Campulung - Targoviste - Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gnraloo: Pe la baia de Arama - Herculane nu e rupt drumul? Anul trecut il tot ocoleam pt ca asa auzisem...

 

Eu am mers anul trecut pe acolo. Drumul e rupt pe cativa km in apropiere de Baile Herculane. Mobra mea nu e nici pe departe pentru asa ceva, dar tot l-as mai face.

 

Din pacate in weeekendul asta am alte planuri.

» Post actualizat in 02 Oct 2015 13:22

E doar o propunere. Daca e zapada pe la Ranca e naspa, cauciucurile de iarna imi vin abia saptamana viitoare ;)

 

Baia de Arama - Herculane e varza, am fost pe acolo prin mai. Totusi nu e foarte lung, iar dupa Baia de Arama drumul e super.

 

Daca sarim peste TA, traseul ajunge pe la 1150 km, mai mult decat abordabil pentru 2 zile. Orarul de trecere cu bacul e 06:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00 si sunt 500 km pana acolo. Daca nu-l prindem pe cel de la 15:00 nu e o problema, intr-o ora cat mai avem lumina intram in tara si gasim pe undeva o pensiune.

 

O alta posibilitate pentru intoarcere, de la Ramnicu Valcea sa mergem Curtea de Arges - Campulung - Targoviste - Bucuresti.

Bucata asta a fost intotdeauna praf, cu cratere in care pierzi un autobuz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orarul pentru bac e altul pentru octombrie (in imagine), dar se preteaza foarte bine traseului. Ultima plecare ar fi la 16:00, dar e ora Serbiei, deci inseamna 17:00 pentru noi. Ajungem cu siguranta la timp, ba chiar foarte probabil avem timp sa si mancam ceva, in plus avem 2 ore pe drum pana se intuneca sa ajungem la Resita ... piece of cake.

post-89225-0-92460900-1443796371_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am mers anul trecut pe acolo. Drumul e rupt pe cativa km in apropiere de Baile Herculane. Mobra mea nu e nici pe departe pentru asa ceva, dar tot l-as mai face.

 

Anul asta in primavara au plombat bucata de la intersectia cu drumul ce merge pe valea Cernei pana la Herculane. E mai cu hopuri, dar nu mai sunt gropile de anul trecut. Cu un cruiser e mai greu, dar cu o stradala merge. Mai incet, dar merge.

» Post actualizat in 02 Oct 2015 17:49

 

Asta e si ideea, nu merg la "berica"... vreau sa vad peisaje si sa ma plimb :)

Clisura pe partea romaneasca a misto de la Orsova la Dubova (cu exceptia tronsonului Orsova-Eselnita unde nu mergi pe clisura). Adica exact pe portiunea in care drumul e prost. Parerea mea...

» Post actualizat in 02 Oct 2015 18:07

In schimb am avut ocazia sa dau o fuga pe Trans-Semenic cu masina si pe putine drumuri din Romania am vazut atatea curbe. Nu mai vorbesc despre frumusetea zonei.

Mai nasol e ca deja a inceput sa se crape asfaltul pe sensul dinspre Garana spre Slatina Nera si mai e si o bucata cu gropane la iesire din Resita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vad ca a mai scris cineva... Daca ajungeai pe la un 8 te asteptam. Oricum si eu eram f nauca cu trezitul asa dimineata dupa o saptamana hardcore la serviciu. Si racita pe deasupra... si 140-150 km/h pe autostrada la 10 C se simteau intr-un mare fel fara multe straturi textile. Am plecat ca o floricica, aveam senzatia ca e mai cald. :)

 

Una peste alta nu imi pare rau ca am facut acest efort... maraton, cam 1200 km in 2 zile, din care a doua zi aproape numai viraje. Dar am auzit ca se cam raceste vremea, deci s-ar putea sa fie ultima iesire lunga de anul asta. Nu ca altele nu vor mai fi dar probabil mai putini km din cauza frigului... Sau nah, daca imi iau costumul de ploaie pe mine... (mereu zic "asta e ultima", probabil ca asa ma bucur mai mult de moment si peisaje... dupa Elvetia am zis ca nu imi pasa, pot sa inchei sezonul, mi-am facut norma) :)

 

A fost demential, m-am jucat cu GoPro-ul, m-am inclinat si am revazut multe locuri dragi mie... si altele noi. Prima zi Clisura Dunarii pe la sarbi (dezamagire, Golubac era in reparatii n-am mai putut sa ma plimb prin cetate...). Trecut cu bacul, am mai intalnit niste motociclisti bistriteni si clujeni cu care am mers o bucata de drum.

 

Am ramas la Oravita desi puteam merge pana la Resita, pentru ca eu imi rezervasem camera pe booking deja si daca anulam pierdeam banii... ghinion? Nuuu, a doua zi am mers pana la Resita pe un drum foarte fain, apoi Anina - Iablanita - Herculane - Tg Jiu - Dealul Negru (cam pe noapte) - Bucuresti. Parcul National Domogled-Valea Cernei e minunat, mai putin asfaltul care e praf si nu prea te lasa sa te bucuri de peisaj. Mers 60-80 km/h cu motoreta de strada, zdranganit din toate incheieturile, no fun. Dar apoi a fost o portiune cu asfalt ca in palma, numai viraje, pe care am mancat-o cu pofta.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos, pacat ca n-am venit, baietii sunt cam nehotarati cu Grecia (vezi topicul Lesbos) , poate mai tine vremea un pic si apucam sa mergem pe undeva :) Pana la Golubac n-am ajuns cand am fost pe acolo, zona e f.faina si e haios ca te intelegi cu "Rumanii" din Serbia intr-o romaneasca arhaica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tura destul de obositoare, dar foarte placuta. Si s-ar putea sa nu fie ultima pe anul asta ;)

 

P.S. Urmeaza si poze, telefonul meu s-a hotarat sa-si faca update la Android asa ca mai dureaza un pic.


» Post actualizat in 05 Oct 2015 12:35

Poze :

post-89225-0-53590900-1444048199_thumb.jpg

post-89225-0-14977300-1444048287_thumb.jpg

post-89225-0-80153300-1444048308_thumb.jpg

post-89225-0-34664600-1444048346_thumb.jpg

post-89225-0-18322400-1444048376_thumb.jpg

post-89225-0-43973800-1444048399_thumb.jpg

post-89225-0-98077300-1444048414_thumb.jpg

post-89225-0-27897900-1444048428_thumb.jpg

post-89225-0-78688800-1444048461_thumb.jpg

post-89225-0-34307600-1444048493_thumb.jpg

post-89225-0-04966000-1444048520_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dus, cum a fost frig, am mers in general cu 120-130, cu variatiile de rigoare datorate traficului. La intors deja se lasase intunericul, am mers in jur de 110. Per total, n-au fost probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar 2?

 

Eu m-am mirat ca a mai vrut cineva sa vina oricum, am scris topicul mai mult la plezneala, eram aproape sigura ca nu vine nimeni. Am mai scris si alte dati si am observat ca in turele lungi nu prea se inghesuie lumea... daca nu era partea cu Serbia pe care nu voiam sa o fac singura, nu scriam aici... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...