Sari la conținut

TF, TA - Joi, 22.10


robert_bobariu
 Share

Postări Recomandate

Pana la urma am fost :D (Era pacat sa renunt, mai ales ca-mi facusem 2 senvisuri de cu seara si pusesem si ceasul sa sune!)

 

A fost o experienta... interesanta. Destul de frig pe sus (-2 grade), cu un pic de zapada la Balea Lac si mici zone umede si inghetate in varful TA.

Zice GPS-ul: distanta 925 km, timp total 14:23, timp miscare: 12:34

 

Din pacate, bucla pe la Petrosani (generatoare de controverse) nu mi-a iesit. Cand am ajuns in Bumbesti Jiu, am dat de niste obstacole puse de-a latul drumului si un tip care ranjea satisfacut, in timp ce-mi spunea: Closed! Closed! (probabil ca aveam fata de strainez, cu ochelarii de soare lasati). Dupa ce ne-am gavarit pe rumaneste, m-am lamurit: cu placere, dar nu se poate - drum inchis pentru reparatii pana la ora 18. (WTF!?) Asa ca mi-am bagat coada intre picioare si m-am intors in Novaci, am mai urcat inca o data in varf si m-am intors pe la Obarsia Lotrului, Voineasa.

 

Partea sudica TF

 

Partea nordica TF

 

De pe TA nu am filme, pentru ca a luat-o razna camera.

post-53322-0-35245500-1445545552_thumb.jpg

post-53322-0-01324800-1445545557_thumb.jpg

post-53322-0-96216500-1445545563_thumb.jpg

post-53322-0-73946100-1445545566_thumb.jpg

post-53322-0-34793300-1445545569_thumb.jpg

post-53322-0-87753500-1445545571_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Importanta este si adaptarea. Mi-a fost destul de frig la degete (asta pana sa scot manusile incalzite) si chiar ma gandeam ca iarna trecuta mergeam bine-mersi si la -10... Scara mea nu are cum sa bata cu a ta, asa cum scara mea de acum nu bate cu cea de peste 2 luni. Oricum, nu a fost de speriat, insa am si manere incalzite, handguard-uri si conteaza destul de mult.

 

@zimbruta: placerea este MAXIMA, daca iese bine. Daca nu iese bine, nu stiu, ca a iesit.

Editat de robert_bobariu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care o fi placerea sa iti risti gatul pe zapada aia?

spre surprinderea ta ....UNA EGALA SAU CHIAR MAIA MARE DECAT CEA DE A incheia un tur de pista cu -0.01 fata de cel dinainte......

 

ps robert man ai vrut sa te razbuni" pentru thassos da .... Calamar la BALEA nu aveau!!!!!! bagam in November daca e vreme ok un drum la vama veche!!!

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spre surprinderea ta ....UNA EGALA SAU CHIAR MAIA MARE DECAT CEA DE A incheia un tur de pista cu -0.01 fata de cel dinainte......

 

ps robert man ai vrut sa te razbuni" pentru thassos da .... Calamar la BALEA nu aveau!!!!!! bagam in November daca e vreme ok un drum la vama veche!!!

 

Eu apreciez motociclismul in orice forma, am fost si eu in ture de 750 km intr-o singura zi (desi nu ma ajuta atelajul), dar vara... pe lumina, pe vreme buna si cu un cerc restrans de prieteni parca e altceva. Pe serpentine pe zapada mi se pare dusa la limita pasiunea.

Dar banuiesc ca totul e bine cand se termina cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place sa merg vara, pe lumina, cu un grup mic de prieteni. Dar vara s-a dus (si nu am stat degeaba), ziua s-a micsorat (oricum, am plecat la 5:40 de acasa, tocmai sa acopar pe intuneric partea "mai sigura si urata" - s-a crapat de ziua pe la Curtea de Arges), iar amatori nu am gasit sa ma insoteasca in tura (evident, in primul rand pentru ca era in mijlocul saptamanii, cand oamenii normali au treaba, plus ca a cam venit frigul). Acum, daca tot aveam o zi de pierdut si mancarime in palma, sa fi stat acasa si sa ma uit pe geam? Nici mie nu-mi place sa merg pe zapada/gheata si evit sa o fac (imi amintesc ca acum cativa ani am fost la un client cu treaba - dimineata burnita usor, am stat toata ziua inchis intr-o camera fara ferestre si seara cand am iesit, supriza, ninsese bine! Aia a fost aventura extrema, sa ma intorc mai mult de 10 km prin oras, pe zapada/gheata batuta de rotile masinilor!) Mersul din filmuletul de ieri mai mult pare decat a fost periculos, pentru ca aderenta era neasteptat de buna (sic!).

 

Ianachime, la Balea oricum n-as manca, chiar si mama calamarului (nu mai pot sa fac disocierea intre loc si cocalarii de weekend de vara; nu-mi amintesc pana acum sa fi oprit pentru mai mult de o poza in locul ala, exceptand o noapte petrecuta pe acolo in studentie - nu mai erau locuri incaieri si am dormit in bena unui camion primit de Salvamont ca ajutoare - deh' anii 90; nu-ti imaginezi ce frig a putut sa fie!). Poate o tura scurta mai aproape de "mama calamarului"? Si pentru Thassos-ul pierdut inca nu ma simt razbunat. Trebuie sa mai lucrez la asta!

 

Gicu, ma tot gandeam cand veneam ieri spre Sibiu sa te sun si sa incerc sa te corup, dar mi-a fost frica de mania Barbosului (nu, nu, celalalt!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am fost :D (Era pacat sa renunt, mai ales ca-mi facusem 2 senvisuri de cu seara si pusesem si ceasul sa sune!)

 

:10:

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...