Sari la conținut

O tura la final de sezon - Pasul Stinisoara, Valea Bistritei, Transcal


piggy
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Impreuna cu Nelluu am reusit, dupa citeva luni de nesincronizari, sa iesim la o tura de doua zile in zona montana a Sucevei si judetele apropiate. Am plecat pe 31 octombrie, 1 noiembrie fiind ultima zi de asigurare pentru mine. Dificultatea turei a constat in temperatura scazuta, dar mai ales in zonele acoperite cu gheata din Calimani. Am cazut de citeva ori, insa fara urmari grave.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Impreuna cu Nelluu am reusit, dupa citeva luni de nesincronizari, sa iesim la o tura de doua zile in zona montana a Sucevei si judetele apropiate. Am plecat pe 31 octombrie, 1 noiembrie fiind ultima zi de asigurare pentru mine. Dificultatea turei a constat in temperatura scazuta, dar mai ales in zonele acoperite cu gheata din Calimani. Am cazut de citeva ori, insa fara urmari grave.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto, am fost cu masina acu 3 saptamani acolo dar n-am reusit sa ajung pana la Cabana sus cu ea,dar f aproape. Nu v-au 'hartuit' cainii de la cabana ?:) sau macar sa va intampine ?:) (era un ciobanesc si un caine lup parca)

 

Urata treaba cu gheata. XT ul ala totusi are sub 160 kg, is curios cum era daca avea vreo 220 kg :))

 

frumoasa plimbarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!

 

@Bogdan03, am avut noroc, cind am ajuns noi nu era nici un ciine vizibil. Nici pe traseu nu ne-am intilnit cu ciini. A fost destul de liniste, probabil si pentru ca stinile s-au retras din munti pentru iernat. Din cite stiu XT-ul meu are undeva la 170kg fara bagaj (dar s-ar putea sa ma insel). Oricum, ne-a fost greu sa-l ridicam si din cauza ghetii: ba aluneca el, ba noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciobanescul romanesc de la statie are numele Moldova si e "pui". Daca ajungeti acolo, aveti grija ca e cam batuta in cap. Ea doar se joaca, dar la cat e de mare nu stie ce forta are. Te prinde de haine, de ghiozdan si nu iti mai da drumul. Daca intorci spatele si mergi linistit, te trezesti cu ea pe tine. Eu am stat cu ea vreo 16 ore cand am fost cu cortul acolo si am fost vanat tot timpul asta. Si mananca pamant, statea ca proasta langa cort si manca pamant. Oricum mi-a intrat la suflet. Si mai are o chestie naspa, prima data cand te vede si incepe sa latre, nu latra si ea normal de la 5 m distanta, ea vine si latra de langa picioare ca sa te .....pe tine.

post-43576-0-41548100-1446907464_thumb.jpg

 

 

Si mai e Cora, ciobanesc german, care e normala la cap. Te latra de la distanta, nu te vaneaza. ATENTIE, nu puneti mana pe ea ca o sa va muste. Asa ne-a fost transmis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am mers acum recent era o ceata si nu vedeai nimic si era si ora 5-6 seara aproape sa se lase intunericul si orbecaiam prin intuneric cu prietena si un amic, noroc ca am auzit cainii

 

au venit cei doi (descrisi de tine) si ne au latrat de la distanta, si latrand (dar mai light) ne-au condus la cabana (ei mergand in fata noastra la vreo 20/25 metri fara sa vina langa noi

 

stiu ca era pui ala romanesc, ca ne-a zis si noua,insa e retard rau cainele,ca si pe mine ma apuca de pantaloni,era sa mi-i rupa (nu ma puteam sa ma duc sa ma pis afara sau la wc...

 

mi-era simpatic,dar ma si enerva in acelasi timp :) am vazut ca rodea de toate, am inteles ca-i cresteau dintii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat cateva ore doar ca sa pazesc cortul sa nu mai traga de el. Nu stia de bataie, era sefa acolo. Eu am lasat motorul in Neagra Sarului unde am o casuta si de acolo am facut un traseu de creasta de 60-70 km in 2 zile. Am preferat sa ma streseze cainele decat alte animale salbatice. Cu cateva zile inainte am stat cu cortul si motorul pe forestierul care urca din Dragoiasa in Calimani. Acolo m-am trezit la 3 dimineata ca imi canta porcii mistreti la cap. Foarte placut a fost, atata adrenalina nu ai pe motor!!! Si in alta zi, m-am intalnit si cu mos martin. E salbatica zona si asa sper sa fie in continuare. Daca ajunge ca Bucegiul, vand tot de acolo.

 

Daca ajungeai pe vreme buna, vedeai de la statia meteo Bilbor/Toplita noaptea. Cum se vede Busteniul de la Crucea Caraiman. SUPERB.

 

post-43576-0-11905800-1446936578_thumb.jpg

 

Imi e dor de o noapte la cort pe creasta.

 

post-43576-0-78072500-1446937227_thumb.jpg

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si pe Bucegi anul asta in August si mi s-a acrit, e ca la mall. A fost prima oara cand am urcat si pe pe un varf (pe Omu) si era fulleala...

 

Foarte interesanta tura ta in 2 zile pe jos (ai fost cu cortul in spate de la Neagra pana spre Calimani,nu?) Unde ai pus cortul prima noapte?

Eu is pasionat de wildlife si mereu car aparatura cu mine si am zis ca vreau neaparat sa merg la anu in Calimani sa stau macar 5 zile la panda pe acolo,dar cea mai mare frica a mea e ursul...

 

Nu pot dormi in cort cand stiu ca sunt lupi si ursi pe acolo. Mistretii asa si-asa...


Cu ursu in ce imprejurari/circumstante te-ai intalnit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe Sat Neagra Şarului – Vf. 12 Apostoli – Poiana Izvoarele-Vf Pietrosu – Vf. Reţitiş – Vf. Iezerul Călimanilor – sat Neagra Şarului(asta e traseul,dar l-am facut pe invers). Sunt doua trasee combinate, in jur de 70 km-->mergi pe creasta vulcanului. L-am facut in doua zile ca am zis ca merge, doar ca nu recomand. Am nimerit si pe canicula si sunt multe zone de jnepenis unde pur si simplu te coci, nu bate vantul deloc. Avand in vedere ca e traseu de creasta si munte vulcanic e o problema cu apa, trebuie sa cobori la vrun izvor. Am pus cortul langa statia meteo. Traseul e de minim 3 zile, altfel e chinuiala mare, adica l-am facut in 2 zile dar am ajuns mort rau.

Cu ursul m-am intalnit ca in poveste, intr-un zmeuris. Prima data am crezut ca e o vaca ca se misca boschetul la vreo 20 m si am facut zgomot si a facut si el si m-am lamurit. :crack: Nu ai problema cu ursul si lupul daca nu lasi mancarea in cort si faci zgomot pe traseu.

 

Mistretii sunt prosti si ataca direct. Cand mi-au cantat la cap la 3 dimineata in cort, ca la inceputul filmului, am zis ca a venit dracul dupa mine.(focul era stins) :eek: Cred ca si de ala ma speriam mai putin. :crack:

 

https://www.youtube.com/watch?v=jCMSqYpddNA

 

 

post-43576-0-75297700-1446984239_thumb.jpg
Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb!

Salbaticie, peisaje minunate si oameni de munte.

Partea cu portiunile de gheata iti cam ridica parul pe spinare...!

Ce tara frumoasa avem, mai ales in lumina soarelui de toamna!

Daca toate drumurile astea ar fi asfaltate, atunci n-ar mai fi Austria, Italia si Elvetia raiul motociclistilor si ai putea sa faci traseele cu orice moto de strada, fara sa fie nevoie sa chemi elicopterul smurd.

Dar asta se va intampla candva si la noi, atunci cand un km de autostrada va costa 2,5 milioane de iepuroi, (ca in Croatia sau Slovenia), in loc de 6- 8 milioane cat costa acum (pt autostrazi inca nenascute!). Vremurile sunt aproape.

Felicitari pt incheierea frumoasa de sezon; ce nu te omoara , te face mai puternic!

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nu vrei drumuri asfaltate pe acolo, crede-ma... da, frumos ca poti ajunga cu mobra, dar la fel de bine o sa ajunga si toti cocalarii si grataragii si se duce dracu toata salbaticia si frumusetea locurilor. In loc sa fugi de mistreti si ursi, o sa fugi de manele si gunoaie. Prefer mistretii si ursii :)

 

Si ca sa fiu si on topic, frumoasa plimbarea, daca as lua si o a 3a mobra, as lua ceva sa ma duca pe drumuri din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevar ati grait atat Geo cat si Essie. Afirmatii de bun simt pline de realitate. Eu nu am solutie pt lucrurile acestea. Totusi, traiesc cu C_ _ _ _a de Speranta. Toata admiratia pentru plimbareti

Editat de Dan Olaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...