Sari la conținut

Problema cu acceleratia


Postări Recomandate

Buna ziua! Dupa schimbarea cablului de acceleratie si a unui nou carburator am inceput sa am probleme cu acceleratia.Accelereaza corect pana la un anumit punct (aprox 60% din acceleratie) dupa imi moare direct motoru'.Am observat ca daca accelerez la maxim si rapid acceleratia functioneaza corect .Problema e de la carburator sau n-am montat bine cablul de acceleratie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Main jet prea mic la carburatorul nou. Verifica ce dimensiune are.

Sau prea mare face exact acelasi lucru. Acum depinde ce inseamna ii moare motorul adica daca trage cam degeaba e prea mic daca-i vine in nas e prea mare.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca merge la acceleratie maxima, poate nu e main jet sau nu e numai main jet. Acul influenteaza mult la gaz intredeschis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca merge la acceleratie maxima, poate nu e main jet sau nu e numai main jet. Acul influenteaza mult la gaz intredeschis.

Pai tocmai asta e, daca e deschis la maxim numai juclorul principal mai conteaza la care se aduna eventual, asta depinzand de constructia carburatorului, jiclorul de ralanti. De exemplu la carburatorul de virago 535, jiclorul de ralanti isi trage "seva" din cel principal, deci aici conteaza numai cel principal.

» Post actualizat in 18 Feb 2016 10:45

Un motor moare cand nu are benzina sau are prea mult aer. In cazul asta io cred ca e de la lipsa benzinei.

Te pripesti, intai defineste ce iseamna "moare" si pe urma gandeste-te ca sunt doua tipuri de carburatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu ai pus un carburator de 50 cmc pe un motor de 80 cmc tind sa-i dau dreptate lui alex_en, incearca sa majorezi jiclorul principal, eu la Bucuresti ca sa fac diverse teste am gasit duze de aragaz de diferite marimi care se potriveau la filet cu acel jiclor . Desfa-l pe al tau vezi ce scrie ca marime si cu el in mana cauta unul mai mare sau la fel pe care prin testari il largesti progresiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...