Sari la conținut

Alternativa la Suzuki SV650s


bursyllac
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Am un Suzuki 650s K3 si ma bate gandul ca in ceva timp sa il schimb, motivul principal (cred ca e si singurul) fiind pozitia relativ inconfortabila pentru pilot, dar mai ales pentru pasager, la drumuri lungi. (Frecventa drumurilor lungi are sanse sa creasca doar daca pasagera va avea o pozitie mai confortabila). M-ar interesa ceva mai touring-oriented, daca se poate si cu veleitati de drumuri forestier, dar nu offroad pe bune.

Ca idee, mi-ar placea o pozitie mai de touring (din poze, ar parea sa fie mai relaxanta pozitia de pe Suzuki GS500F, Honda CBF, sau Honda Hornet S)

Problema principala e ca, ar trebui sa renunt la lucrul care imi place cel mai mult la SV: avantajele motorului in V:
- acceleratie liniara, diesel-like
- frana de motor puternica

Poate ca astea sunt doar in capul meu, insa am incercat o singura alta motocicleta comparabila dpdv al capacitatii: Honda CBR600 (4 in linie, nu?) si nu mi-a placut deloc partea in care in prima parte a plajei de turatii motocicleta parea ca leneveste, iar apoi mai sa te dea jos. Iar comparativ cu SV-ul, mi se parea ca sta mai prost la partea de frana de motor.

Ca buget, probabil ca ar fi ce as putea lua pe a mea, plus inca vreo 2k.
De asemenea, probabil ca e important sa mentionez ca am inaltimea de 1,75.

Ceva sugestii? Caut unicorni?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa SV eu mi am luat Transalp, trage in acelasi stil, dar mai linistit, fiind mult mai grea si caii mult mai putini decat ai SV ului. Oricum, cuplu de jos ai destul.

Pentru bugetul tau (probabil cca. 4000 euro) cauta un Varadero pe injectie si ABS, o sa ai confort, feelingul de V2, suspensii care permit un forestier fara sa ti sara plombele si frane bune. O alternativa ar mai fi V Strom 1000 sau 650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, nu ma grabesc foarte tare ( mai usurel cu bugetul si la momentul asta nu stiu daca o sa pot trece de 3500, per total )

 

Majoritatea sugestiilor de mai sus par faine.

Am piticul asta pe creier cu feelingul de V2 si ingrijorarea pentru inaltime.

 

Din punctul asta de vedere, V-stromul ar parea sa fie cel mai apropiat de SV dar pare mult mai scump decat un Varadero sau un TDM, din ce am vazut pana acum.

» Post actualizat in 16 Apr 2016 11:19

Deauville-ul din semnatura te incanta? Pretul e negociabil, caci am nevoie de bani.

 

Arata foarte bine, si din descrieri ar parea sa fie o varianta de inlocuire a SV-ului

» Post actualizat in 16 Apr 2016 11:20

Problema e ca va mai dura pana voi putea efectiv sa il inlocuiesc. Deocamdata am inceput documentarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...