Sari la conținut

bucuresti-Varful Leaota


Postări Recomandate

Salutare,

 

Duminica 29.05.2016 doresc sa dau o fuga pe forestiere pana la Varful Leaota si Cabana Leaota.

Drumul este bucuresti- targvoviste- valea badenilor si de aici incepe forestierul.

Acest traseu nu l-am parcurs niciodata !

Am avut o tentativa de a ajunge la cabana Leaota si catre varf , chiar duminica care tocmai a trecut. Dar din pacate drumul nu a fost prielnic utilajului din dotare ( accesul dinspre Runcu )

 

/index.php?/topic/738297-catre-leaota-db/

 

Tura se adreseaza in special posesorilor de enduro-touring sau enduro.

Doresc sa plec duminica cat mai de dimineata ca sa nu ne prinda noaptea pe drum la intoarcere.

Este o tura de relaxare - deci se merge normal si legal si pe sosea si pe munte !

 

In functie de doritori stabilim ora de plecare si locul exact de intalnire . Sunt deschis la modificari de traseu .

Astept pareri si sfaturi despre drum si traseu in zona respectiva.

 

Sper ca vremea sa fie de partea noastra ! facem dusul acasa , nu pe drum !

post-12320-0-07038000-1464035274_thumb.jpg

post-12320-0-62984100-1464035284_thumb.jpg

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

daca mergi cu motoreta din postul anterior, nu cred sa poti sa faci fata la tot traseul mentionat. In zona aceea vremea este foarte schimbatoare si, poate sa ploua brusc si mult. As putea sa te insotesc dar, eu cu atv-ul. Inca nu am programul facut pentru duminica si mai pot vorbi cu ceva baieti.

Pune si tu traseul in format kml, sa arunc o privire pe el. Daca nu iti da voie sa il urci kml, ii schimbi extensia si pui txt adica, in loc de "leaota.kml" sa fie "leaota.txt". O sa te intrebe daca esti sigur ca vrei sa schimbi asa, ii dai ok si gata. Apoi, dupa descarcare, punem noi klm in loc de txt si gata.

 

Hai sa vedem ce traseu ai ales.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cauciucuri ai? As face si eu o tentativa, dar nu stiu cat de bine ma descurc...

 

Motocicleta este freewindul acela din postul anterior si este incaltata cu mitas c 07 ( mai uzate de fel ) mai ales pe spate, dar mai merg . se vad in pozele de le-am pus aseara.

Tocmai de aceea vroaim sa ii pun crashbar , pentru ca ma astept sa o scap macar odata.

Cat despre traseu...sunt vreo 2 sau 3 variante , dar ne putem adapta la fata locului.

Am facut baiului anu trecut cu freewindul acesta cand l-am luat ...urcare din comarnic cu coborare in azuga ( este mai greu de atat ?! )

Cei drept eu as vrea sa fie o tura soft enduro !

Este cam aceeasi motocicleta cu pegaso si funduro.

» Post actualizat in 24 May 2016 07:04

aici sunt variantele de traseu si pentru gps , pentru cine are gps

!

 

https://www.bikemap.net/ro/route/2096794-valea-badenilor-spre-varful-leaota-coborare-spre-cotenesti/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare simplut traseul. Vad ca are doar 37 km. Pentru bicicleta poate fi mult dar, pentru mobra cam subtirel. Dar, avand in vedere si drumul de la Bucuresti pana la Campulung, este realizabil. Hai ca poate participam si noi cu atv-urile, ca este foarte frumoasa zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://s658.photobucket.com/user/ggobi/slideshow/leaota%200910/?albumview=slideshow


» Post actualizat in 24 May 2016 08:23

Am Michelin Anakee 3, mi-e cam frica sa ma bag...

si eu vreau sa schimb mitasurile ca aluneca pe asfalt ud ...si vroiam mai de strada, dar ma tot atrage muntele si mai bine fac compromis pentru sosea ...dar sa ma scoata din rht pe munte, cat de cat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o graba ! sincer daca coborarea catre cotenesti este foarte grea. putem cobora pe acelasi traseu pe care urcam din valea badenilor. am inteles ca este mai ok pe aici ! astept cateva mesaje pe privat de la cineva care aq facut cu moto acest traseu !

tura incerc sa fie de soft enduro ! nu tin sa cocotam motocicletele sus in varf. pana unde se poate si de acolo putem incerca si la picioruse ca de aceea le avem :)

ne adaptam si la fata locului in fuctie de grup si dorinte ! ideea este sa mergem grupati si sa ne ajutam ca de aceea mergem grup , nu este concurs !

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici sunt variantele de traseu si pentru gps , pentru cine are gps

!

 

https://www.bikemap.net/ro/route/2096794-valea-badenilor-spre-varful-leaota-coborare-spre-cotenesti/

Ia uite pe unde a ajuns trackul meu :D

 

Din ce vad, nivelul vostru de pregatire este mediu spre slab. Este o perioada instabila dpdv meteo.

Recomandarea mea ar fi sa mergeti pe forestier si sa va intoarceti tot pe acolo. Daca nu este zapada sus, puteti urca pana pe varf fara mari probleme.

Coborarea insa nu e la indemana oricui. Multe protiuni sunt de poteca, altele cu noroi, iar aproape de vale este un drum de caruta pa un pamant lutos cu sleauri imense. In varf e o zona de bolovanis care nu e la indemana oricui. Ar fi bine ca toate motoretele participante sa aiba scut.

Sincer sa fiu, chiar daca am urcat cu mobra pana pe varf si am coborat cu bicicleta de cel putin 4 ori pe traseul de pe bikemap, n-as face-o si cu motor. Poate daca as incerca nebunia, as face-o vara cand e perfect uscat.

Alternative de coborare la fata locului nu prea sunt. Eu zic sa nu va hazardati.

Ar mai fi coborarea spre Fieni, dar nu am mers niciodata pe acolo. Drumul ar putea fi blocat de copaci cazuti.

Succes! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coborarea spre Fieni este mai complicata putin. Sau cel putin se poate complica, in functie de vreme. Daca o sa fie uscat, merge dar pe ploaie sau imediat dupa ploaie poate fi cam anevoios. Eu m-as baga la o plimbare relaxata. Nu ma luati neaparat in calcul, va faceti programul dupa puterile voastre. Dar daca mergeti, as participa si eu (pe 4 roti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite pe unde a ajuns trackul meu :D

 

Din ce vad, nivelul vostru de pregatire este mediu spre slab. Este o perioada instabila dpdv meteo.

Recomandarea mea ar fi sa mergeti pe forestier si sa va intoarceti tot pe acolo. Daca nu este zapada sus, puteti urca pana pe varf fara mari probleme.

Coborarea insa nu e la indemana oricui. Multe protiuni sunt de poteca, altele cu noroi, iar aproape de vale este un drum de caruta pa un pamant lutos cu sleauri imense. In varf e o zona de bolovanis care nu e la indemana oricui. Ar fi bine ca toate motoretele participante sa aiba scut.

Sincer sa fiu, chiar daca am urcat cu mobra pana pe varf si am coborat cu bicicleta de cel putin 4 ori pe traseul de pe bikemap, n-as face-o si cu motor. Poate daca as incerca nebunia, as face-o vara cand e perfect uscat.

Alternative de coborare la fata locului nu prea sunt. Eu zic sa nu va hazardati.

Ar mai fi coborarea spre Fieni, dar nu am mers niciodata pe acolo. Drumul ar putea fi blocat de copaci cazuti.

Succes! :D

Daca nu vine potopul si am cel putin un coleg de tura o sa optez pentru acest traseu !

cel pe Valea badenilor , am inteles ca este cel mai ok si usor ca si dificultate si ar merge parcurs si cu vacuta.

Mergem pe rosu si daca ne permite putem de la curmatura tincavei sa facem dreapta pe mov spre stana de piatra ( cred ca acolo se opreste drumul forestier) daca reusim coboram la cabana si apoi ne intoarcem pe acelasi traseu pe care am urcat ! dar ne adaptam la fata locului in functie de participanti si vreme ! sper sa nu vina potopul tocmai duminica !

post-12320-0-93274000-1464085327_thumb.jpg

post-12320-0-89309900-1464085388_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu V-stromul cu cauciucuri de strada am vreo sansa ?

 

Daca poti, pune o poza cu profilul anvelopelor, sa vedem cat de mancat este si tipul profilului.

Trebuie luat in calcul si rezistenta la intepaturi pe care o au anvelopele voastre. Sunt crengi multe si pot fi si pietre ascutite. Riscul de pana este unul real.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este cu adevart o saptamana mai ploioasa , dar se pare ca vremea de duminica o sa tina cu noi !

 

http://ro.viewweather.com/w7665648-vremea-prognoza-meteo-pentru-varful_leaota_muntii_leaota_-judetul_dambovita.html

 

tura se va tine, nimeni nu ramane in urma, mergem pana unde putem inainta si ne adaptam la fata locului !

 

Vineri seara o sa postez exact locul si ora de intalnire in functie de participanti.


» Post actualizat in 26 May 2016 10:11

cred ca ma las de 2 roti ! si imi iau 4 dastea mai mici :)))

uitati aici om fara tzigla pe casa cum s-ar spune :)))

dar ne putem inspira !


» Post actualizat in 26 May 2016 10:11

http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/37283-traseu-varful-leaota-tico/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam acesta ar fi drumul !

cand vi dinspre campulung la prima intersectie cu pod este o troita ( nu pe acolo ) si inainte de urmatorul pod este acest indicator si urmeaza un pod peste raul Dambovita ! exact acolo inainte de trecerea peste rau era bine sa ne strangem.

post-12320-0-50172200-1464342973_thumb.png

post-12320-0-88537600-1464342990_thumb.png

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

crazy_mouse vine din Bucuresti spre Ploiesti unde se intalneste cu Mihai, apoi toti spre Targoviste si apoi spre Badeni, unde va intalniti si cu noi. Iti trimit in PM numarul lui de telefon, ca sa mergeti impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...