Sari la conținut

Accident jud Cluj Apahida


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

e relativ,

gazul e la tine in mana, nu altcineva iti trage gazul....

amu nu vorbesc de acest caz in particular, (ca inca nu stim ce s-a intamplat, ...poate un bizon i-a taiat calea in curba colegului si dus a fost...), vorbesc la modul general

si la mobrele astea mai noi sunt de obicei trei moduri, o pui pe cel mai slab daca esti mai neexperimentat si mergi linistit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va inteleg exemplele astea tampite de mai sus, si comparatiile pe care le faceti... Daca unul de 1.55 se descurca, nu inseamna ca toti de 1.55 sunt trasi la xerox si se descurca la fel. Cum poate unu de 1.80 nu se descurca, pt ca e natarau....

depinde de vointa fiecaruia,de skill, dar in primul rand fizicul te califica/descalifica. Daca ai vointa de fier si talent,da, poti sa combati acest handicap, dar nu inseamna ca toti sunt la fel...

 

Asta e ca exemplul celui cu R1 de mergea la polu nord, cam asa si cu exemplele voastre..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia si tu o bucata.

TOVARASI.... TOVARASI.... sa se dea cate una sa ajunga la toti!!!!!

 

si acum on topic.....

pacat de moto...

sanatate motociclistului

cat despre ce se potriveste si cui...... greu de zis da BUSA... nu ie' pentru toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe linia asta de gandire, nu stiu sigur da' este posibil ca tu sa nu ai nevoie mai mult de o tableta allview de max 300 de lei ...

Ce vreau sa spun este ca la ce-am vazut ca fac, sau mai bine zis, NU FAC unii cu calculatoare decente, cum "le chinuie", ma mir ca nu iese dreaq o mare palma de dupa monitor sa le phoota una peste pupatoare...

Hai sa nu fim ipocriti, stiu ca-i extrem de usor, dar hai sa nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe linia asta de gandire, nu stiu sigur da' este posibil ca tu sa nu ai nevoie mai mult de o tableta allview de max 300 de lei ...

Ce vreau sa spun este ca la ce-am vazut ca fac, sau mai bine zis, NU FAC unii cu calculatoare decente, cum "le chinuie", ma mir ca nu iese dreaq o mare palma de dupa monitor sa le phoota una peste pupatoare...

Hai sa nu fim ipocriti, stiu ca-i extrem de usor, dar hai sa nu...

 

Daca m-ai cunoaste, ti-ai schimba parerea. De fapt, daca ma gandesc mai bine, nici nu stiu ce ai vrut sa-mi spui. Ca raspuns pt tine, la aluzia cu tableta, ar trebui sa vezi ce telefon am. :)) Un samsung galaxy young. De-ala de acum 5 ani. Rahatul ala de telefon la care trebuie sa astept cate 15 secunde ca sa deschid o pagina pe Chrome. Dar il folosesc la maxim. Iubita-mea cu G2-ul ei se plange mai toata ziua ca nu-i merge.

Intrebarea: sunt bun de desconsiderat pt asta?

 

On-topic, eu sustineam si voi sustine oricand ca ORICINE POATE ORICE! Motivatia trebuie sa si-o gaseasca singur. Mi-aduc aminte ca abia terminasem cu daelim-ul de 125 si distrusul suzuki de 250cc de la Toni Auto, 2 janghine de motociclete, cand o luna mai tarziu ma urcam pe un Speed Triple de 1050. (aici nu stiu cine a fost mai inconstient, eu, sau proprietarul care mi-l dadea pt un drum de 100 km). Dar m-am bucurat de el. Apoi, ca prima motocicleta, mi-am luat FZ1-S. 150 cai pt un om care nu a stiut sa ia prima curba la 60-70/h. Pt ca uitasem si ce e ala countersteering. Dar am avut prezenta de spirit, am stiut ce sa fac. Si am redresat-o. Apoi mi-am dat seama ca nu stiu nimic, si trebuie sa invat. Si iar, nu am luat-o precum copiii care se nasc pe minimoto. A trebuit sa invat direct pe 220kg. Si am plecat la un drum de 400 km la Craiova, pe ploaie, pe uscat. Mi-am zis, ori eu, ori ea. Si dupa 400 km mai ca invatasem cate ceva (macar sa iau o curba, basic style). Si nu mi-a ajuns. Am bagat in acele primele 3 luni, 8000 km, fara nici-un eveniment, sau incident. Si toti in jurul meu imi spusesera acelasi lucru: ia-ti un 600.

 

Hai sa fim seriosi, daca o motocicleta ar fi la pretul unei biciclete, as incepe cu 250cc. Si credeti-ma ca le-as lua pe toate la rand, pana la 2300. Apoi m-as decide. Dar cand ai 8000 eur, (unii nu ar da atata pe o masina), si tu vrei neaparat motocicleta... ce alegi? Nu prea ai de ales, decat s-o iei pe-aia pe care ti-o doresti. Si ori ajungi sa fii piticul, ori o vinzi.

 

Mor de ras cand vad sfaturi de genul ia-ti asta, sau ia-ti ailalta. Eu le-as spune... cauta pe cont propriu! Nu cere retete, pentru ca nu exista retete! Exista doar vis si ambitie sa ajungi la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-ai cunoaste, ti-ai schimba parerea. De fapt, daca ma gandesc mai bine, nici nu stiu ce ai vrut sa-mi spui. Ca raspuns pt tine, la aluzia cu tableta, ar trebui sa vezi ce telefon am. :)) Un samsung galaxy young. De-ala de acum 5 ani. Rahatul ala de telefon la care trebuie sa astept cate 15 secunde ca sa deschid o pagina pe Chrome. Dar il folosesc la maxim. Iubita-mea cu G2-ul ei se plange mai toata ziua ca nu-i merge.

Intrebarea: sunt bun de desconsiderat pt asta?

 

On-topic, eu sustineam si voi sustine oricand ca ORICINE POATE ORICE! Motivatia trebuie sa si-o gaseasca singur. Mi-aduc aminte ca abia terminasem cu daelim-ul de 125 si distrusul suzuki de 250cc de la Toni Auto, 2 janghine de motociclete, cand o luna mai tarziu ma urcam pe un Speed Triple de 1050. (aici nu stiu cine a fost mai inconstient, eu, sau proprietarul care mi-l dadea pt un drum de 100 km). Dar m-am bucurat de el. Apoi, ca prima motocicleta, mi-am luat FZ1-S. 150 cai pt un om care nu a stiut sa ia prima curba la 60-70/h. Pt ca uitasem si ce e ala countersteering. Dar am avut prezenta de spirit, am stiut ce sa fac. Si am redresat-o. Apoi mi-am dat seama ca nu stiu nimic, si trebuie sa invat. Si iar, nu am luat-o precum copiii care se nasc pe minimoto. A trebuit sa invat direct pe 220kg. Si am plecat la un drum de 400 km la Craiova, pe ploaie, pe uscat. Mi-am zis, ori eu, ori ea. Si dupa 400 km mai ca invatasem cate ceva (macar sa iau o curba, basic style). Si nu mi-a ajuns. Am bagat in acele primele 3 luni, 8000 km, fara nici-un eveniment, sau incident. Si toti in jurul meu imi spusesera acelasi lucru: ia-ti un 600.

 

Hai sa fim seriosi, daca o motocicleta ar fi la pretul unei biciclete, as incepe cu 250cc. Si credeti-ma ca le-as lua pe toate la rand, pana la 2300. Apoi m-as decide. Dar cand ai 8000 eur, (unii nu ar da atata pe o masina), si tu vrei neaparat motocicleta... ce alegi? Nu prea ai de ales, decat s-o iei pe-aia pe care ti-o doresti. Si ori ajungi sa fii piticul, ori o vinzi.

 

Mor de ras cand vad sfaturi de genul ia-ti asta, sau ia-ti ailalta. Eu le-as spune... cauta pe cont propriu! Nu cere retete, pentru ca nu exista retete! Exista doar vis si ambitie sa ajungi la el.

 

 

Induiosatoare povestea ta. Pentru o secunda m-am simtit ca pe canapeaua lui Maruta.... Mai ales la faza cu ratatul curbei, mi-a sarit inima din loc si m-am ridicat de pe canapea...

 

Imi place povestea ta si mai ales abordarea si perceptia ta asupra ei. Unde tu vezi vointa si ambitie, eu vad incapatanare stupida si noroc cu carul. A fost un noroc ca nu te-ai imprastiat pana acum (mai ales in prima parte), si nimic altceva. Daca tie-ti place sa te joci 'la noroc', uneori norocul te poate musca de poponeata (cum se intampla cu restu care au mai incercat asta).

 

Tu esti unul dintre cei multi pe care-i vad pe strada cu motoare de 7-8 mii de euro care INCA nu stiu sa ia o curba, sa franeze . Esti genul in spatele caruia, atunci cand merg, trebuie sa dau cel putin 2 inferioare intr-o curba (destul de larga) si sa-mi calculez trasa in functie de-a ta, in caz ca te duci pilaf...

 

Nu va mai bateti in piept cu nr. de km, sunt o gramada de oameni (chiar aici pe forum) care au zeci de mii de km si n-au inteles nimic din acei km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Induiosatoare povestea ta.

 

Nu am sa-ti intru in joc si am sa te las sa ma judeci, inca o data, necunoscandu-ma. Nu pretind ca-s Rossi, chiar nu mi-am luat niciodata casca cu 46, nu-s Cazacu, nu-s nici macar pustanii de 18 ani care o ard cu miare pe topa. Sunt un nimeni, comparativ chiar si cu tine. Un bun prieten de-al meu, avea o vorba: "motociclist e ala de se da si-a doua zi". Si-i dau dreptate. NU este nimic de dovedit nimanui.

 

Zmeii ca tine vin si se duc, cu toate curbele lor luate asa cum stii tu cel mai bine. Asfalt uscat, prietene! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ori ajungi sa fii piticul, ori o vinzi.

Ajungi sa fii piticul daca nu cumva mori intre timp. Oricum nenea din poze, ca nu parea genul de om trecut prin viata doar ca sa treaca si parea ca are si o stare materiala decenta, trebuia sa isi fi luat si a doua troaca de un 125-500 sa ii dea in dinti, incat sa nu il surprinda vreun comportament relativ banal al motoretei.

 

 

Tu esti unul dintre cei multi pe care-i vad pe strada cu motoare de 7-8 mii de euro care INCA nu stiu sa ia o curba, sa franeze . Esti genul in spatele caruia, atunci cand merg, trebuie sa dau cel putin 2 inferioare intr-o curba (destul de larga) si sa-mi calculez trasa in functie de-a ta, in caz ca te duci pilaf...

N-ai de unde sa stii. Plus ca omul are si ABS daca nu ma insel :) Legat de curbe, din punctul meu de vedere, subiectul e tabu. Si eu am incetinit uneori ca ceva nu mi s-a parut ok si eu m-am tinut dupa 'iepure' cu masina sau un alt rider care mergea bine, dar mergi cum ti se pare tie in siguranta. Acum... nici siguranta asta nu inseamna sa incurci traficul si sa mergi cu 20 km/h, insa la cat de stupizi si lipsiti de orice idee fata de ce inseamna conduita preventiva sunt compatriotii nostri, sunt multe de spus. Am vazut intr-o curba larga cum zici tu, dar vizibilitatea nu era buna pe toata curba, un ditamai camionul oprit si scanduri pe toata soseaua. Boul din spatele meu ma tot presa, eu am incetinit, i-am facut semn sa o lase moale, dar tampitul ce crezi ca era sa faca? Era sa intre si sa isi faca cutie din scandurile alea? Era. Si intalnesc situatii stupide zi de zi, unde sunt claxonat cand e pietonul pe trecere, cand cedez prioritatea in giratoriu (imi place sa cred ca sunt unul dintre putinii oameni din tara asta care inteleg un giratoriu) si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca omul are si ABS daca nu ma insel

 

no abs

» Post actualizat in 27 May 2016 07:14

Razvane&Adriene,aici se discuta chestii legate de accidentul lui Broasca,nu de aptitudinile voastre mobristice.

 

sustineam ca fiecare are dreptul sa-si ia ce vrea. Ambitia, norocul, experienta, indemanarea, sunt factori care decid in final totul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Ce zic eu si ce intelegi tu...

Am spus ca este usor sa fim ipocriti deoarece toti avem multe lucruri care ne depasesc puterea de intelegere si exploatare.

A judeca pe cineva in acest caz poate fi dovada de ipocrizie.

Suntem subiectivi si ne luam ce ne place ... asta nu inseamna ca avem dreptul a judeca "ce ar trebui" pentru altii...

Daca nu ar fi existat oameni care sa-si doreasca mai mult, mai puternic, mai rapid... probabil nu ar fi existat nici calculatorul de pe care accesez forumul acum, dar nici telefonul tau, asa modest cum spui ca este.

Cred ca-i infinit mai bine sa murim de batranete, in patul nostru, decat de grija altuia.

Accidente o sa tot fie doarece este inevitabil fie ca sunt usoare sau mai grave.

Sper ca in cazul de fata, colegul nostru a scapat nevatamat si este totul ok...

Si aici ma opresc cu offtopic-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce zic eu si ce intelegi tu...

Am spus ca este usor sa fim ipocriti deoarece toti avem multe lucruri care ne depasesc puterea de intelegere si exploatare.

A judeca pe cineva in acest caz poate fi dovada de ipocrizie.

Suntem subiectivi si ne luam ce ne place ... asta nu inseamna ca avem dreptul a judeca "ce ar trebui" pentru altii...

Daca nu ar fi existat oameni care sa-si doreasca mai mult, mai puternic, mai rapid... probabil nu ar fi existat nici calculatorul de pe care accesez forumul acum, dar nici telefonul tau, asa modest cum spui ca este.

Cred ca-i infinit mai bine sa murim de batranete, in patul nostru, decat de grija altuia.

Accidente o sa tot fie doarece este inevitabil fie ca sunt usoare sau mai grave.

Sper ca in cazul de fata, colegul nostru a scapat nevatamat si este totul ok...

Si aici ma opresc cu offtopic-ul.

 

corect!

 

Sanatate rider-ului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no abs

Naspa. Nici eu nu am. E cazul sa incepem sa o dam in scuze: suntem prea profesionisti pt. abs, care ne ingradeste abilitatea de a duce mobra 'la rosu' si suntem oldchool, abs-ul e pt. hipsteri sau bunicii nostri cum pilotau mobre fara abs (si cu vreo 100 de cai cel putin in minus fata de troacele actuale)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut motocicleta (culoare, optiuni, stare, km). Cealalta cu abs era albastra si cu toba stock, si nu avea nici parbriz fumuriu, nici scut si nici PC5 :crack:

 

Asta e scuza mea! Ma gandeam c-o iau s-o tin in sufragerie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-- nici in MotoGP sau F1 nu este ABS :)

 

-- fiecare isi cumpara ce mobra doreste sau pt ce are posibilitati. Punct.

si fiecare dintre noi suportam consecintele actiunilor noastre.....

 

--iar daca e sa sa intample ''shit happens'', atunci se intampla..., bineinteles acest lucru se mai poate cataliza cu unele chestii sa se intample mai repede.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce topic! Mi-am adus aminte si cum l-a imblanzit Alexandru Macedon pe Bucefal, nu alta!


» Post actualizat in 27 May 2016 10:29

Ca sfat, tineti cont de cum o parcati. Adica sa nu va vada umbra cand o incalecati ca devine naravasa si da cu voi de pamant. Iar pe la intruniri, parcati-le pe langa cate o gioarsa, ii creste increderea in ea si-i da o stare generala de bine, ii calmeaza toanele si devine brusc mult mai iertatoare la greselile motociclistului.

Sanatate omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce topic! Mi-am adus aminte si cum l-a imblanzit Alexandru Macedon pe Bucefal, nu alta!

» Post actualizat in 27 May 2016 10:29

Ca sfat, tineti cont de cum o parcati. Adica sa nu va vada umbra cand o incalecati ca devine naravasa si da cu voi de pamant. Iar pe la intruniri, parcati-le pe langa cate o gioarsa, ii creste increderea in ea si-i da o stare generala de bine, ii calmeaza toanele si devine brusc mult mai iertatoare la greselile motociclistului.

Sanatate omului.

 

Nene, tot degeaba daca nu ii canti si nu o mangai pe rezervor când mergi cu ea. Iti spun din proprie experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nene, tot degeaba daca nu ii canti si nu o mangai pe rezervor când mergi cu ea. Iti spun din proprie experienta

La kawa ta poti sa o si f.u.t.i. ca tot nu mere ! :)

Editat de derkleine
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...