Sari la conținut

EuroBalkanAdventure


goul
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Mereu am vrut sa fac o tura mai lunga,a mea! Acum a sosit momentul.

 

Pe 18 Iunie ,dimineata devreme ,plec intr-o tura SOLO prin Europa si Balcani. Daca totul decurge normal,ar trebui sa parcurg in jur de 8000 de km si sa trec prin aproximativ 20 de tari.

 

In mare ,traseul este: Anglia-Lyon-Geneva/Mont Blanc - Milano-Como-Davos-Stelvio-Venezia-Croatia-litoral Balkani- Ohrid- Thassos- direct Bucuresti sau litoral Bucuresti- Cracovia/Auschwitz -Berlin- Bruges- Anglia

 

Cu ce plec dupa mine.

 

Motor BMW F800 GS Adv. Prima mea mobra enduro touring cu care nu am foarte multi km la activ! De fapt am chiulit foarte mult la bagat km in ultimii 2 ani.

 

Echipament : geaca textil -nu e GTX,pantaloni textil vara Pharao ,cizme SIDI Courier WP, casca, 2 seturi manusi vara,1 set manusi groase,costum ploaie. Ghetele si pantalonii sunt noi ,le mentionez pentru a vedea mai tarziu cum se coomporta.

 

Pentru motor : trusa scule, kit pana, mini compresor, ulei rezerva pt ungator lant,solutie curatat viziera si parbriz. Le car ,dar nu stiu ce sa fac cu ele. Tintesc sus, stiu dar sper sa nu fac nici macar o pana! Stiu e aiurea sa si mentionez ,dar asta e situatia ,stau foarte prost la capitolul lucru manual -cine stie poate invat din mers! Altfel, chem un elicopter ceva.

 

Echipament electronic: GPS BMW (Garmin) ,camera foto Sony,camera video SJ4000(chinezaria in loc de GO PRO) ,iPHONE, laptop,cabluri etc. La fotografiat sunt doar amator- turist!

 

Echipament camping: cort, izopren, tigaie,cana,cutit , mini butelie,sac dormit. Pentru economie as vrea sa dorm jumatate din nopti in camping sau boscheti. Nu am mai facut-o niciodata insa, si sunt un pic stresat. Deci ,sa vede cum merge.

 

Toate astea au avut loc in cutiile laterale si intr-un duffle bag de 35L. Top-case-ul ramane acasa. Era sa las si lateralele ,dar nu. Nu imi place sa merge cu incarcatura ,si mai ales sa fiu lat,dar asta e tura!

 

As vrea sa explorez un pic ,zone rurale etc,poate si ceva off-road usor. Mobra e destul de capabila, eu nu sunt ! O las pe ea sa dicteze ritmul si sper sa fie ok!

 

Ruta nu e deloc detaliata ,nu prea am avut timp si am zis ca ma orientez din mers, imi si place de altfel -desi ceva pregatire nu ar fi stricat. Am GPS-ul in caz de ceva am zis.

 

 

 

Dupa cum se vede ,nu sunt super pregatit ,dar cu siguranta sunt nerabdator. sa plec.

 

 

 

 

O sa incerc sa revin aici sa mai scriu cand pot sau am timp ,in caz ca se intampla ceva interesant/amuzant pe traseu,si sa pun si cateva poze.

 

Vreau doar sa merg pe unde altii au fost - apreciez sfaturi legat de pregatire, traseu , locuri de campat ,paba bun calitate pret, pensiuni, drumuri sau zone de evitat ,mai ales in Balcani(Albania,Bosnia,Macedonia,MN) pentru ca nu am trecut niciodata pe acolo.

 

In Alpi la fel,nu am mai fost deloc, si stiu ca e un grad de dificultate ridicat ,nu am mai vazut munti pe motor de 2 ani.

 

De asemenea ,care sunteti pe traseu da-ti un semn. Ne-am putea intalni sau merge poate si bucati impreuna.

 

 

Incerc sa urc si niste poze cu mobra cat de curand.

 

Drumuri bune la toti!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tintesc sus, stiu dar sper sa nu fac nici macar o pana! Stiu e aiurea sa si mentionez ,dar asta e situatia ,stau foarte prost la capitolul lucru manual -cine stie poate invat din mers! Altfel, chem un elicopter ceva.

 

Ia cu tine niste spray-uri de pana. Respecta instructiunile de pe ele si cu putin noroc o sa ajungi la prima vulcanizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de follow!

 

Am o sulutie de pana. Am cautat un pic o solutie cat de cat aproapiata pe roata cu camera. 800'le are camera! Am luat pana la urma Slime. Ar trebui sa astupe gauri care nu sunt mari!

E facut pt biciclere mai mult dar are si o varianta mai heavy duty pt enduro sau atv .

 

Cateva poze cu Panzer dar si de azi ,am facut niste teste de asezat bagajele,cortul :) si cel mai important o tunsoare proaspata! Stiti cum e ,vrei sa lasi totul in ordine :))

 

 

 

Si nu ,cainele nu vine,ar fi vrut insa. Ii inteleg durerea ,si eu vreau cu capul in vant!

 

 

PS : stie cineva daca pot selecta mai multe poze odata ?

 

 

Am si o pagina de FB ,este link-ul in semnatura, de multe ori e mai usor de aruncat acolo una alta ,mai ales de pe trelefon!

post-18891-0-66742800-1465676691_thumb.png

post-18891-0-70946000-1465676741_thumb.jpg

post-18891-0-18154600-1465676782_thumb.jpg

post-18891-0-78600600-1465676834_thumb.jpg

post-18891-0-19647200-1465676902_thumb.jpg

post-18891-0-32380300-1465676945_thumb.jpg

post-18891-0-59769400-1465676968_thumb.jpg

post-18891-0-29506600-1465676991_thumb.jpg

post-18891-0-19508800-1465677008_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

parerea mea este ca trebuie sa faci macar cateva sute de km pe langa casa cu moto incarcata asa cum vrei sa o ai in cei 8000 km

este o moto ok si cum o ciclistica buna insa este destul de inalta si incarcata mult pe spate trebuie sa ai grija ca isi cam schimba centrul de greutate

 

ia si un combinezon de ploaie cu tine

ce model de duffle bag este acela ca arata bine

in cate zile ti ai propus sa faci traseul?

vacanta frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

parerea mea este ca trebuie sa faci macar cateva sute de km pe langa casa cu moto incarcata asa cum vrei sa o ai in cei 8000 km

este o moto ok si cum o ciclistica buna insa este destul de inalta si incarcata mult pe spate trebuie sa ai grija ca isi cam schimba centrul de greutate

 

ia si un combinezon de ploaie cu tine

ce model de duffle bag este acela ca arata bine

in cate zile ti ai propus sa faci traseul?

vacanta frumoasa

Salut. Ai dreptate ,e inalta. De fapt ma cam chinui la 1.80 cu tot cu cizme. Am facut ceva test pe macadam, am intors-o pe inclinat..cu bagaje full doar putin,planul a fost sa ma duc in Wales unde au si toti aici terenuri pt teste si training etc,dar nu am apucat din alte motive..

Are greutatea pe spate ,da,mai ales ca acolo are si rezervorul. De aceea las si topcase acasa. Geanta e GIVI.

 

Ciclistica m-a impresionat de la inceput. Mod sport pe asfalt se comporta foarte bine pt tipul de motor, f aproape de cele normale,cu tot cu roata mare. Auzeam povesti de roata mare si voblaj la 800 normal. Mi s-a parut ok dar nu am mers cu mai mult de 160,nu e vreo placere oricum.

 

Iau costum de ploaie.da.

 

Vreau sa o fac in 26 de zile. Cam atat ma pot intinde. Deci in unele zile o sa ma cam doara poponeata ..

Editat de goul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o sulutie de pana. Am cautat un pic o solutie cat de cat aproapiata pe roata cu camera. 800'le are camera! Am luat pana la urma Slime. Ar trebui sa astupe gauri care nu sunt mari!

E facut pt biciclere mai mult dar are si o varianta mai heavy duty pt enduro sau atv .

 

Din experienta, spray-urile sau alte smacuri nu prea merg la camera. Mie nu mi-au mers. La tubeless poate.

Ideal ar fi sa-ti modifici jantele si sa le faci tubeless. E simplu, cu silicon si valva tubeless.

Daca nu, ca sa stii cu ce se mananca, pur si simplu simuleaza o pana in fata blocului. Scoate roata spate (ca la aia e mai greu), dejanteaz-o, scoate camera si dupa aia fa la loc roata. Pur si simplu simuleaza o pana.

La dejantare poate fi mai greu dar poti folosi cricul lateral. Pui mobra pe cricul central si cu cricul lateral dejantezi tragand de mobra intr-o parte. Merge, am folosit metoda de mai multe ori.

 

 

Succes si drumuri frumoase!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta, spray-urile sau alte smacuri nu prea merg la camera. Mie nu mi-au mers. La tubeless poate.

 

Eu m-am referit numai la camera.

Am 2 folosiri la activ pe care nici nu le-am mai re-vulcanizat. Plus o folosire la o caruta (tot cu camera) ramasa pe marginea drumului. Odata ce ai spuma aia inautru, parca nici nu mai faci pana.

Ca sa cresti sansele de reusita trebuie sa gasesti si sa scoti cuiu sau ce-o fi, pui roata la ora 3 sau 9, amesteci bine, strangi bine si bagi acolo pana se umfla. La inceput intra spuma apoi aerul. Mergi putin cu viteza mica sa se aseze, si apoi poti sa mergi si normal.

 

Daca ai taiat camera sau ai mers pe pana pana s-a facut camera muci, cu siguranta nu o sa mearga. Eu umblu tot timpul cu 2 tuburi la mine, si nu mai iau camera, leviere si petece.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://m.facebook.com/Eurobalkanadventure-1735933016676908/

 

Câteva poze si scurte impresii de azi. Netul in pădure nu îmi permite acum sa ma apuc de uploadat aici,dar revin cu mai multe !

» Post actualizat in 21 Jun 2016 20:44

Primele 4 zile. Am ajuns undeva spre Lago di Garda. Azi am plecat din Tiefencastel Elvetia ,am facut Albula Pass, Offenpass, UmbrailPass si apoi vedeta zilei,Stelvio. Zic si eu probabil ce au zis altii care au fost ,daca aveti ocazia mergeti. E superb, Superba toata zona.

310 km am mers azi,numai munte.Si dupa Stelvio ,am bagat pe GPS drum de moto ,numai prin passuri mai mici m-a tinut. Am dat vaca un pic pe curbe.Gumele fara proleme pe ud sau uscat,pana acum. Moto super ok.

 

Ieri am mers Milano -Tiefencastel. Acolo am ramss cu baietii

din tura de Alpi. Ei exploreaza in detaliu cam toata zona. Ii cunosteam personal pe Marius si Mihai. Toata gasca e super. Mi-au intins si lantul la mobra ,am stat pe harti indicatii etc.

Am mai facut Julierpass tot ieri precum si cam toata zona Como,luand apoi ferry din Bellagio.

 

Prima zi a fost Londra -pana spre undeva langa Dijon - 700 km. Numai ploaie! Planul meu de a sta la cort nu prea pare sa functioneze. Am campat intr-o padurice in Franta ,pus cortul pe ploaie,sculat pe ploaie ,strans pe ploaie. Exact vremea din filmele cu WW2.Problema nu a fost asta ,ci faptul ca nu am reusit sa dorm. Nu de frica /stress,pur si simplu! Bine si pamantul e tare (nu am saltea).

 

A doua zi a fost de acolo din padure pana la Milano,cam 600 km, Franta si putin Elvetia tot pe ploaie,am intrat un pic prin Geneva.Am trecut prin tunelul Mont Blanc,nici un Chamonix,Nimic! Ma simteam destul de rau ,febra etc ,nu mi-a fost frig de la ploaie ,cred ca oboseala primelor 2 zile si0a sous cuvantul.

 

Acum mi-am revenit si maine Crostia scrie pe mine!

 

Am poze pe Iphone si vreau sa urc, stie cineva daca pot uploada mai multe odata ? daca ,da ,cum ? Camera Sony nu am folosit-o pana acum. Cu siguranta or sa puna ceilalti ceva mai profi din Alpi. Iti dai seama de ce nu ai nevoie doar cand esti la drum. Nu am plecat super incarcat nici eu insa pana acum am identificat si aruncat: tigaie si pahare camping,placile de metal de la ghete din fata! Nu iti serveste ,arunc.

 

 

Revin cu poze!

» Post actualizat in 26 Jun 2016 22:05

Ultimele impresii si ceva poze aici! Pe 29 in Bucuresti!

 

https://www.facebook.com/Eurobalkanadventure-1735933016676908/

» Post actualizat in 13 Jul 2016 15:15

Am terminat tura vinerea trecuta. Totul ok si fara evenimente majore neplacute.

 

Ceva poze si detalii aici (de jos in sus) :

 

https://www.facebook.com/Eurobalkanadventure-1735933016676908

 

7700 de km in total ,18 tari - bine ,prin cateva doar am trecut. Un pic in graba pe alocuri ,in unele am mai si stat 24-36-48 de ore.

 

Cea mai lunga bucata - Berlin -Anvers - 750 km

 

Cea mai scurta si cea mai placuta Davos- Stelvio- Lago di Garda -360 km.

 

Probleme in vami - nu chiar ,dar perchezitionat la iesirea din Albania :)

 

Cea mai scumpa asigurare transit - Macedonia - 45 euro!

 

Cea mai pitoreasca bucata - pe coasta in Croatia- si super drumuri - cald si intradevar alunecos pe alocuri.

 

 

Locuri care mi-au placut : Dubrovnik, Nis , Cracovia ,Berlin.

 

Consum overall : 4,7 /100 ! Mers 120-130 pe autostrazi si 90 -100 pe nationale. Alte limite de viteze mai mici ,nerespectate total.

 

Probleme mobra : NU. Schimbat kit lant in Bucuresti ca era cam muci.

 

 

Ploi torentiale prinse : 6

 

Dormit la cort: o singura data :)

 

Mi-a placut si as mai vrea si alta data! Incepe sa imi placa mobra cred ca o sa o tin mai mult. Pare un partner solid de drum si are ceva beneficii. As lasa-o cativa cm in jos si ar fi perfect! cum ziceam e cam inalta ,ajung dar la fix ,iar cand ma grabesc pe loc sau dai de un unghi in drum o lasi usor jos :)

 

 

Drumuri bune tuturor!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

» Post actualizat in 13 Jul 2016 15:18

Am terminat tura vinerea trecuta. Totul ok si fara evenimente majore neplacute.

Ceva poze si detalii aici (de jos in sus) :

https://www.facebook.com/Eurobalkanadventure-1735933016676908

7700 de km in total ,18 tari - bine ,prin cateva doar am trecut. Un pic in graba pe alocuri ,in unele am mai si stat 24-36-48 de ore.

Cea mai lunga bucata - Berlin -Anvers - 750 km

Cea mai scurta si cea mai placuta Davos- Stelvio- Lago di Garda -360 km.

Probleme in vami - nu chiar ,dar perchezitionat la iesirea din Albania

Cea mai scumpa asigurare transit - Macedonia - 45 euro!

Cea mai pitoreasca bucata - pe coasta in Croatia- si super drumuri - cald si intradevar alunecos pe alocuri.

Locuri care mi-au placut : Dubrovnik, Nis , Cracovia ,Berlin.

Consum overall : 4,7 /100 ! Mers 120-130 pe autostrazi si 90 -100 pe nationale. Alte limite de viteze mai mici ,nerespectate total.

Probleme mobra : NU. Schimbat kit lant in Bucuresti ca era cam muci.

Ploi torentiale prinse : 6

Dormit la cort: o singura data :)

Mi-a placut si as mai vrea si alta data! Incepe sa imi placa mobra cred ca o sa o tin mai mult. Pare un partner solid de drum si are ceva beneficii. As lasa-o cativa cm in jos si ar fi perfect! cum ziceam e cam inalta ,ajung dar la fix ,iar cand ma grabesc pe loc sau dai de un unghi in drum o lasi usor jos :)

Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...