Sari la conținut

Probleme turatie Aprilia Red Rose 50 '98


Postări Recomandate

Buna. deschid acest topic pentru ca am nevoie de ajutor , am o aprilia red rose de 49 si nu stiu ce are insa , la turatie mica trage bine dar cand cand o accelerez mai tare deja intrerupe de ex merg cu a 4a merge pana la o anuminta turatie si dupa merge intrerupt ( ma mai 'zmaceste') cand o turez la liber nu are un mers rotund , urca pana la o anumita turatie frumos si uniform dupa care se tureaza pe reprize (adica o tin trasa blana si merge intrerupt) amestecul il arunca pe toba

carburator rezervor curat

toba curatata

bujie originala noua

cdi nou

 

am incercat si din avans , tot asa merge

 

AJUTORRRRR!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi sa nu traga aer fals pe undeva intre carburator si motor ai un guler de cauciuc vezi pe acolo , vezi nivelul de benzina in carburator cum este , cauta la cati mm trebuie sa fie , de asemenea uitate si la surubul de amestec care de obicei este la 2 ture jumate desfacut. daca nu stii despre ce zic du o la mecanic , spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care are tor red rose de 49 am schimbat carburatoarele intre ele , a lui mergea perfect al meu tot asa , surubul de amestec imi este la 2 ture si putin mai mult de jumatate . aer fals nu cred sa traga pentru ca asa strans este surbul de la carburator care merge pe galeria de admisie incat abia il destrang , plus are si garnitura( pusa de mine , m-am gandit la inceput si la chestia cu aerul fals )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

buna ziua daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze sunt nou aici si am nevoie de ajutor.

am un Aprilia rs50 am schimbat kitul motor complect 50cc

carburator nou bujie noua

problema urmatoare este: pe liber daca accelerez se accelereaza la maxim in viteza abia pleaca de pe loc nu are forta turatia creste greu cind trece de 8000 ture te tureaza si pleaca ca glontul

in treapta 2 nu trece de 5000 de ture

mentionez pe liber se tureaza 12000 la maxim

inca o data imi cer scuze daca am postat aiurea

 

VA ROG SA MA AJUTATI MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze sunt nou aici si am nevoie de ajutor.

am un Aprilia rs50 am schimbat kitul motor complect 50cc

carburator nou bujie noua

problema urmatoare este: pe liber daca accelerez se accelereaza la maxim in viteza abia pleaca de pe loc nu are forta turatia creste greu cind trece de 8000 ture te tureaza si pleaca ca glontul

in treapta 2 nu trece de 5000 de ture

mentionez pe liber se tureaza 12000 la maxim

inca o data imi cer scuze daca am postat aiurea

 

VA ROG SA MA AJUTATI MULTUMESC

» Post actualizat in 21 Oct 2016 14:47

Salutare! Am si eu o Aprilia RS 80, si fenomenul asta cu trasul peste 8000 ture il aveam cand am pus piston nou chinezesc pe setul original. Am pus apoi set de 80 tot chinezesc si pateam la fel.Pana nu am pus set original DR Evo 73.5 nu am reusit sa scap de problema.Acum trage in orce plaja de turatii cum tragea inainte la peste 8000.Parerea mea e ca problema ta tot de acolo se trage ( set ,piston ,segmenti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt red rose, scoate bujia si vezi sa nu intrerupa. S-ar putea sa ai probleme la senzorul de pe stator. Pentru rs, verifica sa nu fie infundata toba, si renunta la seturile chinezesti. Sunt tratate ca pasta. In 5 luni faci spaghete din piston

Editat de Bydy4pc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 21 Oct 2016 14:47

 

Salutare! Am si eu o Aprilia RS 80, si fenomenul asta cu trasul peste 8000 ture il aveam cand am pus piston nou chinezesc pe setul original. Am pus apoi set de 80 tot chinezesc si pateam la fel.Pana nu am pus set original DR Evo 73.5 nu am reusit sa scap de problema.Acum trage in orce plaja de turatii cum tragea inainte la peste 8000.Parerea mea e ca problema ta tot de acolo se trage ( set ,piston ,segmenti)

» Post actualizat in 24 Oct 2016 12:23

De unde pot lua un set dr.evo???

» Post actualizat in 24 Oct 2016 12:59

» Post actualizat in 24 Oct 2016 12:23

De unde pot lua un set dr.evo???

» Post actualizat in 24 Oct 2016 12:59

Muzicuta nu arata prea bine se poate sa fie si de la ea??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 24 Oct 2016 12:23

De unde pot lua un set dr.evo???

» Post actualizat in 24 Oct 2016 12:59

 

» Post actualizat in 24 Oct 2016 12:59

Muzicuta nu arata prea bine se poate sa fie si de la ea??

simplu,google set evo 73,5 aprilia red rose si vezi ce gasesti

 

evident ca si daca muzicuta nu-i in regula si aia trebuie schimbata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema era muzicuta am schimbato cu una noua si nu mergea am luat lamelele de pe cea noua si am pus pe cea vechie si acum merge

» Post actualizat in 28 Oct 2016 13:11

Muzicuta originala cea vechie are gaura de intrare mult mai mica si cea noua avea gaura normala mare

» Post actualizat in 28 Oct 2016 13:16

Am gasit un kit airsal 70cc complect + chiuloaza 560 roni este bun de ceva mentionez ca este nou

Sau un rms blue line 50cc 250 roni

 

Eu am carburator dellorto sha 15/15 git admisie 14 oare duce un set 70cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...