Sari la conținut

Filet bujie blocat


Postări Recomandate

Salutare. In urma cu aproximativ o luna si ceva un mecanic mi-a verificat o bujie iar inainte sa o infileteze la loc a uns filetul cu o pasta gen vasilina dar mai putin vascoasa de culoarea ruginei. Azi am scos bujia respectiva ( s-a defiletat fara probleme) iar cand am vrut sa o pun pe cea noua nu se mai infileta decat pana la jumatatea filetului , mai mult fiindu-mi frica sa fortez. Am incercat sa bag bujia veche dar nici asta nu se mai infileta pana la capat. Din ce am observat pe filetul chiloasei se vede ceva negru. Aveti idee cum as putea rezolva chestia asta? Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. In urma cu aproximativ o luna si ceva un mecanic mi-a verificat o bujie iar inainte sa o infileteze la loc a uns filetul cu o pasta gen vasilina dar mai putin vascoasa de culoarea ruginei. Azi am scos bujia respectiva ( s-a defiletat fara probleme) iar cand am vrut sa o pun pe cea noua nu se mai infileta decat pana la jumatatea filetului , mai mult fiindu-mi frica sa fortez. Am incercat sa bag bujia veche dar nici asta nu se mai infileta pana la capat. Din ce am observat pe filetul chiloasei se vede ceva negru. Aveti idee cum as putea rezolva chestia asta? Multam.

Mecanicosu' a facut treaba buna, a pus o pasta antiblocare. Tu cred ca ai incercat sa infiletezi direct cu tubulara pe cheie, asa e? Bujia se infileteaza cu mana direct pe tubulara, prelungitor, astfel incat forta aplicata sa fie cat mai mica. Eu foloseam o bucata de furtunel de cauciuc, care il bagam pe 'capul' bujiei si infiletam asa, aceeasi bucata de furtunel folosind-o si la scos bujia. Grija si cu tarodul, sa nu strici filetul mai rau (sa ii schimbi directia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu fi avut vreodata bujii date cu vaselina obisnuita... cam asa se intampla, aia nu rezista la temperatura si se arde si ajunge cum zici ca ai acolo. Asculta-l pe Tng si cu grija, baga tarodul sa cureti, ca sa stai linistit, asa de pe net e greu sa iti dau sfatul sa incerci sa o infiletezi toata ca nu stiu exact ce e la fata locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...