Sari la conținut

4 zile...


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Guys, am nevoie de ajutorul vostru. Am 4 zile in care mi-am propus sa vad TA si TF ( e ptr prima oara). Nu stiu drumul deloc, nu stiu zona deloc, nu stiu nimic. In schimb stiu ce vreau:

- vreau sa vad aceste doua drumuri

- vreau sa dorm undeva (ieftin)

- vreau sa mananc undeva (ieftin si bun)

- vreau sa vizitez cat mai mult din obiectivele de vizitat (nu stiu care sunt alea dar mi le spuneti voi)

- vreau sa ma abat de la drum in cazul in care sunt recomandari awesome

- vreau sa nu stau locului...

 

Plecare din Bucuresti, cu masina. Intoarecere in Bucuresti.

 

Multumesc si cea mai buna recomandare va fi premiata: un cadou de pe drum :-)

Alecsandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau cadou, dar sfatul cel mai simplu e : evita weekendul.

In rest, mergi luni-joi si gasesti cazare oriunde, mancare la fel.

Te descurci usor, nu pleci in Uganda. Mergi prin Sibiu, Paltinis, Jina, Barajul Vidraru etc. Ai timp destul 4 zile, nu te crampona de un program fix, fii flexibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau cadou, dar sfatul cel mai simplu e : evita weekendul.

In rest, mergi luni-joi si gasesti cazare oriunde, mancare la fel.

Te descurci usor, nu pleci in Uganda. Mergi prin Sibiu, Paltinis, Jina, Barajul Vidraru etc. Ai timp destul 4 zile, nu te crampona de un program fix, fii flexibil.

Plec de maine si (vreau sa) ma intorc duminica. Dupa cum vezi sunt extrem de flexibil :-))

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sta pina in wik. acum am ajuns si noi din tura. pina vineri e ok drumu. dupa iti rogi moartea. cazare si mancare gasesti. noi am parcat in voineasa dupa transfagarasan.80 camera. doar vreo 2 restaurante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sta pina in wik. acum am ajuns si noi din tura. pina vineri e ok drumu. dupa iti rogi moartea. cazare si mancare gasesti. noi am parcat in voineasa dupa transfagarasan.80 camera. doar vreo 2 restaurante.

Vreau sa stau toate astea 4 zile ptr ca ma uitam acum pe net si as vrea sa vad Pelesul, Cantacuzino, Bran, Brasov-Prejmer, Brukental, obiective de genul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zic si colegii de mai sus, evita WE-ul si sarbatorile legale. Saptamana trecuta (luni, 15, sarbatoare) am facut cca 2 ore pe ultimii 2-3 km de urcare inainte de Bâlea, directie N->S (dar banuiesc era la fel si S->N), efectiv stateam 20 minute oprit, dupa care faceam 100m, si tot asa. Pe mobra nu stai in coada, dar spre ghinionul meu eram in conserva, si vad ca si tu la fel planuiesti sa mergi.

 

Cetatea Prejmer e draguta, merita vizitata daca ajungi prin zona. Acolo m-am cazat acum 2 sapt fiind intr-o tura pe mobra, 90 ron camera dubla, pensiunea Silvia se numeste (dar mai sunt cateva prin localitate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti pretentios la cazare poti dormi si la refugiul Balea de pe TF. Este fix langa intrarea in tunel pe stanga cand vii din sud. Este loc de parcare , 35 lei pe noapte patul intr-o camera cu mai multe paturi, are si de mancare, preturile sunt decente.

Dupa cum ti s-a mai spus evita pe cat posibil TF-ul in we, sunt cozi enorme in apropiere de Balea si se merge f greu cu masina. Si cu motoru e naspa, dar cel putin mergi nu stai ca prostu prea mult.

Daca treci pe TF in we cel putin incearca sa o faci in afara orelor de varf, dimineata si seara e cat de cat mai liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a fost pina la urma? ai mers? pe unde, cum. cit?

Fix acum 10 min am intrat pe usa. Am sa-ti raspuns scurt ca sunt obosit:

-bucuresti brasov (cazare peste 120 ron/camera)

-brasov sighisoara (idem cazare)

- sighisoara hunedoara (dormit in masina...sa fie mai fun)

- hunedoara bucuresti prin transalpina ( drum frumos, pacat de soferii ce se opresc in curbe sa faca poze)

 

Total km 1117.90

Combustibil in valoare de 330 ron

Buget: fiecare dupa posibilitati

 

Cheers,

A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...