Sari la conținut

bucuresti - insula imbros (numita si gokceada din turcia)


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare,

 

 

 

propun excursie de 3 zile pe insula imbros,,, in perioada 9 - 10 - 11 septembrie

 

 

 

intalnirea vineri 9 sept la omv ul din comuna 1 decembrie 1918, in jur de 8 00 - 8 30 plecarea in functie de orarul ferry

 

 

 

sunt 2 variante de traseu

 

 

 

1. bucuresti - veliko - nova zagora - yambol - elhovo - kesan - kabatepe

 

2. bucuresti - ruse - razgrad - targoviste - omurtag - kotel - elhovo - kesan - kabatepe

 

 

 

primul traseu este mai de viteza dar mai plictisitor,,,toata lumea a batut drumul de veliko

 

 

 

al 2 lea traseu este mai virajat, putin mai scurt fata de primul si este mai pitoresc si mai putin aglomerat,,,mai bine zis nu prea este nimeni pe traseul asta,parca ar fi un traseu fantoma, l-am facut de 2 ori dus intors si l-as prefera

 

 

 

feribotul pleaca de la kabatepe si costa aprox 25 lei - echivalentul, ultimul feribot pleaca in jur de 19 30

 

 

 

stilul de mers - mers sustinul, fara lalaiala, o singura masa pe traseu la intersectia 5 stele ( stie baiatu),,, unde se poate mergem 130 kmh, pauze principale doar la granita si la benzinarii unde avem de toate : gaz , gustare , pauza tigari, hidratare etc

 

 

 

poate mai facem o pauza scurta, hai maxim 2 pe la peninsula galipoli

 

 

 

stiu o cazare in satul derekoy , in centrul insulei, cu 25 euro / noapte , este o casuta cu 2 camere , conditii decente, curata

 

la malul marii este 30- 40 euro dubla

 

 

 

de vizitat : cateva biserici ortodoxe, satul zeytinly- arata foarte grecesc,satul fantoma derekoy ( foarte multe case parasite), spalatoria de la derekoy, satul uruglu (fara bere aici, numai ceai ), cateva plaje, la una din ele se poate face baie de namol ( vezi imagini clip ), turul insulei , seara mergem langa un port , ne coctam pe un deal stam cu o bere in mana si admiram insula samotraki etc etc

 

 

 

pt cine nu are cont, contact la pascummarius@gmail.com

 

 

 

atasez 2 filmutete din plimbarile anterioare,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gokceada merita minim 2 zile, iar de stat, cel mai bine e la Kalekoy, parerea mea. Plaja de la Ugurlu este cea mai salbateca si pitoreasca.

Eu propun o excursie de 4-5 zile pe insula Samotracia, de unde putem admira insula Gokceada :)


» Post actualizat in 06 Sep 2016 08:10

P.S. Ar mai fi interesant de vizitat insula Bokceada (fosta Tenedos) care alaturi de Thassos, Imbros si Samothrace alcatuia in antichitate arhipelagul trac. Sau o excursie pe insula Marmara, mai putin vizitata de turisti.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au confirmat pana acum : Adiknox, MihaiTdm, Dan Mateescu.


» Post actualizat in 06 Sep 2016 10:01


Lancelot: propunerea ta este foarte interesanta. Cel mai bine concretizezi ideea deschizand topic. Cu data de plecare, obiective dvizitat, ora plecarii, etc.


» Post actualizat in 06 Sep 2016 10:09


Data trecuta am stat in Kalekoy. Acum doresc sa ne cazam in alte orasele tot pe malul marii ( Ayagalip, Ayaincik, Kuzulimari ). Urasc sa trag intr-un loc in care am mai fost de curând.


» Post actualizat in 06 Sep 2016 10:10


..........in care am mai fost de curând.


» Post actualizat in 06 Sep 2016 10:14


Ceva este in neregula dar nu stiu unde. Am vrut sa spun ca urasc sa mai merg intr-un loc in care am fost nu cu mult timp in urma !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece ora de plecare( 8.30 fix ) este putin intarziata NU VOM MAI OPRI LA PETROM-UL DIN FRONTIERA !!! Din acest motiv rog participantii sa-si faca plinul in OMV.

La fel asigurarea de calatorie sa fie facuta inainte de plecare. Nu uitati pasaportul, rca-ul, inspectia tehnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la fel. In septembrie e de iesit in fiecare wknd. Nu vad insa de ce e necesar sa deschid aici un subiect pe tema asta, daca ne intelegem in prealabil. Am vorbit deja cu California Adi (care nu e pe forum) si in principiu, am stabilit pt saptamana viitoare, in functie si de cum va fi vremea, doar ca noi am pleca de marti si am sta 3 zile pe insula, ceea ce tie stiu ca nu-ti convine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu plec maine in Samothraki si ma intorc duminica. daca mai vine careva in weekend-ul asta dati-mi un mesaj si poate ne intoarcem impreuna :)

oricum la cum sta treaba in turcia pot zice ca aveti curaj :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...