Sari la conținut

Kawasaki zx10r (2008-2010) vs Suzuki gsxr 1000 (2007-2008)


vlm450
 Share

Postări Recomandate

Salutare colegi!

Doresc sa achizitionez in curand o noua motocicleta si nu sunt hotarat pe care sa o aleg:

As dori sa aflu si parerea voastra, in special a posesorilor,mecanicilor si cei care chiar au avut contact cu modelele respective!

Ma intereseaza aspecte privind:

 

-fiabilitate

-probleme specifice

-care se preteaza mai bine la trackday(amator, cateva iesiri pe an)

-daca exista diferente majore de pret la piese

 

Despre Suzuki:

-Pe forumurile din afara am vazut problema cadrului (sudura care cedeaza), care la prima vedere ar parea ca nu ii rezolvata. Chiar ar trebuii sa imi fac probleme?

-Imi place ca se poate selecta modul de livrare al puterii (power mode switch). Are rost sa inclin pentru suzuki doar pentru caracteristica asta?

 

Despre Kawasaki:

-Nu am auzit de rau inafara de faptul ca ii brutal,care poate fi o chestie subiectiva.

-Inca incerc sa vad unul live,asadar daca se ofera cineva din zona Maramures-Cluj,dau o bere.

 

Daca cumva sa mai discutat aceasta comparatie, va rog sa ma directionati spre topicul respectiv si inchid acesta!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alege cu inima, zic eu.

amebele sunt modele bune si cu ambele iti faci treaba pe circuit.

la suzuki poti verifica seria de cadru, sa vezi daca a fost facut recall sau nu. (oricum, nu se rup ele chiar asa usor)

personal, am avut tangenta cu zx10 si prefer zx10, dar la uz normal si cateodata pe pista, nu cred ca simti vreo diferenta majora..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am avut zx10r 2008 timp de vreo 2.5 ani.

Pro: este si se simte foarte usoara, compacta, are dimensiunile unui 600 din anii 2005-6, puternica cap coada, nu este asa brutala ca generatiile mai vechi - este chiar destul de liniara dar trage tare din orice turatie si treapta, are niste frane fenomenale si suspensiile daca le reglezi pe greutatea ta o fac sa fie ca pe sine pe viraje si linie dreapta. La fel a fost cea mai bine gandita si puternica lumina pe far din cate mobre am avut - lupa aia face minuni.

Contra: ca orice miar de altfel se incinge foarte tare pe oras, generatia asta are probleme cu electrica - stator / releu (eu am schimbat 3 statoare si 6 relee), am avut probleme cu senzorii TPS, m-a lasat ventilatorul la un moment dat si cam atat.

 

Daca vine vorba de piese pot sa zic ca la reprezentanta am dat aprox 1000E pe stator + releu + baterie + ulei + filtru ulei + constatari + manopera, ca sa iti faci o idee. Gasesti mult mai ieftine chestiile astea aftermarker dar te tin aproape un sezon si nu merita, zic eu.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alege cu inima, zic eu.

amebele sunt modele bune si cu ambele iti faci treaba pe circuit.

la suzuki poti verifica seria de cadru, sa vezi daca a fost facut recall sau nu. (oricum, nu se rup ele chiar asa usor)

personal, am avut tangenta cu zx10 si prefer zx10, dar la uz normal si cateodata pe pista, nu cred ca simti vreo diferenta majora..

 

Daca ar fi sa aleg cu inima, as alege Honda 1000RR(2008-2009) dar din cate am vazut nu exceleaza la nimic si mie cam frica de problema consumului de ulei.

 

Salut,

Am avut zx10r 2008 timp de vreo 2.5 ani.

Pro: este si se simte foarte usoara, compacta, are dimensiunile unui 600 din anii 2005-6, puternica cap coada, nu este asa brutala ca generatiile mai vechi - este chiar destul de liniara dar trage tare din orice turatie si treapta, are niste frane fenomenale si suspensiile daca le reglezi pe greutatea ta o fac sa fie ca pe sine pe viraje si linie dreapta. La fel a fost cea mai bine gandita si puternica lumina pe far din cate mobre am avut - lupa aia face minuni.

Contra: ca orice miar de altfel se incinge foarte tare pe oras, generatia asta are probleme cu electrica - stator / releu (eu am schimbat 3 statoare si 6 relee), am avut probleme cu senzorii TPS, m-a lasat ventilatorul la un moment dat si cam atat.

 

Daca vine vorba de piese pot sa zic ca la reprezentanta am dat aprox 1000E pe stator + releu + baterie + ulei + filtru ulei + constatari + manopera, ca sa iti faci o idee. Gasesti mult mai ieftine chestiile astea aftermarker dar te tin aproape un sezon si nu merita, zic eu.

 

Bafta!

 

Mersi de info! Cam piperat pretul lucrarilor ce le-ai efectuat. Nu is pe gustul meu sumele astea tinand cont ca am avut Hornet inainte si timp de 6 ani am facut numai revizii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa aleg cu inima, as alege Honda 1000RR(2008-2009) dar din cate am vazut nu exceleaza la nimic si mie cam frica de problema consumului de ulei.

 

 

Mersi de info! Cam piperat pretul lucrarilor ce le-ai efectuat. Nu is pe gustul meu sumele astea tinand cont ca am avut Hornet inainte si timp de 6 ani am facut numai revizii :D

 

E ceva normal, am avut si eu motociclete de generatie veche in care nu am bagat bani multi dar asa sunt toate astea noi, pline de electronica si facute din materiale super usoare dar nu foarte rezistente.

Si oricum daca te duci la reprezentanta la orice marca, piesele OEM costa mult - spre ex un stator de cbr 1000 rr 2005 este 1728 lei, nu departe de kawa...

Stii cum e in viata, nu le poti avea pe toate :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu iti iei 1000 rr? sa exceleze la ce? o fi mai putin puternica decat celelalte,dar diferenta de putere se vede abea in turatii foarte mari si la viteza mai mare,si iti garantez eu ca nu o sa o poti explora la maxim mereu,ciclistica personal din ce ma uit la ea pare sa fie una foarte buna,daca le ai poti da rusinica la multi oricum,cumparati ce iti place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia orice bre.ce-ti place aia sa cumperi.limitele oricum nu le vei gasi multi ani de acum incolo,deci e irelevant care e mai coioasa.fiabilitate?com`on aia va fi mai fiabila care o vei gasi intr-o stare mai buna.nu aia care vei incerca sa o scoti cat mai ieftin indiferent de ce.suzi,yama,kawa,aceeasi marie cu alta palarie.iei maxim de cati bani iti permiti.oricum,indiferent de alegere,de acum inainte vei afla ca e scump sportul asta. ;)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi tuturor de opinii, o sa înclin către GSXR balanța, dar nu exclud nici un ZX10R cu preț și stare bună.

 

Despre Honda 2008+ nu sunt prea convins din cauza consumului de ulei. Dacă are segmentii schimbați(fisa de service, bla bla bla ) ar fi ok per ansamblu?

 

La orice achiziție ii loterie pana la urma, dar prefer sa merg pe variantele cu mai puține șanse de a da greș.

Editat de vlm450
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca la 1000rr 2008 mai e un recall cu dantura rotii dintate de pe vilbrochen. Netratata termic, se uzeaza prematur.

ce inseamna prematur?in loc de 150k km se uzeaza la 30k km?sa-mi fac si eu o idee.

» Post actualizat in 12 Sep 2016 06:18

Mersi! Honda pica de pe lista.

am ceva cunoscuti cu 2008-2009 si nu au nici cea mai mica probleme cu ele.ca au fost reparate pe rcall sau nu,asta nu stiu.dintre toate,Honda mi s-a parut cea mai finuta si mai prietenoasa.aici vorbesc strict de manevrabilitate si feeling al unui "chilot"(eu) amator.

suzi are "buba" cu cadrul(rezolvabila pr recall.nu?),Honda buba cu uleiul(cat sa pape de la schimb la schimb?) si cu ce a spus @JAGI mai sus(si asta rezolvabila prin recall),Kawa e un ozn ultra rapid si periculos tocmai pt ca e cum a spus @adventix,trage de oriunde si in orice treapta la fel(pt unul mai putin experimentat si mai putin coios nu e neaparat un avantaj).Yama e degeaba scumpa si atat si greu de gasit una intretinuta.

» Post actualizat in 12 Sep 2016 06:22

problemele astea "renumite" sunt de-a dreptul interesante.ce ma intreb eu e:oare cate din ele apar in utilizare absolut normala?adica fara wheelie-uri toata ziua,fara circuit in fiecare weekend,and so on....sunt chiar curios,desi inclin sa cred ca nici una din probleme nu apare la utilizare de asta de amatori plictisiti care-si plimba mobrele in weekend de ici pana colo.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea ii in felul urmator:

Stiu ca nu o sa duc nici unul dintre aceste modele la limita, dar considerand ca banii se fac greu si motocicleta nu o sa o schimb in curand vreau sa fac cea mai buna alegere. Eu zic ca ar fi imprudent din partea mea sa aleg un motor cu sanse mai mari de defect, mai ales cand sunt o gramada de review-uri negative.

 

De ce vreau ceva performant?

Ii in firea omului sa vrea ce ii mai bun,si poate o sa aprecieze specificatiile frumoase urmatorul cumparator, mai mult decat mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just do it!

 

p.s. fa o poza cu noua jucarie :D

:D

Urmaresc site-urile de profil(Romania,Ungaria si Italia) si studiez tot ce misca. Nu is foarte grabit ca sezonul ii trecut si nu mai apuc mare lucru.

Nu am mare experienta cu chestiile astea dar cred ca o sa apara mai multe motociclete pe anotimpul rece, poate si mai ieftine. Oricum nu cumpar moto fara sa fie testat pe strada,deci daca ninge ar fi prea tarziu de cumparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mister,nu mi-ai inteles post-ul.eu spuneam ca SI suzuki are bube mari din fabrica,si honda.cadru vs ulei&roata dintata vilbrochen.daca e sa gandim doar prin prisma problemelor din fabrica.ca in viata reala nici una nu se rupe in doua sub tine,asta e alta mancare de peste.doar sunt banii tai si 100% alegerea ta.daca vrei ceva cu rewiev-uri bune iei Yama sau Kawa dupa 2008 si gata treaba. :D

 

 

vezi ca nu prea apar motoare ieftine in sezonul rece,iti garantez.apar CATEVA doar si alea in general se cumpara una doua rapid.partea proasta in asteptarea asta de "preturi de sezon rece" e ca nu prea ajungi sa poti testa.


» Post actualizat in 12 Sep 2016 13:37

Just do it!

 

p.s. fa o poza cu noua jucarie :D

+1

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator goe 75

Eu nu am auzit de poblema cu cadrul la modelul 2007-2008, de care vorbeste omul.Singura problema pe care o vad la un suzuki ,pentru un muritor de rand este frana fata .Si aia se ezolva cu cca 250 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...