Sari la conținut

Anulare pair valve la Kawasaki Z750


Postări Recomandate

Mi-am pus de cateva zile o toba sport si din ce am citit, pentru a nu mai da rateuri pe evacuare trebuie anulat pair valve-ul.

 

Astazi am dat jos rezervorul insa accesul direct la furtunele care intrau in acele valve pereche era greu, asa ca l-am obturat pe cel care intra in airbox.

 

Am atasat o fotografie a acestuia, notat cu A.

 

Este corect ce am facut? Mentinez ca in locul unde este bifurcatia de la acest furtun catre valve (stanga si dreapta) exista si un senzor sau alt echipament electronic pentru ca sunt conectate fire electrice.

post-9511-0-81339500-1495395337_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1. Da. Ai facut ce trebuia. Dar sa conectezi inapoi furtunul la airbox... sau sa nu ramana gaura aceea goala.

si @unaetnumitsirc. Raman si rateuri pe frana de motor insa daca nu anulezi/obturezi acel sistem motorul merge foarte prost la turatii mici si nici sunetul nu este cel mai placut pentru ca se aud niste "pacanituri" deranjante chiar si la accelerari nu foarte brutale (posibil sa nu fie valabila treaba pentru toate evacuarile insa sunt convins ca pentru majoritatea este mai bine fara pair-valve).

Editat de tzeapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru confirmare TNG.

 

tzeapa: am obturat iesirea din airbox dupa care am conectat inapoi furtunul. "Din afara" nu se vede nici o modificare.

 

Exista riscul sa detecteze "miscarea" si sa ma trezesc cu erori FI in bord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista riscul sa detecteze "miscarea" si sa ma trezesc cu erori FI in bord?

NU.

Dar daca elimini si valva electrica,(nu stiu ce an este al tau) mai mult ca sigur vei avea cod eroare si FI aprins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...