Sari la conținut

acte pierdute


tropojo
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am cumparat o motocicleta, am facut toate actele conform legii, contract de vanzare-cumparare, trecut in talon instrainat catre abcdefg, l-am inregistrat si la administratia financiara.

Dupa aceea mi-au fost furate actele (talon, CIV, celelalte exemplare din contractul de vanzare cumparare), inainte sa ii fac asigurarea si sa o inmatriculez pe numele meu.

Stie cineva ce se poate face in aceasta situatie?

 

Multumesc.


» Post actualizat in 12 Aug 2017 22:47

Ca sa fiu mai explicit, am google-it si am gasit urmatoarele:

 

1. Se elibereaza mai intai duplicat dupa cartea de identitate a vehiculului:

http://www.servicii-inmatriculare.ro/eliberare-duplicat-civ/

dar nu stiu de unde pot lua datele mele, deoarece nu au fost trecute in CIV de catre nici o autoritate;

 

2. Ulterior se elibereaza certificatul de inmatriculare

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=eliberare_certificat_inmatriculare&sub=eliberare_certificat_inmatriculare

dar pentru aceasta am nevoie de originalul contractului de vanzare, din care nu mai am nici un exemplar iar vanzatorul nu stiu daca il mai gasesc in tara

plus ca e nevoie de RCA, care pentru a o face am nevoie de talon, deci...

 

Daca ma poate lamuri cineva ce imi scapa, multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura institutie care "știe" ca moto e a ta este admin financiara. Deci cere o copie de la admin financiara dupa cvc (parcă ai lăsat la ei un exemplar). Sau un alt document ca ai înregistrat-o pe numele tău.

În rest, cel mai bine e sa suni la RAR si la DRPCIV sau, mai bine, sa te duci personal sa întrebi care sunt pasii de urmat. (Asta dacă nu primești aici un răspuns bine documentat).

» Post actualizat in 13 Aug 2017 04:13

Rca cred ca se poate face și cu civ (exista rca in vedera înmatriculării - pentru vehicule care nu au mai fost înmatriculate în Ro). Habar nu am insa dacă se poate face și pt tine ceva de genul. Trebuie întrebat un asigurator, direct la sediu, nu prin brokeri care nu știu pe ce lume sunt.

» Post actualizat in 13 Aug 2017 04:16

P.s. datele proprietarului se trec în civ de către drpciv, în momentul înmatriculării

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara cel care ti-a vandut motorul nu poti face nimic,doar el poate obtine duplicat dupa cartea de identitate si un nou certificat de inmatriculare.

Trebuie sa iei legatura cu el sa-ti faca macar o procura pentru a reface actele pierdute in numele lui..chiar daca este plecat din tara iti poate face prin consulat o procura si ti-o trimite prin curier..cum spunea si colegul mai sus,copie dupa contractul de vanzare-cumparare poti lua de la administratia financiara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai nevoie de fostul proprietar. Mergi la administratia financiara si ia dovezile necesare. Apoi mergi la RAR sa iti faca carte noua si la inmatriculari sa iti dea talon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...