Sari la conținut

Accident pe centura 24-08-2017, motociclist decedat.


ashtray.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe centura nu am mers niciodata cu motocicleta . Nu intentionat , asa s-a intamplat .

 

Dar vreau sa va spun altceva . Locuiesc de 3 ani in afara Romaniei . Aici viteza este limitata la 50km/ora in localitati si e plin de radare fixe care iti trimit amenda de 90 Euro , automat , in cutia postala . Daca nu platesti in 15 zile se face 135 euro . Daca nu platesti in 30 zile se face 375 euro .

 

In primul an am avut circa 10-15 amenzi pentru depasiri cu 15-20 km / ora a limitei legale . Pe majoritatea am uitat sa le platesc si mi-au venit majorate . Am fost la limita infarctului cand primeam scrisorile de plata .

 

In al doilea an am avut 5-6 amenzi cu depasiri de circa 5-10 km /ora a limitei legale . Nici pe astea nu prea le-am platit , desi nu uitasem senzatiile inghetate pe care le avusesem in 2015 . Dar ziceam , plm , lasa ca le platesc eu . Au venit si o parte din ele majorate . Probabil vor mai veni vreo doua , trei .

 

In 2017 am avut una singura cu o depasire de 2 km /ora a limitei . Si m-am dus repede la posta si am platit ( bucuros ! ... plm ! ) 90 euro .

 

Pun pariu ca nu mai iau niciuna in 2017 si nici in 2018 . De ce ?

 

Am descoperit o placere uriasa in a merge calm , atent la semne , atent la panourile care indica prezenta radarelor si , in general atent la pietoni si la frumusetile naturii . Ajung mereu relaxat si zambitor , fara strans de kur sau zmucituri de frane . Pur si simplu calm . Si cu mai multi bani in buzunar .

 

Vorbesc de mers cu motocicleta in cei 3 ani . Africa Twin XRV 750 .

» Post actualizat in 07 Sep 2017 10:11

Rog un moderator sa stearga postul inutil ( primul , cel needitat ) .

» Post actualizat in 07 Sep 2017 10:11

Rog un moderator sa stearga postul inutil ( primul , cel needitat ) .

Editat de RobertAmbrozie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...