Sari la conținut

Bucla de 1200km cu plecare din Bucuresti, 01.09.17


Alin Amuraritei
 Share

Postări Recomandate

Salutare, este prima mea iesire de acest gen si vreau sa o impartasesc cu voi pentru posibili insotitori si pentru sfaturi legate de traseu, drumuri, obiective si altele. Toate informatiile vor fi apreciate!

 

Traseu: Bucuresti - Alexandraia - Rosiori - Craiova - Tg. Jiu - Transalpina - Sebes - Alba Iulia - Turda - Tg Mures - Sighisoara - Sf. Gheorghe - Tg. Secuiesc - Focsani - Buzau - Bucuresti.

Link traseu aici.

Perioada: 01 - 03.09.2017

Ora si data de plecare: Vineri 01.09.17 - 16:00

Prima noapte o sa ramanem la Tg. Jiu, la Hotel Gorj.

A doua noapte vom ramane in apropiere de Rupea la Hotel Dumbrava.

 

Din cate am vazut, drumurile si asfaltul sunt in proportie de 90% OK. Noi suntem 3 persoane cu doua motociclete. Sportive ambele motociclete.

 

Daca exista doritori pentru tot traseul sau o parte din el, sunteti bine veniti.

Nu suntem asa experimentati cu drumurile lungi asa ca vom merge lejer. Vom incerca sa si oprim prin diverse locuri pentru pauza, poze si poate chiar sa vizitam anumite obiective accesibile din punct de vedere al timpului si locatiei.

 

Multumesc pentru timpul acordat,

Alin

 

 

 

post-94008-0-55780400-1504076868_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, este prima mea iesire de acest gen si vreau sa o impartasesc cu voi pentru posibili insotitori si pentru sfaturi legate de traseu, drumuri, obiective si altele. Toate informatiile vor fi apreciate!

 

Traseu: Bucuresti - Alexandraia - Rosiori - Craiova - Tg. Jiu - Transalpina - Sebes - Alba Iulia - Turda - Tg Mures - Sighisoara - Sf. Gheorghe - Tg. Secuiesc - Focsani - Buzau - Bucuresti.

Nu suntem asa experimentati cu drumurile lungi asa ca vom merge lejer. Vom incerca sa si oprim prin diverse locuri pentru pauza, poze si poate chiar sa vizitam anumite obiective accesibile din punct de vedere al timpului si locatiei.

O sa vedeti doar din mers, si nu incet itinerariul in jurul vostru ..asta daaca chiar vreti sa parcurgeti tot traseul.

 

Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu, ce e asa frumos pe drumul Bucuresti - Alexandria - Rosiori?

M-as duce si eu pe acolo, dar sa am ceva de vazut...

 

Nu stiu daca e ceva prea frumos! Sincer, nu am fost niciodata pe acolo. Dar si sa ma duc spre Tg Jiu pe la noi prin Pitesti pe A1 si apoi pana la Craiova, nu-i ceva iesit din comun.

 

O sa treceți prin caracal.la fiecare tranzitarea a celebrului oraș.mi am făcut seflie cu indicatorul de la intrarea în oraș.nu m am putut abtine

Alba Iulia,cetate.Nu trebuie ratata parada schimbului de garzi și salvele cu tunurile de la 1700

Treaba asta se întâmplă numai duminica la pranz

 

O sa facem si noi poza cu indicatorul de Caracal, si nu doar cu ala, cu toate. In caz ca nu avem timp de altceva, macar amintirea asta sa o avem.

O sa ajungem si la cetatea Alba Iulia, sambata. Ora nu o stiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos Dealu Negru, are niste curbe largi si interesante, din pacate e cam circulat. Apoi Drumul spre Targu Jiu e printr-o zona deluroasa, poti vizita niste manastiri in drum - macar din punct de vedere istoric daca nu din altele. De exemplu manastirea Hurezi ctitorita de Constantin Brancoveanu in plus zona e foarte frumoasa. Mai sunt si altele :) Calitatea drumului e foarte buna pana la Tg. Jiu

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai ard gura de pomana...

/index.php?/topic/748930-cazanele-dunarii-anina-2-3-septembrie/?p=4375487

Evita ruta Tg-Jiu Rm-Valcea! Asta daca nu vrei sa exersezi injuraturile in ordinea alfabetica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos Dealu Negru, are niste curbe largi si interesante, din pacate e cam circulat. Apoi Drumul spre Targu Jiu e printr-o zona deluroasa, poti vizita niste manastiri in drum - macar din punct de vedere istoric daca nu din altele. De exemplu manastirea Hurezi ctitorita de Constantin Brancoveanu in plus zona e foarte frumoasa. Mai sunt si altele :) Calitatea drumului e foarte buna pana la Tg. Jiu

 

Sunt nascut si crescut in Pitesti. Stiu dealul negru si cu moto si cu masina, ba chiar mai mult, acum 3 saptamani m-am intors de la Sibiu pe valea oltului si pe dealul negru dupa ce am facut Transfagarasanul. Aia a fost prima tura mai lunga dupa ce am luat motocicleta asta (plecare din pitesti, intoarcere tot acolo dupa 370km, parca). Anul trecut am mai facut Transalpina, dar doar o parte din ea, pana la obarsia lotrului, ca dupa ne-am intors pe Voineasa fara sa stim cat de prost este drumul pe acolo, deci am mers si de la Valcea spre Horezu si mai apoi Novaci si restul.

 

Am ales bucla de acum, pt ca pana in acest moment nu am parcurs atati km intr-un weekend. Vreau sa vad cum ne simtim si mai ales daca putem.

Daca totul iese bine, urmeaza planuri mai indraznete.

 

Vad ca esti din Stefanesti, dupa numele de aici nu te stiu, dar poate chiar ne cunoastem si am avut ocazia sa iesim impreuna cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa treceți prin caracal.la fiecare tranzitarea a celebrului oraș.mi am făcut seflie cu indicatorul de la intrarea în oraș.nu m am putut abtine

Alba Iulia,cetate.Nu trebuie ratata parada schimbului de garzi și salvele cu tunurile de la 1700

Treaba asta se întâmplă numai duminica la pranz

Ceva nu e in regula aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie ratata parada schimbului de garzi și salvele cu tunurile de la 1700

Treaba asta se întâmplă numai duminica la pranz

 

 

Nu inteleg cand e schimbu de garzi si salvele cu tunurile? Duminica la 1700 la pranz ?

 

Vb foarte serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa treceți prin caracal.la fiecare tranzitarea a celebrului oraș.mi am făcut seflie cu indicatorul de la intrarea în oraș.nu m am putut abtine

Alba Iulia,cetate.Nu trebuie ratata parada schimbului de garzi și salvele cu tunurile de la 1700

Treaba asta se întâmplă numai duminica la pranz

 

cu tunurile acum se trage doar sambata, la ora 12:00

» Post actualizat in 30 Aug 2017 13:57

in Alba Iulia, dupa cum au zis colegii nu rata cetatea.

Schimbul de garda se face in fiecare zi la ora 12:00. Sambata se trage cu 3 tunuri. super

In Tg Jiu poti vedea sculpturile lui Brancusi, dar asta cred ca stiai.

In Turda - salina. Nu este wow, dar e de vazut.

Sighisoara - inafara de cetate nu cred ca ai altceva de vazut. Mie unu mi-a lasat o impresie naspa gunoiul..... un oras murdar. turisti, localnici, nu conteaza.

Cred ca te poti abate putin si pe la Deva sa vezi cetatea si apoi Hunedoara . doar 20 min de mers. merita sa vezi castelul corvinilor. Nu in interior. pierdere de timp in interior.

in Buzau - vulcanii noroiosi si focurile vii. Restul colegilor sa completeze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ajungi la Tg.Mures si mai ai timp si bani mergi spre Reghin si apoi spre Toplita pe malul Muresului. Este o zona foarte frumoasa cu asfalt foarte bun. Si apoi Gheorghieni-M-Ciuc-Tg.Secuiesc. Sosele bune de SS.

 

Daca mergi de la Tg.Mures spre Brasov prin Sighisoara, in afara de orasul Sighisoara vei mai avea serpentinele frumoase din Valea Bogatii intre Rupea si Maierus.

 

Din Tg. Secuiesc te abati un pic spre Covasna si treci pe linga un drum spre Ghelnita. Acolo este o biseria minunata, monument UNESCO, veche de la 1245. Nu prea stiu aia romaneste pe acolo dar sunt oameni primitori si amabili. Cumva te intelegi cu ei :). Eu am reusit.

 

Ai grija sa nu o iei spre Covasna si apoi spre intorsura Buzaului prin DN13E pentru ca vei avea surpriza sa ajungi pe un drum cu pietris :crack: . Frumos si pitoresc dar nu cu sportiva.

 

Daca in Toplita faceti pauza, iti propun restaurantul Izabella. Este linga Parcul Central. Frumos si se maninca bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ajungeti la Deva , cautati sa ajungeti la Sacaramb pe un drum de vis pentru motociclisti cu peisaje si viraje ce umilesc Transalpina si Transfagarasanul intr o anumita proportie. Iar drumul Rm Valcea Tg Jiu desi s a marit viteza la 70 in localitati amicul Ivan are dreptate..La Sacaramb pensiunea Anastasia pt pranz cu tel in prealabil. In Tg Jiu Casa Danielescu cu preturi si servicii excelente. Evrei Olteni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...