Sari la conținut

Predare permis suspendat


Fix
 Share

Postări Recomandate

Stie careva cum se preda permisul la politie pt o suspendare de 30zile? Am avut proces pe care l-am pierdut (fond) si nu vreau sa merg mai departe. Vreau sa predau permisul. Cum se face? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la Politie, serviciul Circulatie si intrebi acolo. Probabil iti vor cere o declaratie ca nu vrei sa faci apel la decizia instantei de fond sau vor astepta trecerea termenului de depunere a apelului. Oricum, modalitatea de rezolvare o afli acolo, nu aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam f11tere cu treaba asta asa ca fii atent aici ca prin asta am trecut si eu...

 

Suspendat permis - depus contestatie - pierdut contestatie

Pe scurt, din momentul in care ti-a venit hartia acasa prin care esti informat de decizie ai 15 zile sa duci permisu...te duci la Udriste (daca esti din bucuresti) cu hartia dar mai ales cu PLICUL pentru ca pe plic este o stampila a Postei Romane si acea stampila reprezinta data la care tu ai fost informat. La Udriste mai scrii de mana o declaratie cum ca nu ai de gand sa ataci decizia si predai permisu.

 

Daca nu te duci in alea 15 zile ti se mai adauga o luna la suspendare indiferent de motivul pentru care nu te-ai dus.

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam f11tere cu treaba asta asa ca fii atent aici ca prin asta am trecut si eu...

 

Suspendat permis - depus contestatie - pierdut contestatie

Pe scurt, din momentul in care ti-a venit hartia acasa prin care esti informat de decizie ai 15 zile sa duci permisu...te duci la Udriste (daca esti din bucuresti) cu hartia dar mai ales cu PLICUL pentru ca pe plic este o stampila a Postei Romane si acea stampila reprezinta data la care tu ai fost informat. La Udriste mai scrii de mana o declaratie cum ca nu ai de gand sa ataci decizia si predai permisu.

 

Daca nu te duci in alea 15 zile ti se mai adauga o luna la suspendare indiferent de motivul pentru care nu te-ai dus.

Am patit in mare cam acelasi lucru, doar ca am facut si apel. dupa ce am pierdut si la tribunal am mers cu permisul si decizia primita prin posta si am primit o luna in plus bonus. I-am explicat ca nu trecuse acel termen de 15 zile de cand am primit plicul. Mi-a spus ca eu trebuia sa intru pe site-ul tribunalaului, sa introduc nr de dosar, gasesc decizia, fac printscreen, o scot la imprimanta si ma prezint cu hartia impreuna cu permisul in temenul de 15 zile. i-am explicat ca stiam de acel termen din momentul in care primesc plicul si am intrebat ce faceam in cazul in care nu ma pricepeam sa printez/nu aveam imprimanta/internet. Raspunsul a fost sec: este problema dumneavoastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si de aceasta problema/situatie....asa ca si eu am printat...dar am printat imediat dupa ce a aparut decizia pe net asa ca am facut un drum degeaba unde mi s-a explicat ca nu a devenit definitiva inca...avand 15 zile sa o atac....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Print de pe portal tribunal in max 15 zile, ca sa scapi de luna bonus (cand l ai luat luat pe durata procesului iti da o hartie in care e specificat si articolul...). E implicit daca il predai, ca nu vei face recurs.

Pentru "complicatii" de atitudine, se preda cu "japca" in plus cu o solicitare scrisa si explicita catre comandant, sau prin posta cu confirmare de primire.

Am experimentat ambale situatii (cand castigi, tot e bine sa mergi sa iti clarifici; dar doar dupa 30 de zile de la comunicarea sentintei si nu de la darea ei, pentru situatia in care inspectoratul face recurs).

Nu am experimentat situatia in care nu il predai de loc, dar stiu situatii in care foloseste de ani de zile permisul in strainatate, fara sa il fi predat la timp in urma unui proces pierdut. Dar nu stiu termene de prescriere, sau optiuni sa scap fara repercursiuni si nici nu am riscat


» Post actualizat in 14 Feb 2018 22:00
Rectific și actualizez cu selecție din documentul primit în toamna la ridicarea permisului cu grefa

post-5666-0-46875100-1518645555_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Print de pe portal tribunal in max 15 zile,

Il printezi degeaba PANA in 15 zile pentru ca hotararea nu este inca definitiva (asa cum scrie in poza atasata de tine) si nu o sa iti primeasca permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din codul rutier: In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.

(5) Neprezentarea contravenientului in termenul prevazut la alin. (4) , in mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.

Nu scrienicaieri definitiva iar hotararea de la fond cu care ar trebui sa merg, se redacteaza in vreo 30 de zile. .Ce poponetarie. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il printezi degeaba PANA in 15 zile pentru ca hotararea nu este inca definitiva (asa cum scrie in poza atasata de tine) si nu o sa iti primeasca permisul.

Am corectat :). Poza ii de la politie, oficiala..

Într o situație anterioara celei din poza, a trebuit sa scriu o cerere sa îmi ia permisu și ca accept sentința. Atunci funcționa o jmecherie cu darea/comunicarea sentinței, prin care luna bonus era un fel de "pedeapsa" a politiei, ca ai contestat.

Cum ziceam, deocamdata e 4 - 2 pt ei și îmbătrânesc sa mai am timp sa egalez :D

Editat de sebic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...