Sari la conținut

cui poantou Jawa 207


gedan
 Share

Postări Recomandate

Salut, am un scuter Jawa Babetta, model 207-210, la care se blocheaza pe inchis cuiul poantou.

Daca stie cineva unde pot sa gasesc ceva asemanator, mi-ar fi de mare folos.

 

Cuiul aluneca intr-o piesa de bronz, nu pot sa-l scot ca sa-l rectific.

 

 

Multumesc anticipat!

Editat de gedan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu poti desface cuiul ? Prinde-l bine si extragel prin miscari fine dar ferme de rasucire axiala.

Dupa ce il extragi , freaca*l cu smirghel de granulatie 600 , in zona de asezare ( partea conica). fara a exagera,

Apoi repasuieste si scaunul cu cuiul poantou folosind pasta de lustruit

La final speli bine cu benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut Calin

 

Spune-mi te rog daca ai comandat ceva la jawashop , cum se face plata ,cat dureaza pana la primirea coletului si cam cat ar costa transportul , pt. ca vreau sa comand si eu niste maruntisuri de caucic .un stop ,ceva becuri de 6 v pt.un cz 175 / 1961 si nu stiu cum sa procedez . Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....doar oftez si eu cu ochii la poze, nu stiu cum se procedeaza.

 

Salut Calin

 

Multumesc pt. sinceritate, cred ca o sa incerc eu Marea cu degetul cu ajutorul nepotilor care stapanesc mult mai bine tehnica calculatorului si daca reusesc ceva am sa postez pasii .

 

O zi buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unele piese sunt si eu interesat....un lant primar, un piston cu segmenti la diam. 59-59,25.... voi incerca prima data cu Motor-Line Tg.Mures. Pe vremuri aduceau piese de MZ, Jawa-CZ, mopeduri Jawa.Colegul @gedan ar putea incerca pt piese la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie mama lui daca iese din carcasa. as schimba carburatorul cu totul daca as sti cu ce se potriveste...o sa fac o poza cand trece zapada, poate se prinde cineva cum se demonteaza!


» Post actualizat in 22 Mar 2018 20:19

arata bine site-ul cu jawashop, dar piesele vin din HU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie mama lui daca iese din carcasa. as schimba carburatorul cu totul daca as sti cu ce se potriveste...o sa fac o poza cand trece zapada, poate se prinde cineva cum se demonteaza!

» Post actualizat in 22 Mar 2018 20:19

arata bine site-ul cu jawashop, dar piesele vin din HU.

tine capacul cu cui in motorina , apoi incearca sa bati pe sus ( prin stutul pe unde vine benzina) cu un dorn de 2.5 mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

l-am desfacut pana la urma, corpul era din doua bucati, atat de bine prelucrate incat nu se vedea...

 

Pentru cei interesati, am cumparat piesele de pe magazinul de jawa mentionat de colegul mai sus, au venit foarte repede, transport 10-1 eur din cz.

 

am gasit cui poantou, saboti frana, set garnituri, foarte civilizat la pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...