Sari la conținut

TURCIA 2018 25.05 2018 - 03.06.2018


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mâine Sevilia, poimâine Gibraltar, Tarifa.

jan merge pe gt sau pe gs? si cu gs-ul poti merge oricat in blana cu 200 dar te chiauneste de cap ala mai vechi. astea pe apa nu vibreaza asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe GT.

Da, am ajuns la Gibraltar. :)

Coadă în vamă de 200 de mașini, dar lăsând cutiile în Sevilia, am trecut printre ele fluierînd.

Doar CI-ul.

Englezul s-a uitat la el 5 secunde și mi l-a înapoiat zâmbind.

Am luat pașaportul degeaba.

Macacii ăia, îi găsești sus, luând Cable Car (telecabina) din mijllocul peninsulei.

Amendă 4000£ dacă le dai de mancare (și te prind) :)

La semaforul de la intersecția cu pista era roșu și a fost o senzație să vezi un boeing 737 trecând și decolând prin fața ta.

Gibraltar da.

 

La Tarifa, în schimb sunt idioți.

Nu poți să intri pe insuliță, este un fost fort îngrădit.

Așa că tu vii de la 4500km, și ei merg la plajă cu prosopul.

Băi, un magazin de suveniruri ceva!

Nimic.

O cafenea/restaurant pe plajă pe dreapta, bună/bun și în rest nimic.

Plajă.

 

Drumul până acolo superb.

Autostrada Seville(Sevilia)-Jerez de la Frontera, cu pini stânga-dreapta și între ei și pe centru, tufe cu flori roz, roșii, galbene și albe.

Am mers cu casca ridicată.

Mirosul... :)

Mi se lățise un zâmbet cât pin-lockul.

 

Mâine, Cabo da Roca.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa mergeam eu ca hipnotizat prin california cu tufe din alea mari cu flori roz pe centru si livezi de portocali lateral. paradis frate. ma eu aveam temeri prin orasele alea din sudul spaniei pline de romani hoti - tarragona, Alicante, castellon, Valencia. ma gandeam ca ma vad cu numar de ro si ma jefuiesc sau mai stiu eu ce. iar au dat teapa intr-o carciuma de cateva mii, au petrecut, nunta ceva si s-au tirat. la Barcelona se vorbea pe strada si peste tot romaneste dar aia de vorbeau aveau niste fete....

p.s. mergi vreo 2 zile la Barcelona daca n-ai fost, vezi zona aia din centru, catedrala si partea spre port, rambla, piata, etc.

Editat de TANTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am început Spania cu 2 zile în Barcelona. :)

Azi am fost la Cabo da Roca...

Un vânt, de te lua pe sus.

Deh, Atlantic.

Câțiva români, turiști, frumoși, mai ales ele.

» Post actualizat in 30 May 2018 05:09

Am luat un U din ăla monstruos, de 18mm grosime să nu-l taie cleștele si 4kg, degeaba.

Nu l-am folosit niciodată.

Am 2 disk-lock-uri masive și alarma ei.

Suficient.

Dacă vizitezi pe lumină, totul este în ordine. Oameni primitori, fiecare încearcă să-și câștige existența onest.

Noaptea, dacă te faci mangă... nu mai știu.

 

Taxele de autostrada, în Spania și Portugalia au ajuns la 10-15€/100km.

Și nu-ți acceptă cardul uneori la stațiile de taxare. Vor numerar. Dacă nu ai, vine un nenea cu POS-ul și-ți ia banii de pe card.

Nici in Franța si Italia (unde benzina este 1.69 pe autostrada) nu sunt mai mici.

Vigneta de Austria si Ungaria, pistol cu apă, comparativ.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, noi ne-am intors deja! Am plecat joi, cinci cu motocicleta si Mihai cu masina (sic!) si ne-am intors marti, din diverse motive care pentru fecare dintre noi au toate cate o explicatie, desigur.

Dupa mine, singura explicatie este ca multi dintre noi isi pierd "avantul" odata cu trecerea timpului!

Si cand ma gandesc ca aveam de ales intre Turcia si alte doua excursii care inca se desfasoara in Grecia, dar promisesem oamenilor care si-au luat concediu ca voi merge cu ei!

Pe de alta parte, Turcia inca merita facuta, dar multe dintre drumurile frumoase si muntoase de pe malul Marii Negre, se transforma in drumuri de viteza cu cate doua benzi pe sens, bune pentru masini dar nu si pentru motociclit.

Din aceasta cauza si cum am fost in Turcia de mai multe ori, eu probabil ca nu am de ce sa mai merg pe acolo. Pentru drumuri scurte, de cate trei..patru zile, Grecia e aproape si are drumuri de motociclit destule la care se agauga si marea aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

tu ai ceva problema cu viteza, nu ca o practici, doar ca o invoci. nu e nicio vitejie sa bagi mana in gaz, e doar de la masina/motor daca te tine, omul la sub 200 nu prea conteaza daca atelajul e adecvat. eu si cu masina si cu motorul la 180 puteam trage un pui de somn. pana si cu boxerele (alea erau preferatele mele) am mers ani de zile numai blana cu 200. cu ani in urma mi se rupeau hainele pe mine la naked-uri cu 150, daca ma prindea vreo ploaie nu mai spun. acum cu moto astea de felul gt..gtl, masini de peste 300 cp ce mai e aia 180?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe distanțe mari, mergând cu 110-120 devine monoton, durează mult, pierzi concentrarea, atenția, cresc șansele de accident.

Cel puțin așa mi se pare mie.

Oboseala ți-o dă numărul de ore în șa.

Crescând viteza la 170-200, nu-i nici o vitejie, sau limită, dar scurtezi timpul, virajele chiar si pe drumurile astea modernizate de 4 benzi din Turcia, îți dau satisfacție, oricum opresc la fiecare oră în benzinării să beau o cafea si obligatoriu apă vara, dar ai facut deja 150 km. Stai de-un drag și jumatate de oră relaxat.

In 4 reprize ai facut 600 km.

Eficient.

Nu-mi asum nici un risc, nu stau în coloane, depășesc și practic 90% din timp merg singur, relaxat.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ma da sigur, nu e ca faci, e ca tot spui.

p.s. la drumuri lungi, vezi ca au la omv o bautura 100% chimica, ii spune o2, e buna, te limpezeste la cap, are oxigen.

Editat de TANTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...