Jump to content

SMAEB - ziua a doua. Oameni si motociclete.

Adrian M.

Sugestii masina automata sh 5k/verificare

Recommended Posts

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

platesc eu toate cheltuielile si vreu sa va vad facand toate testele care ne trec prin cap si dupa vedem ce opinii o sa aveti.

La ce sa fac teste Goita? Ai zis ca daca schimbi manual se strica cutia de viteze. In afara de faptul ca este gresit ceea ce ai spus ti-am confirmat ca am 80.000 de km cu cotetzul meu si ca nu are nici o problema, in afara de asta am mai avut si alte hidramate.

Ce vei stabili prin teste? Ca se strica cutia de viteze, sau ce vei testa?

Acum 4 ore, cuki a spus:

Acelasi roman isi cumpara bembeu sau haudi cu 4000 euro, dupa care roieste pe forumuri si prin dezmembrari

L-ai distrus pe Goie, el are E46 diesel, ha ha ha.

1 hour ago, Nguyen said:

L-ai distrus pe Goie, el are E46 diesel, ha ha ha.

Bai mincinosule !!  La tine intre ciobani poate sunt tolerate minciunile tale gogonate...dar eu nu ti le tolerez.

Intamplator, masina mea este F31 din 2015.

Du-te invartindu-te , cu minciunile tale si nesimtirea ta fara egal.

Edited by goe 75

@goe 75, duster CVT de algeria ma indoiesc ca ai vazut multe, selectorul este la fel ca DP0 de pe megane 2, duster de rusia etc. Are si +- ca are niste pozitii definite pe fulii care simuleaza trepte. 

Incredibil cat de nemernic poate sa fie omusorul asta sa comentand despre alte masini cand a lui valoreaza cat juma de rezervor.

17 minutes ago, einstein1984 said:

@goe 75, duster CVT de algeria ma indoiesc ca ai vazut multe, selectorul este la fel ca DP0 de pe megane 2, duster de rusia etc. Are si +- ca are niste pozitii definite pe fulii care simuleaza trepte. 

Da colegu, am fost pe la dealeri si am vazut cateva si pe youtube cateva review-uri unde vorbeau si despre simulare viteze.

Pe consola nu o sa vezi +/- sau M decat la variante mai avansate numite tiptronic , easytronic, dsg...etc , dar nu la automata clasica.

@einstein1984

sper ca nu ti-a trecut prin cap nici macar o fractiune de secunda ca ma refeream la tine deasupra citatului de la tine . Am crezut ca o sa fie unit cu postul de deasupra dar n-a fost sa fie.

Edited by goe 75

Acum 52 minute, goe 75 a spus:

Incredibil cat de nemernic poate sa fie omusorul asta sa comentand despre alte masini cand a lui valoreaza cat juma de rezervor.

Da colegu, am fost pe la dealeri si am vazut cateva si pe youtube cateva review-uri unde vorbeau si despre simulare viteze.

Pe consola nu o sa vezi +/- sau M decat la variante mai avansate numite tiptronic , easytronic, dsg...etc , dar nu la automata clasica.

@einstein1984

sper ca nu ti-a trecut prin cap nici macar o fractiune de secunda ca ma refeream la tine deasupra citatului de la tine . Am crezut ca o sa fie unit cu postul de deasupra dar n-a fost sa fie.

goe,  eu nu ma pricep. Dar meganu 2, cutie automata clasica, 4 trepte, convertizor, are PRND ,si din D, daca dai stanga, ai posibilitate +-. Si schimba destul de ok, nu am vazut sa ramana rau in urma. Da, ia totusi cca 1 secunda. Oricum, daca ramai subturat sau supraturat, tot iti schimba treapta automat. Respectiv, daca mergi calm pe automat, schimba repede, aproape subturat. Daca , insa, calci pedala agresiv, schimba abordarea, si tine turatia sus, in treapta inferioara, mai mult timp, nu schimba repede. Habar nu am cum face asta, ci doar ca asa face. Am testat manualul, asa, de curiozitate. Nu voi folosi, paote doar iarna, sau ceva caz paarticular. Sotia, nici atat. Ea a ramas indragostita de modul auto :))))

Pe frantuzisme la stie @einstein1984

Toate automatele cu care am mers au fost americane sau japo pt piata americana.

Acum 24 minute, Adrian M. a spus:

Am testat manualul, asa, de curiozitate

Stai sa ajunga Goie acasa de Paste, sa vezi ce-i rupe maneta la bembeu 😆,  din automata o face manuala.

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Are si +- ca are niste pozitii definite pe fulii care simuleaza trepte.

Habar n-are, si Aprilia Mana are acelasi tip de transmisie.

nu stiu cum era la vw AR4, dar renault la DP0 de pe clio 2 avea 321 sau +/- ; idem si citroen la proactive de prin 2000 incoace. 

Acum 4 ore, goe 75 a spus:

Goie, vii acasa de Paste sau mananci iar din borcane prin parcarile Europei?

@einstein1984

Nu mai conteaza ...fuck the french...nu m-au interesat niciodata frantuzismele si nici nu o sa ma intereseze.

Se poate inchide, pana si Goie s-a lamurit cum e cu automatele, deci nu ne-am pierdut vremea degeaba pe topic.

Edited by Nguyen

Si ne-a distrat ca de  obicei 

Edited by mihai c

On 03.04.2019 at 15:23, goe 75 said:

Eu nu prea ma pricep la automate pt ca nu m-au interesat niciodata.Am fost fortat sa le folosesc pentru cativa ani pt ca locuiam undeva unde erau cam singura optiune . Acum am trecut inapoi pe manuale si sunt tot un zambet.

Asta e de pe prima pagina . Nu, nu exista interes decat in can can.

Incerca dar s-a terminat faza.Multi viteji apar dupa razboi...

Acum 1 oră, Patrick_M a spus:

Intreb si eu: la prius, scot in P la semafor sau ramane D? :))) E tot automata, dar n-am +/-. :))

daca vrei sa iei piciorul de pe frana da, altfel nu e problema ca stie automatic neutru. 

Acum 16 ore, goe 75 a spus:

@einstein1984

Sigur cutia de pe Megane 2 , 1.6  nu este robotizata ?

megane 2 nu a avut robotizata, aia era o dp0 automata clasica, convertizor, planetare etc. 

robotizate au fost pe clio, twingo, modus (motoare de 1.2 sau diesel), dar si acolo au existat dp0 in paralel.