Sari la conținut

Acte italia moto neinmatriculata de 7 ani


vld_bc
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am gasit o motocicleta in Romania la vanzare, adusa din it...ideea este ca motocicleta a fost radiata/exportata din 2013 si de atunci pare ca nu a mai fost inmatriculata...

As avea 2 intrebari...

1. Actele sunt in regula? Se poate inmatricula fara probleme?

IMG-20200510-WA0001.thumb.jpg.84fc8a816ed4381516148aaba213dfd6.jpgIMG-20200510-WA0000.thumb.jpg.79da59a87071d1b5afa061360c0429d7.jpg

 

2. Ce inseamna daca nu a fost inmatriculata timp de 7 ani? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

Nu înțeleg sensul celei de-a doua întrebări, poți reformula? 

Motocicleta este radiata de 7ani si nu a mai fost inmatriculata...daca ar fi sa o inmatriculez acum...ar putea fi probleme? Exista posibilitatea sa platesc impozitul pe cei 7 ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai ce impozit și unde să plătești, dacă ea a fost radiată din circulație în tot acest timp în Italia?

Presupun din descriere că nu a fost re înscrisă ulterior pe nicăieri. 

O iei, o înscrii în România și gata, plătești doar din acel moment. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti pe prima poza scrie ceva de genul ca ar fi fost exportata in Romaniain 2013...si probabil ca as face un contract intre mine si italian...

 

Dar ce zici...actele sunt ok? In prima poza in partea din dreapta jos pare lipit toata chestia asta cu exportul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La moto provenite din "cizmă" ai nevoie de un certificat de proprietate emis de autoritățile italiene (pe numele celui care vinde). Din 2015 parcă ăla e ceva digital, nu îți mai dă în mână hârtie stampilată. 

Oricum dacă faci act (fals, dar se poartă) datat 2013 între italian și tine vei plăti impozit de atunci (+ amendă). 

Eu zic să mai aprofundezi situația. Sau să o lași baltă, de obicei "ocaziile" astea încurcate aduc bătaie de cap mult mai multă decât pare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

De curiozitate, cine este intermediarul, dacă nu este un secret? 

Îți pot da un număr de telefon al unei doamne care are birou de acte auto în București, mi-am facut actele la ea, îi arăți ce ai și își dă și ea verdictul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, l.u.v a spus:

De curiozitate, cine este intermediarul, dacă nu este un secret? 

Îți pot da un număr de telefon al unei doamne care are birou de acte auto în București, mi-am facut actele la ea, îi arăți ce ai și își dă și ea verdictul. 

 

Nu este secret, nu este cineva anume...anuntul este pe olx

Motocicleta este din 2012 are 10000km si bineinteles un pret cu 50% mai mic decat a costat de noua...

Ce ma sperie cel mai tare sunt actele...

Ar putea fi si problema daca sa presupunem ca din 2013 nu s.a mai circulat cu ea...anvelope, baterie antigel etc sunt constient...dar actele ma "sperie"

 

Astept nr de tel daca vrei...multumesc!

Acum 21 minute, john17 a spus:

La moto provenite din "cizmă" ai nevoie de un certificat de proprietate emis de autoritățile italiene (pe numele celui care vinde). 

Eu zic să mai aprofundezi situația. Sau să o lași baltă, de obicei "ocaziile" astea încurcate aduc bătaie de cap mult mai multă decât pare. 

 

Stiu ca iti punea o stampila pe certificat cum ca ar fi pt export...dar aici pare ceva lipit pe act...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, john17 a spus:

 

Eu zic să mai aprofundezi situația. Sau să o lași baltă, de obicei "ocaziile" astea încurcate aduc bătaie de cap mult mai multă decât pare. 

Bingo! Nu intotdeauna, dar de ce sa risti, S-au terminat motoretele cu acte in regula? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ai nevoie doar de contract v-c.

Vad ca exista cartea,in afara de v-c nu-ti mai trebuie nimic. Dar ti-ar trebui v-c intre italian si tine (se poate face pe barba ta, dar cum spunea cineva e complet ilegal).

O programezi la RAR (inainte iei numere rosii de la Politie, cu cartea, v-c si asigurare 1-3 luni), si aia e...

 

Totusi lanseaza niste intrebari (vezi ca au relatii cu publicul, raspund foarte prompt la telefon):

https://www.drpciv.ro/

 

Editat de Motorist@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.05.2020 la 10:54, einstein1984 a spus:

vezi ca RAR o verifica sa nu fie furata... daca asta o fi motivul neimatricularii pana acum o rupi in fericire. 

...i.am trimis mesaj proprietarului sa o inmatriculeze el si sa o cumpar gata inmatriculata dar nu mi.a mai raspuns...cred ca este riscul prea mare...atat din pct de vedere al actelor cat si al starii tehnice...ma gandesc ca tot ce este pe ea e din 2013...anvelope, baterie, filtre etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...