Sari la conținut

Sabina (Northern Freyja)


Northern Light
 Share

Postări Recomandate

La 05.01.2022 la 2:02, misionaru a spus:

 

Din ce punct de vedere de tutuim? Fiecare pretuieste memoria unei persoane pierdute prin prisma actiunilor intrepatrunse cu ele.

 

In ce mod sa le povestesc despre Sabina, ziceti?

Dar, Stimate domn/doamna, cu ce drept imi interziceti acest lucru? 

Nu v-ati prezentat pe acest topic, cine sunteti dvs, de fapt? De ce ne cereti noua, celor care am cunoscut-o mai mult sau mai putin, sa ne dezvaluim, atata timp cat dumneavoastra sunteti "calaretul" fara chip??

 

Scuze pentru „tutuire”! Credeam că aici se poate vorbi mai outside the box, dar dacă ne împiedicăm în formalisme...scuze din nou! Nu V-AM cerut în niciun fel să VĂ „dezvăluiți” și nici nu V-AM „interzis” nimic, doar V-AM întrebat în ce mod povestiți despre Sabina. Sunt cea mai bună prietenă a ei, mi-e dor de ea în fiecare zi, și voiam doar să știu cum își amintește lumea despre ea și despre personalitatea ei complexă, dublată de pasiunea pentru motociclism - curmată atât de timpuriu și nedrept... Atât. Fără niciun alt subtext sau intenție belicoasă.                                                                                                                                                                                                                           Cât despre „prezentare”, eu nu am nicio importanță, VĂ asigur, decât legat de Sabina. (Btw, uitându-mă la poza DUMNEAVOASTRĂ de avatar, n-aș zice că EU sunt „călărețul fără cap”... :))                                                                                                                                                                                                                                 Drumuri frumoase, uscate și virajate, în continuare!

 

Editat de Northern Light
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O lumanare,  o rugaciune si un gand bun. Atat.

Poate si ceva de impartit unui sarman daca e loc de asta, oameni buni.

E tot ce Dumnezeu a lasat.

Ma bucur sa o fi cunoscut si "share-uit" km cu ea.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.01.2022 la 16:21, Northern Light a spus:

Scuze pentru „tutuire”! Credeam că aici se poate vorbi mai outside the box, dar dacă ne împiedicăm în formalisme...scuze din nou! Nu V-AM cerut în niciun fel să VĂ „dezvăluiți” și nici nu V-AM „interzis” nimic, doar V-AM întrebat în ce mod povestiți despre Sabina. Sunt cea mai bună prietenă a ei, mi-e dor de ea în fiecare zi, și voiam doar să știu cum își amintește lumea despre ea și despre personalitatea ei complexă, dublată de pasiunea pentru motociclism - curmată atât de timpuriu și nedrept... Atât. Fără niciun alt subtext sau intenție belicoasă.                                                                                                                                                                                                                           Cât despre „prezentare”, eu nu am nicio importanță, VĂ asigur, decât legat de Sabina. (Btw, uitându-mă la poza DUMNEAVOASTRĂ de avatar, n-aș zice că EU sunt „călărețul fără cap”... :))                                                                                                                                                                                                                                 Drumuri frumoase, uscate și virajate, în continuare!

 

 

Imi cer scuze pentru stilul abrupt de abordare. Am avut o perioada mai dificila si din pacate, asta m-a facut sa adopt o pozitie mai defensiva.

Nu este niciun motiv de scuze, eu sunt cel ce trebuie sa isi ceara scuze. Am avut si eu prieteni buni pierduti in lupta cu viata, imi dau seama cat de dificil este...

 

Asa cum am scris si aici, nu am cunoscut-o personal pe Sabina, dar urmaream cu interes iesirile ei si postarile de pe acest forum. Din nefericire, am citit si de tragicul accident, tot aici pe forum. Motiv pentru care, de fiecare data cand ajungeam in acel loc, opream sa le aduc aminte celor cu care eram la tura de moto, ca acolo, cineva, motociclist ca si ei, si-a pierdut viata si din pacate, din mai multe cauze.  Nu imi dau cu parerea despre circumstantele accidentului si nici nu mai e relevant, insa ce mi se pare clar este ca acel viraj are, intr-adevar, un dublu apex, adica acel viraj e determinat de doua arce de cerc cu raze diferite, incepe larg dupa care arcul de cerc se inchide. Lucrul asta e o problema pentru toti motociclistii, conteaza doar daca stii drumul sau stii sa franezi in curba sau nu e trafic din contrasens sau daca stii sa abordezi o traiectorie corecta intr-o curba fara vizibilitate. Imi cer scuze daca intru in detalii prea tehnice, nu vreau sa scriu teoria chibritului stiuta de toti. 

Ce m-a frapat pe mine, insa, in cazul Sabinei, este ca, dupa parerea mea, a murit cu zile. Nu mai intru in detalii, nu e locul, zic eu.

 

Sper ca raspunsul meu e cat de cat satisfacator si imi cer scuze inca o data pentru "iesire". Ne putem tutui fara probleme. :)

 

Si da, intr-adevar, se pare ca eu sunt calaretul fara cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.01.2022 la 21:35, misionaru a spus:

 

Imi cer scuze pentru stilul abrupt de abordare. Am avut o perioada mai dificila si din pacate, asta m-a facut sa adopt o pozitie mai defensiva.

Nu este niciun motiv de scuze, eu sunt cel ce trebuie sa isi ceara scuze.

No hard feelings, bine că ne-am lămurit, fiecare avem momentele noastre mai dificile...

Da, într-adevăr, Sabina a avut un ghinion fantastic, pentru că bănuiesc că nu era prima curbă cu dublu apex pe care o întâlnea, bătuse Alpii și Dolomiții de mai multe ori, în timp, și doar ce se întorsese din Elveția-Austria, unde parcursese toată salba de passuri de mare înălțime, (RGA) și era f.bucuroasă. Și pe Cheia-Siriu fusese de multe ori. Chiar NU-mi pot explica ce s-a întâmplat atunci, îmi spusese de „n” ori că nu trebuie să frânezi brusc, mai ales în curbă, că uneori mai curând ieși din impas cu accelerația, decât cu frâna. Și mașina care i-a apărut în față chiar atunci... Și Salvarea care a venit f.târziu și fără dotări și personal... Și elicopterul care n-a fost chemat... Și toată înlănțuirea acelei zile fatale. Azi sunt 4 ani jumate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.01.2022 la 17:11, Northern Light a spus:

No hard feelings, bine că ne-am lămurit, fiecare avem momentele noastre mai dificile...

Da, într-adevăr, Sabina a avut un ghinion fantastic, pentru că bănuiesc că nu era prima curbă cu dublu apex pe care o întâlnea, bătuse Alpii și Dolomiții de mai multe ori, în timp, și doar ce se întorsese din Elveția-Austria, unde parcursese toată salba de passuri de mare înălțime, (RGA) și era f.bucuroasă. Și pe Cheia-Siriu fusese de multe ori. Chiar NU-mi pot explica ce s-a întâmplat atunci, îmi spusese de „n” ori că nu trebuie să frânezi brusc, mai ales în curbă, că uneori mai curând ieși din impas cu accelerația, decât cu frâna. Și mașina care i-a apărut în față chiar atunci... Și Salvarea care a venit f.târziu și fără dotări și personal... Și elicopterul care n-a fost chemat... Și toată înlănțuirea acelei zile fatale. Azi sunt 4 ani jumate...

 

Multumesc pentru intelegere. Condoleantele mele pentru pierderea Sabinei! 😔

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Si azi, 29 iulie, se fac 5 (cinci!) ani de când Sabina nu s-a mai întors de pe mult-bătătoritul Siriu pe „miarul de o mie”, cum glumea ea, de care era atât de mândră. :( În schimb, se întorsese cu bine de doar 2 săptămâni din parcurgerea RGA (Route des Grandes Alpes), cu cele mai înalte și periculoase pasuri montane din Europa....  Ne este tare dor de ea și de poveștile ei din călătoriile pe 2 roți! 

RGA.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...
La 29.07.2022 la 17:40, Northern Light a spus:

Si azi, 29 iulie, se fac 5 (cinci!) ani de când Sabina nu s-a mai întors de pe mult-bătătoritul Siriu pe „miarul de o mie”, cum glumea ea, de care era atât de mândră. :( În schimb, se întorsese cu bine de doar 2 săptămâni din parcurgerea RGA (Route des Grandes Alpes), cu cele mai înalte și periculoase pasuri montane din Europa....  Ne este tare dor de ea și de poveștile ei din călătoriile pe 2 roți! 

RGA.jpg

😔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...