Sari la conținut

Varianta traseu Baia Mare-Grecia(Sithonia)


george05
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Am de ajuns în Grecia, zona Sithonia(bratul din mijloc al peninsulei Halkidiki), cu auto+remorca cu moto și biciclete sus. Am mai făcut acest traseu pe ruta Baia Mare-Timisoara-Serbia(cu somn la Nis) - Macedonia De Nord-Salonic, dar fără remorca și moto. 

 

Mă gândeam că aș încerca și varianta Baia Mare-Bechet-Sofia(cu somn aici)-Salonic-Sithonia. 

 

Ca și numar de km cam tot atât am atât pe ruta încercată anterior cât și pe cea "noua". Dacă ies pe la TM am de făcut în România doar vreo 450km. Dacă ies pe la Bechet, mai adaug încă vreo 250km. Dar ce urmează după Bechet e mister total pt mine, nu am mai fost niciodată pe acolo. M-ar interesa o stare actualizata a drumurilor bulgărești pe care as avea de ajuns(Bechet-Sofia-Salonic), cum e fluxul în vama Bechet în iulie, siguranța de a lăsa masina+remorca cu moto și biciclete o noapte în Sofia(parca ma strange un nod in piept), respectiv cat am de stat pe DN-urile lor și dacă e ceva de ținut cont în mod special la traversarea Bulgariei. Drept e ca nu as fi mai liniștit nici sa dorm în Serbia cu "autotrenul" parcat peste noapte dar măcar acolo am găsit cazare cu parcare închisă, accesibila doar pt cei din pensiune. 

Acum 2 ani, nu am avut nici o problema prin Serbia-Macedonia, doar m-am rătăcit puțin prin Serbia. 😁

 

Am găsit cazări ok în Sofia pe Airbnb cu parcare(nu știu dacă subterana/pazita/filmata) , dar nu mi-ar strica câteva recomandari în privința aceasta. 

Drumetia va fi făcută cu familia, adică doi adulți și un prichindel de 4 ani jumate, deci am nevoie de apartament pt noaptea de somn.

 

Mulțumesc! 

 

 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ce sa iti recomand in Sofia, am stat doar la Hilton acolo de vreo duzina de ori si era decent, dar nu stiu daca te intereseaza locul, insa traseul pe la Bechet e drept pe harta, dar drumurile prin munti stiu ca sunt vechi si au ceva lucrari de modernizare in curs, dar pe ruta Sofia-Montana-Vidin, nu spre Bechet. De la Sofia e foarte ok in continuare, aproape doar autostrada cu o bucata mica lipsa, dar prin Romania spre Bechet si de acolo la Sofia s-ar putea sa nu iti placa. 

Daca mergi spre Timisoara ai bucata groaznica de la Aiud-Teius-Alba Iulia, aproape 30 de km de trafic nasol, dar apoi scapi si ai drumuri decente pana la destinatie si eviti Republica Oltenia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, AdrianB1 a spus:

Nu am ce sa iti recomand in Sofia, am stat doar la Hilton acolo de vreo duzina de ori si era decent, dar nu stiu daca te intereseaza locul, insa traseul pe la Bechet e drept pe harta, dar drumurile prin munti stiu ca sunt vechi si au ceva lucrari de modernizare in curs, dar pe ruta Sofia-Montana-Vidin, nu spre Bechet. De la Sofia e foarte ok in continuare, aproape doar autostrada cu o bucata mica lipsa, dar prin Romania spre Bechet si de acolo la Sofia s-ar putea sa nu iti placa. 

Daca mergi spre Timisoara ai bucata groaznica de la Aiud-Teius-Alba Iulia, aproape 30 de km de trafic nasol, dar apoi scapi si ai drumuri decente pana la destinatie si eviti Republica Oltenia.

Drumul spre Timișoara nu ma duce pe la Alba Iulia, merg Satu Mare-Oradea-Arad-Timișoara-Moravita, drept și bun. 

De la Bechet la Sofia ar fi vreo 250km,dar dacă nu sunt chiar ok(în sensul sa pot merge ață) mi-e tarsa, ca deh, sunt ultimii km din prima zi și în special kinderul va fi satul de stat în mașină. 

Nu am nici o preferință pt noaptea de somn, doar sa fie doua camere/apartament respectiv sa fie safe parcarea. 

 

1 oră în urmă, john17 a spus:

Ca în multe parcări bulgărești de unde au dispărut mașini, și, ca un făcut, niciodată nu au înregistrat nimic. 

Mda... Ma gândeam și eu ca Sofia e măricel și sa apar cu mașina neagra mare și motor pe remorca ar cam atrage atentia.... 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Astea cu dispărut mașini și altele în Bulgaria sunt povești vechi de cel puțin 15 ani, pe care se mai trezește unul care habar nu are să ți le spună. 

Ce pot să-ți spun este că aproape ne-au întrecut la infrastructură, se circulă safe, iar drumurile principale sunt bune spre foarte bune.

Ideea este să nu te abați pe drumuri secundare, care pot fi mai rele sau în lucru.

Dacă nu găsești hotel cu parcare și vrei să fii safe, caută o benzinărie OMV sau Mol pe lângă locație și discută cu cei din tura de  noapte să lași acareturile la ei. Le dai 10 euro și dormi liniștit. Eu așa am procedat în Serbia, la fel, eram cu remorca și motor. 

În rest, atenție la radare și camerele video din localități, sunt multe, dar șoferii se atenționează unul pe altul prin flashuri. 

Să ai la tine 30-40 euro mărunt de câte 5-10 euro, dacă te ia vreun radar. 

Drum bun! 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, l.u.v a spus:

unul care habar nu are

Bine că le știi tu pe toate! 

Plătești tu un bmw dispărut în 2019 dintr-o parcare din asta cu camere? Îi dau pagubitului nr tău, că asigurarea încă o suge, cazul e în instanță. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, l.u.v a spus:

Astea cu dispărut mașini și altele în Bulgaria sunt povești vechi de cel puțin 15 ani, pe care se mai trezește unul care habar nu are să ți le spună. 

Ce pot să-ți spun este că aproape ne-au întrecut la infrastructură, se circulă safe, iar drumurile principale sunt bune spre foarte bune.

Ideea este să nu te abați pe drumuri secundare, care pot fi mai rele sau în lucru.

Dacă nu găsești hotel cu parcare și vrei să fii safe, caută o benzinărie OMV sau Mol pe lângă locație și discută cu cei din tura de  noapte să lași acareturile la ei. Le dai 10 euro și dormi liniștit. Eu așa am procedat în Serbia, la fel, eram cu remorca și motor. 

În rest, atenție la radare și camerele video din localități, sunt multe, dar șoferii se atenționează unul pe altul prin flashuri. 

Să ai la tine 30-40 euro mărunt de câte 5-10 euro, dacă te ia vreun radar. 

Drum bun! 

 

 

Mersi de informații. Tot drumul prin Bulgaria mi-l arata Maps ca fiind pe E70/A3/E72. Sper sa nu încurc vreo intersecție,la fel am făcut în Serbia. 

Legat de mărunțișul pt radare, la fel mi s-a recomandat acum 2 ani când am traversat Serbia. La dus am avut. La întors, am uitat de mărunțiș. Nu am avut nevoie in Serbia, dar la vama Macedonia/Serbia, tipa de la ghișeu a scos din burta ceva nereguli și... A făcut ciubuc 50eur. 🙄

Acum 34 minute, john17 a spus:

Bine că le știi tu pe toate! 

Plătești tu un bmw dispărut în 2019 dintr-o parcare din asta cu camere? Îi dau pagubitului nr tău, că asigurarea încă o suge, cazul e în instanță. 

Si eu știu pe cineva care a rămas fără lucrurile din mașină, peste noapte, în parcarea unui hotel de pe litoralul lor. Dacă hotărăsc sa o iau prin Bulgaria, sper sa nu fie cazul de neplăceri. 😬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai...mai ai si alta varianta! Vii pana la Gorj, dormi o noapte la mine (free!) si apoi mergi spre Bulgaria (ca sfat, prin Calafat este mult mai lejer si mai bun drumul). Pana sfaraie gratarul iti dau si detalii despre drumurile de la bulgari si de ce sa te feresti. Prin Serbia si Macedonia (exceptand peisajele si unele drumuri de la macedoneni) nu am avut experiente prea placute (lipsa indicatoare, drumuri uneori sparte ca pe ulita mea, vamesii jepcari, circulatie ca la Poplaca, cu animale, carute, tractoare, masini agricole...la tot pasul), asa ca bulgarii (in comparatie) mi se par parfum!

Dar...poate primesti si alte sfaturi, mai pertinente ca ale mele, care am doar vreo trei sau patru traversari ale Bulgariei in ultimii ani. Si...varianta cu furturile este cat se poate de actuala (prietena buna de-a mea a ramas fara un Golf 7, nou, cu tot ce era in el, inclusiv acte si bani, doar cat a intrat la un restaurant sa manance - parcare platita, camere, paza la poarta...se judeca si azi dupa doi ani de la furt cu statul vecin, fiindca pe asigurarea Casco nu a avut si furt extern).

Asa ca...vezi cum te decizi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de traseul pe care il alegi poate ai mai avea o varianta.

Ia cazare langa Sofia si poate gasesti o pensiune cu curte, sau un satuc de pe langa, nu ultima fundatura bineinteles. Am mai stat la marginea Sofiei, la 5-10 km de autostrada si a fost mega convenabil, la ora 6 dim eram deja la drum pe autostrada fara batai de cap. Asta depinde si daca vrei sa stai in capitala lor sau nu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, ivan pedala a spus:

varianta cu furturile este cat se poate de actuala

Îl contrazici pe dom' moderator/admin?!? 😱

Pffff, niși o lecuțică di rispect nu mai iegzixtă pi forumul ăsta... 

 

Acum 18 minute, ivan pedala a spus:

asigurarea Casco nu a avut si furt extern

Al meu a avut, dar nu'ș ce nu a primit de la puliția bulgară, e ceva putred la mijloc oricum. Era un X5 2017 mașina, vreo 90k€ nouă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, john17 a spus:

Îl contrazici pe dom' moderator/admin?!? 

Pffff, niși o lecuțică di rispect nu mai iegzixtă pi forumul ăsta... 

Mais non! Completam doar, fiindca poate nu stia si varianta asta. ;)

Io am preferat mereu traversarea Bulgariei pe timpul zilei, chiar daca am ales uneori sa merg pe drumuri laturalnice (ca sa evit ambuteiaje, ori lucrari anuntate). Astfel am vazut Montana, dar si coclauri frumoase, necirculate, fara sa risc. Daca stau si ma gandesc, un Golf 4 nu prea atrage hotii si se preteza perfect pe drumuri desfundate. Numa' ca...l-am vandut!

 

*Cumpar BMW X3, 2,0D, 150 CP! Aviz amatorilor!:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, john17 a spus:

Bulgari? 

Ntz! :nono:

Aia se baga doar la capacitati de peste 2 litri, adica nu se joaca (X3-3.0, sau X5, X6...)!

Io-s modest...iau gunoaie de la nemti! Macar sa nu plang in hohote in caz ca ma lasa pedestras vecinii! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar pt diversificare. 😊 Dar deja înclin sa merg pe drumul "deja bătut" acum 2 ani. 

Parca prea multe semne de întrebare și necunoscute ar fi pe la bulgari. 

Acum 9 ore, iulianserban a spus:

In functie de traseul pe care il alegi poate ai mai avea o varianta.

Ia cazare langa Sofia si poate gasesti o pensiune cu curte, sau un satuc de pe langa, nu ultima fundatura bineinteles. Am mai stat la marginea Sofiei, la 5-10 km de autostrada si a fost mega convenabil, la ora 6 dim eram deja la drum pe autostrada fara batai de cap. Asta depinde si daca vrei sa stai in capitala lor sau nu. 

Nu vreau un loc anume, zona Sofia era cam la numărul de km alocați primei zile. Sa vad ce as găsi în apropiere pe Airbnb. 😏

@ivan pedala: se foaaarte mulțumește de invitație! Apreciez gestul. 😊Încă nu am bătut nimic în cuie, cam într-o săptămână doua vom lua o decizie referitoare la traseu. 

Prin Serbia mi-am pierdut puțin cumpătul și eu la întoarcere, pe timp de zi, cu carute și animale pe drum prin ceva sate la ieșire de pe autostrada. Dar nah, în 1300km ma aștept sa mai am și momente nu tocmai încântătoare, în special unde nu e autostrada. În Macedonia nu-mi aduc aminte sa fi călcat vreun DN sau DJ. 😁 Doar autostrada, dar am oprit la plătit taxe pe autostrada de m-am saturat. 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te cazezi la Ivan, restul traseului il faci lejer in urmatoarea zi. De la Calafat poti merge pe European( asfalt ok, dar aglomerat si anost), sau prin munti(liber, pesisaje super frumoase, dar pe alocuri mai prost). De la Sofia ai aproape numai autostrada. In vama la Calafat nu pierzi mai mult de 30 min, daca nu te nimeresti la schimbul de tura, dar la Kulata poti sta 10 min sau cateva ore, in functie de ora, controale,teste Covid, etc . Eu ori am facut drumul dintr-o bucata , de 2 ori chiar Bucuresti-TarguJiu-Kulata-Lefkada sau Sarande ( destul de  obositor), sau pe bucati cu cazare in Sandanski. Pana in Sithonia( macar 1 data pe an in ultimii 5 ani), mereu dintr-o bucata, destul de lejer, daca plecam pe la 9-10 pm ca sa fiu la 3am in Kulata, si pe la 7-8 am in Sithonia. Nu am avut probleme cu furatul masinii, dar nici nu am scula de masina. Radare deloc, sau nu au venit inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers, de la mine pana in vama de la Calafat sunt vreo 170 km (ca sa stii). 

Io pana in Thassos nu fac pauza (doar de un 3,14x2 si sa alimentez...plus vigneta, vama, feribot si alea care-s musai) si am mers lejer, asa cum spuneau colegii, uneori peste limita legala cu putin si pe autostrazi cat putea conserva. Niciodata radare (am fost avertizat unde erau de catre cei de pe sensul opus) si fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, l.u.v a spus:

E bine că ne e frică de bulgari. 

De găștile de columbieni ... GJ niciun cuvânt. 

Din Gorj?! In afara de puradeii care arunca dupa tine cu pietre sau fructe luate de pe jos, n-am avut placerea sa fiu agresat in trafic pe-aici. De furat... mno, se fura si pe-aici ca mai peste tot, dar mai putin cu mult decat in baraca aia mare cu ministri si alesi ai neamului...:crack:

Iar din batatura, niciodata nu mi s-a furat ceva...ca il am pe Sasha rasist extremist!:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Nooxy a spus:

Daca te cazezi la Ivan, restul traseului il faci lejer in urmatoarea zi. De la Calafat poti merge pe European( asfalt ok, dar aglomerat si anost), sau prin munti(liber, pesisaje super frumoase, dar pe alocuri mai prost). De la Sofia ai aproape numai autostrada. In vama la Calafat nu pierzi mai mult de 30 min, daca nu te nimeresti la schimbul de tura, dar la Kulata poti sta 10 min sau cateva ore, in functie de ora, controale,teste Covid, etc . Eu ori am facut drumul dintr-o bucata , de 2 ori chiar Bucuresti-TarguJiu-Kulata-Lefkada sau Sarande ( destul de  obositor), sau pe bucati cu cazare in Sandanski. Pana in Sithonia( macar 1 data pe an in ultimii 5 ani), mereu dintr-o bucata, destul de lejer, daca plecam pe la 9-10 pm ca sa fiu la 3am in Kulata, si pe la 7-8 am in Sithonia. Nu am avut probleme cu furatul masinii, dar nici nu am scula de masina. Radare deloc, sau nu au venit inca.

Traseul meu de doua zile e planificat cam asa: plec din BM, fac în jur de 10-12 ore maaaxim, somn, a doua zi în jur de 6 maxim . Doamna mea nu rezista la mers noaptea cu mașina ca l-aș face traseul dintr-un foc fără probleme. Sa ma opresc fix la jumătate nu prea e varianta bună pt mine, aia înseamnă doua zile plin de stat în mașină și kinderul meu face 13-14 apoi. 

Mașina din dotare e un Cr-v 2014,nu e nu știu ce. Doar ca atașat va fi mobretul care... Cred ca ar avea trecere la "băieții isteți". 🙄😁 Pt asta îmi fac eu griji mai multe. 😜

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...