Jump to content

Hayabusa bataie la plecarea de pe loc

Recommended Posts

Ce am mai observat este ca atunci cand sunt de ex. In a1 sau a2 si calc ambreiajul simt o bataie asta insemnand ca bate o data cand plec de pe loc si dupa ce calc ambeiajul mai bate odata deci este un joc il simt si in pedale

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Posted (edited)

Sincer mie mi-e greu sa inteleg exact ce scrii(scuze ,oricum nu are vreo importanta in ce ma priveste).Incearca sa fii mai explicit ,pune virgula unde e nevoie,etc, ca sa se  inteleaga fara dubiu. Din cate stiu eu ambreiajul la moto  se "trage" si se da" drumul,se lasa," nu stiu cum e la busa banuiesc ca nu are pedala de "calcat". Nu te supara , incerc doar sa ajut. 

Edited by farfuridi
Acum 1 oră, alexyzf75093 a spus:

Ce am mai observat este ca atunci cand sunt de ex. In a1 sau a2 si calc ambreiajul simt o bataie asta insemnand ca bate o data cand plec de pe loc si dupa ce calc ambeiajul mai bate odata deci este un joc il simt si in pedale

În video-clip-urile postate de tine se vede bătaia lanţului (o tensionare bruscă cu şoc din relaxare / partea superioară),  sincron şi ca zgomot cu eliberarea manetei (nu a pedalei  :rolleyes:) de ambreiaj.

Asta înseamnă că ambreiajul tău "agaţă" (lucrează aproape on / off) şi nu funcţionează liniar (lin-progresiv), cu efect de "clang" pe jocurile (cumulate şi prin uzură) din transmisie.

Încearcă să reduci "săgeata" lanţului (posibil să fie cam prea mare), mai ales dacă nu ai înlocuit simultan cu lanţul şi ambele pinioane (cum scrie la carte) şi încearcă să rezolvi "agăţarea" din "oala" (uzată) a carcasei de ambreiaj, adică "valurile" formate, pentru o funcţionare lină, controlabilă.

În treapta 1-a şi a 2-a, unde demultipicarea este mare, forţa (loviturii) în transmisie este mare iar viteza mică, adică şi solicitarea lanţului este maximă. În treptele superioare este invers, forţa scade şi nu mai simţi (nici nu mai auzi) impulsul cu "clang" pentru că forţa centrifugă generată de rotirea lanţului îl întinde continuu şi inerţia nu îi mai lasă timp de "clang".  

Altfel, în timp, jocurile (şi şocurile) vor creşte până se va rupe (sparge) ceva.

Motorul este bine fixat de cadru? Nu s-a slăbit ceva la şuruburile de prindere?

La 03.04.2021 la 15:55, alexyzf75093 a spus:

La plecarea de pe loc are o bataie ca si cum ar fi de la lant dar nu este de la lant pentru ca lantul l.am schimbat pana acum de doua ori si intins dupa manual.

Şi pinioanele sunt aceleaşi?

Deci, o sa ma apuc sa desfac din nou sa verific si oala de ambreiaj canelurile si eventual sa le si pilesc si apoi sa vad daca mai bate.

Am sa incerc sa blochez si pinionul, poate am si acolo o bataie pentru ca, cum se vede si in ultimul Video are o bataie mica si cand este scoasa din viteza si rotesc de roata din spate in fata si in spate.

Cum am mai spus lantul, foaia si pinionul sunt noi si comandate pentru Motocicleta mea, adica Pinionul si Foaia au aceeiasi dinti ca si in Manual.

Lantul este intins dupa Manual intre 2 si 2,5 cm. 

Bataia asta o am de ca. 3 Ani si ceva, in acest timp am schimbat de 2 ori Lantul in facea si cu cel Original deci de la Lant nu are cum sa fie.

Va multumesc tuturor pentru ajutor!

On 4/23/2021 at 8:42 AM, alexyzf75093 said:

e normal jocul ala, iti bati capul degeaba!

p.s. iti dai seama ca majoritatea mecanicilor nu mai posteaza pe aici ca vine pensionarul asta care a ramas in anii '60 si pentru care simsonul e motocicleta si debiteaza tot felul de ineptii...

p.p.s. zgomotul de la cuplarea ambreiajului nu e, dar poate fi cauzat de mai multi factori, fara desfacut nu rezolvi nimic! si da, exista si service-uri in germania, nu numai turci/romani/polonezi...