Sari la conținut

Cbf600 vs hornet vs er6n vs er6f


aurelian123
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua! Sunt de curand posesor de categoria A, din 2006 am B ul.

Intentionez sa achizitionez unul din modelele de mai sus. 

Pentru ca o folosesc? In general in weekend uri, eventual plecari prin afara bucurestiului.

Stiu ca la.naked uri te cam bate vantul, dar asta nu ar fi o mare  problema, pentru ca sincerz chiar nu sunt genul sa alerge cu mai.milt de 100 km/h. Caut relaxarea si fun ul in placerea de a merge cu o.mobra, nu in ideea de viteza si " cat de repede pleci de la semafor"

Ma.intereseaza niste pareri referitoare.la.manevrabilitate ( ciclistica) si acceleratie

Adica, nu vreau un.motor care sa ma.sperie daca bag mana in gaz mai.milt decat trebuie. Cu alte cuvinte, care din cele de mai.sus, are cuplul mai.mic la.turatii joase si accelereaza mai.smooth? care dinnele iti permite sa stai mai..orizontal. pun inttebarea pt ca la er6f mi se pare ca pozitia e mai..aplecata, asemanatoare unei sportive.

Multumesc!

P.s.  fara hate va rog, ca lumea e plina:d multumesc inca o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Dintre alea 4 iti recomand pe a 5-a , un fz6( nu conteaza daca n sau fazer) . In special daca ai cca 180 sau peste.

Chestia cu aplecarea depinde foarte mult de inaltimea ta. Pe naked stai mai drept cand mergi calm ...dar cand mergi mai repezit o sa stai mai cocosat decat Quasimodo ca sa nu te dea vantul pe spate , sa nu mai ai sunete de balauri in casca ....

O geaca de piele de buna calitate ajuta foarte mult sa faca mai suportabila bataia cu vantul pe naked.

 

 

 

 

Personal as taia de pe lista cele doua variante Kawa.

 

 

Toate au plusuri si minusuri , dar cand vine vorba de cuplu ,doar fz6 se potriveste exact cu ce ai descris ca vrei.

Singurul minus pe care il are fz6 si trebuie mentionat , este cutia de viteze putin cam ...clunky si cu o cursa putin prea lunga a pedalei . Daca te poti obisnui cu aceasta caracteristica , motoreta este geniala si cu mult peste cele mentionate .

 

 

La faza cu mersul la 100/h ...e doar o faza de inceput . Dupa ce o sa te obisnuiesti , daca mergi pe o motoreta decenta si bine intretinuta , o sa ai impresia ca stai pe loc la viteza aia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Bafta cu recomandari de la liliputani . Eu am mers cu toate mentionate ,dar cand eram deja mare ...

Iti pot spune doar ce stie motoreta . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! O sa o iau sigur in calcul, deja e pe search in google sa aflu mai multe. Ma bucur ca e si varianta cu abs. 

Continuand gluma, sper sa primesc sfaturi ok de la oameni care stiu despre ceea ce vorbesc:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, aurelian123 a spus:

173 si 80 de kg.

Te descurci pe oricare motoretă indicată mai sus, fără probleme!

Sunt destul de diferite motoretele amintite, deşi fac parte din aceeaşi clasă; în plus, modelele diferă şi după anii de fabricaţie. De pildă, ER6 de la începuturi (2005) vibra enervant, parcă mai rău decât neputincioasa sa bunică (ER5). Kawa e sigur cea mai uşoară şi mai slabă, cu o poziţie mai adunată şi nu neapărat relaxată. Z650 a moştenit-o...

FZ6 e chiar bine de adus în discuţie, poate alături de GSR 600, ca să le poţi compara cu Hornetul. Toate sunt modele care nu se mai fabrică, dar au succesori (mai mari)...

Ideea e să cauţi o motoretă cu ABS şi cât mai nouă, să o încerci, apoi alegi în funcţie de buget şi ceea ce îţi place!

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Am avut 2 ani un CBF 600 SA din 2004 cu ABS in pozitia de incepator. Pot sa iti zic din experienta a 2 ani si a aproximativ 20 000 Km ca e o motocicleta pe care o recomand unui incepator. Sfat musai cu ABS. Pana pe la 120 km e ok........dupa care se simtea bine de tot vantul. NU are sportivitatea unui Hornet sau Fazer ........dar e de recomandat pentru inceput. Am facut si drumuri lungi cu ea (aproximativ 800 km/zi) dar resimti...nu sunt imposibile dar nu e nici confortul unui RT. Alege ce iti place, toate sunt ok.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce ti-a spus goe e ok, dar uita-te (si) la fz8 , e urmasul lui fz6 , tot 100 cai are dar ceva mai nou eventual in stare mai buna ... er6 sunt motociclete de buget mic gen yamaha diversion sau seria 500 de la honda , facute cat mai ieftin posibil

 

ai tu impresia ca o sa mergi cu 100 acum , dupa ce o sa incepi sa mergi o sa vrei mai mult, nakedurile sunt de rahan si la 100 .. de autostrada sa nu mai zic

 

decat sa fac un drum de 300 km cu un naked mai bine iau masina, nu toti ajung la alegerea asta ... daca erai asa pasionat de moto nu asteptai 15 ani dupa ce ai luat B-ul 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut er6f ca prima moto, mult mai usor de folosit si trage din orice treapta, nu e vre-o racheta sol-sol dar nici nu ai nevoie de asa ceva ca incepator. 

Dupa cateva sportive am ajuns inapoi la acelas motor doar ca pe un versys, nu am nevoie de cai multi sa ma simt bine.

Sigurul minus la er6f a fost furca putin moale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...