Sari la conținut

Italia iulie-august 2021


RuInCV
 Share

Postări Recomandate

Cam peste o saptamana (aprox 20 iulie) o sa plec intr-o tura prin Italia. In mare planul prevede vreo 4-5 zile prin Alpi, Stelvio si Grosslocker, vreo 2 zile in Milano si vreo 3 in Florenta si in Napoli, trecut cu ferry in Albania / Grecia, 2 zile plaja si intors acasa.

 

M-ar interesa urmatoarele :

1. Daca trazitarea Serbiei imi va crea problema la granita. Din ce am vazut pe site la mae se pare ca da, doar ca ultima actualizare e din 8 iulie (7 pt Austria) si se pot schimba treburile intre timp.

2. Propuneri de pasuri prin Alpii Italieni. Planul e ca dupa 2 zile sa fiu in Slovenia, iar in ziua 3 sa ajung in Austria pe langa Kaprun, dupa care ma intorc in Italia, bantui prin Alpi, iar in ziua 7 sau 8 ma opresc in Milano. Se pare ca e ok de trecut in Elvetia, deci nu ma limitez strict la Italia.

3. Chestii de vizitat prin Florenta si Napoli. Am deja o lista, sotia una si mai lunga, dar cineva care a fost pe acolo de curand e mai in tema decat niste ghiduri sau clipuri pe youtube.

4. O varianta de drum pitoresc intre Florenta si Napoli cu eventuale puncte de interes. Daca nu apare ceva neprevazut nu o sa mergem pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am tranzitat Serbia catre Muntenegru (dus/intors) acum doua saptamani. Se accepta doar tranzit 12h, iar la granita Naidas pe unde am trecut nu am avut probleme, a fost foarte liber. La fel si Muntenegru-Serbia si Serbia-Ro. Sunt vaccinat, dar nu recunosc vaccinul daca nu este facut la ei pe teritoriu, au intrebat la intrarea in Serbia, mai mult in graba asa...

Mi-am amintit ca am intrebat la granita Naidas si ziceau ca sarbii sunt cam nebuni, inchid granita cand vor ei, acum te lasa sa treci, iar peste 5 min nu, fara explicatii. 

Chiar si asa, eu tot m-as duce, nu am avut nici o problema, a fost foarte liber cam jumatate din Serbia si drumuri superbe. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CIneva comenta pe un grup de fb ca Serbia a schimbat conditiile, si ca site ul mae este gresit actualizat-informatiile nu ar fi corecte. Persoana respectiva nu a tranzitat in 12h. Cred ca mai bine cauti in engleza informatii, fie site ul lor direct de info, ori suni la ambasada. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca sun la ambasada acum, iar peste 3-4 zile se schimba lucrurile. E extrem de enervant.

 

Nu se baga nimeni cu sugestii de pasuri si locatii prin Alpi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa iți dau eu niște drumuri din zona Grossglockner. Prin ce zone vrei sa te învârti, ajungi prin DE? Pentru Italia am niște pasuri salvate, dar încă nu am ajuns acolo. La fel și pt Slovenia. Ne  prea am timp, dar îmi fac cumva...am rămas dator și la Adrian M. cu Muntenegru, nu am uitat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, iulianserban a spus:

Salut. Am tranzitat Serbia catre Muntenegru (dus/intors) acum doua saptamani. Se accepta doar tranzit 12h, iar la granita Naidas pe unde am trecut nu am avut probleme, a fost foarte liber. La fel si Muntenegru-Serbia si Serbia-Ro. Sunt vaccinat, dar nu recunosc vaccinul daca nu este facut la ei pe teritoriu, au intrebat la intrarea in Serbia, mai mult in graba asa...

Mi-am amintit ca am intrebat la granita Naidas si ziceau ca sarbii sunt cam nebuni, inchid granita cand vor ei, acum te lasa sa treci, iar peste 5 min nu, fara explicatii. 

Chiar si asa, eu tot m-as duce, nu am avut nici o problema, a fost foarte liber cam jumatate din Serbia si drumuri superbe. 

Am facut de pe 1.7-4.7 tura: RO-Serbia-MNE-Albania-Kosovo-Serbia-Bulgaria-RO. Nu a intrebat nimeni, la nicio granita, de niciun vaccin si de niciun act doveditor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Austria cam pe orice drum mergi o sa fie misto, asta am citit mai demult pe aici si asa a fost, nu prea ai cum sa gresesti. Te poti inspira de la ce am salvat in gmaps https://goo.gl/maps/ZzDmECrVo4a3uZne7

- dupa Grossglockner daca alegi sa mergi dreapta spre Innsbruck te poti opri la cascada Krimml si apoi sa mergi pe Gerlos Alpenstrasse. O sa ajungi in zona Zell am Ziller care este iar o zona foarte faina

- daca vii pe sensul Austria - Slovenia probabil o sa treci prin Villach caci este cam intre Slovenia si Grossglockner. Daca o sa ai cazare aici recomand sa mananci la Villacher Brauhof 

- langa Villach poti urca pe Villacher Alpenstrasse in parcul national Dobratsch. Este o taxa, dar nu mult. Nu este lung drumul, dar eu zic ca merita daca esti in zona. La iesire din Villach este Billa si poti face de un mic dejun pt sus, cobori si continui drumul 

- apoi ajungi imediat in Slovenia pe Vršič Pass si pe Mangart. Aici pot sa iti dau share la ce am salvat pt un viitor concediu in Slovenia 

 

Daca ai timp si de Germania poti merge pe Romantic Road unde vezi niste sate si castele superbe, este traseul Fussen catre Wurzburg. Poti lega Innsbruck - Mittenwald - Garmisch - Fussen, un alt traseu superb de frumos.  

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planul pentru Grossglockner arata cam asa :

 

image.thumb.png.b5f942a81fc30165668206ef084be93a.png

 

Nu trec prin Villach, prefer sa o iau pe la Kranjska Gora. E posibil sa ne oprim in Kaprun sau Zell am See, inca nu e batut in cuie finalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 2 zile sa ajung de la Bucuresti la Ljubljana. Varianta mai directa ar fi cu o oprire la Belgrad, varianta mai ocolita ar fi pe la Budapesta, eventual cu o plecare cu o seara mai devreme si o cazare la Calimanesti.

 

Dupa Mittersill as prefera sa ma intorc in Italia, desi o vizita la Neuschwanstein e de luat in calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...